Belgia

Belgia

Uzbrojony w nóż napastnik, który wziął zakładników w supermarkecie w dzielnicy Forest na południu Brukseli, został schwytany przez policję - podała we wtorek wieczorem belgijska stacja RTBF.

Dwóch policjantów zostało rannych w ataku nożownika, do którego doszło w środę w Brukseli. Napastnik został unieszkodliwiony strzałem z broni palnej. Sprawę przejęła prokuratura federalna, gdyż traktowana jest ona jako akt terroru.

Nieznani sprawcy wtargnęli w poniedziałek nad ranem na teren Instytutu Kryminologii i Kryminalistyki w Brukseli, rozlali benzynę i podpalili budynek laboratorium oraz samochód, którym przyjechali. Auto krótko później eksplodowało. Wcześniej belgijskie media pisały o wybuchu bomby. Belgijska prokuratura poinformowała, że zatrzymano pięć osób.

W ramach dochodzenia antyterrorystycznego belgijska policja zatrzymała dwóch braci podejrzanych o planowanie zamachu w Belgii - podała w sobotę prokuratura federalna w Brukseli. Zatrzymań dokonano we francuskojęzycznym regionie, Walonii. Belgijski sąd zdecydował o postawieniu zarzutów jednemu z braci i przedłużenia jego aresztowania. Drugi z braci został zwolniony bez postawienia zarzutów.

Reklama, zachęcająca do dbania o środowisko w Belgii, zbulwersowała włoskich kierowców. Wszystko z powodu plakatu ze śmiecącą świnią, która znajduje się w...Fiacie 500. - Gdyby to był zwykły, niewyróżniający się samochód, to nie byłoby problemu. Fiat 500 to symbol, jak pizza, mozzarella, czy krzywa wieża w Pizie - zauważa Jean Claude Zelis, prezydent belgijskiego klubu Fiata 500. - Umieszczanie świni z workiem na śmieci za kierownicą to nieodpowiedni pomysł. Zdjęcie sugeruje, że Włosi zachowują się jak bałaganiarze, to niemiłe i irytujące - wtóruje Vincenzo Grassi, ambasador Włoch w Belgii.

Od wiosny 2014 r., kiedy oficjalnie ogłoszono w Syrii i Iraku powstanie "kalifatu" tzw. Państwa Islamskiego, jego "bojownicy" lub osoby, które inspirowały się ideologią terrorystów przeprowadziły w państwach zachodniej Europy 12 ataków, zabijając 255 osób i raniąc ponad 860 - pisze w poniedziałek portal stacji CNN.

Po południu policjanci w Brukseli zostali wezwani do mężczyzny, który pomimo upału szedł ulicami w długim zimowym płaszczu. Spod jego ubrania wystawać miały kable. Podejrzany został otoczony przez funkcjonariuszy. Akcję zakończono po kilku godzinach. Jak się okazało, mężczyzna nie miał przy sobie materiałów wybuchowych.

Belgijska policja zatrzymała we wtorkowy poranek mężczyznę zmierzającego w kierunku centrum handlowego w Brukseli. Funkcjonariusze podejrzewali, że miał przy sobie ładunki wybuchowe. Okazało się, jak podaje źródło agencji Reutera, że nie miał.

Belgijska prokuratura poinformowała w poniedziałek wieczorem o zwolnieniu sześciu osób zatrzymanych tego dnia w śledztwie w sprawie próby zamachu w pociągu Thalys na trasie Amsterdam-Paryż w ubiegłym roku. Zamach ten udaremnili trzej Amerykanie i Brytyjczyk. Całą szóstkę zwolniono bez postawienia zarzutów - podał rzecznik federalnego prokuratora Belgii.