Świat

Świat

Rosjanie ostrzeliwują śnieg w Osetii

W walce ze śniegiem na autostradzie transkaukaskiej w Osetii Północnej rosyjskie służby sięgają po najcięższe środki. Pługi, które nie radziły sobie z odśnieżaniem, zastąpiono tam spychaczami. Działa przeciwlotnicze ostrzeliwują natomiast okoliczne wzgórza, wywołując na nich kontrolowane lawiny.

Rwąca rzeka wdarła się do centrum handlowego

Rzeka zamiast centrum handlowego - to jeden ze skutków potężnych ulew nękających Izrael. Silny front dał się we znaki także w wielu innych krajach Bliskiego Wschodu, doprowadzając do śmierci co najmniej 17 osób. Mieszkańcy tych rejonów oprócz deszczu zmagają się też ze śnieżycami i niskimi temperaturami.

Ekstremalna jazda przez płonący las. Zobacz film!

Snopy iskier z nieba, ogień spod kół i piekielna temperatura - tak teraz jeździ się po Australii. Mimo spadku temperatury spora część kontynentu wciąż płonie. To już kolejny dzień pożarów i nic nie jest w stanie ich powstrzymać.

Bezprecedensowy rekord temperatury

13 st. C wyniosła w 2012 r. średnia temperatura w Stanach Zjednoczonych. To o 0,6 st. C więcej niż dotychczasowy rekord z 1998 r. "To wielki wykrzyknik na końcu paru dekad ocieplenia", przekonują klimatolodzy.

Róż i purpura na mapach Australii

Australia zmaga się z rekordową falą upałów i pożarami. Temperatury są tak wysokie, że australijscy meteorolodzy musieli dodać dwa kolejne odcienie w skali używanej na mapach pogodowych.

Syberyjskie mrozy skuły Chiny. "Business as usual"

Temperatura -49 st. C oraz mgła ograniczająca widzialność do kilkunastu metrów - z taką pogodą musieli się zmagać mieszkańcy prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach. Mroźna aura nie przestraszyła ulicznych sprzedawców ryb, którzy dzięki oryginalnym rozwiązaniom przechytrzyli mróz i nie zaprzestali handlu.

Pogoda odcięła Tel Awiw od świata

Do Tel Awiwu nie da się wjechać, ani z niego wyjechać. Wyjątkowo intensywne zimowe deszcze doprowadziły do zamknięcia głównych dróg dojazdowych do miasta. Chaos komunikacyjny panuje w centrum, jak i na obrzeżach metropolii.

Atak zimy na Turcję. Bosfor zamknięty dla żeglugi

Na Bałkany wdarł się chłodny front atmosferyczny. Przyniósł intensywne opady śniegu i ujemne temperatury m.in. w Grecji, Turcji i Rumunii. Odwołane zostały loty, a wiele dróg zamknięto, bo były nieprzejezdne. Około południa zamknięty dla żeglugi został Bosfor - cieśnina niezwykle istotna dla transportu morskiego.

Wzgórza Golan pod śniegiem. To tylko jeden ze skutków zimowej burzy

40-centymetrowa warstwa śniegu, która pokryła Wzgórza Golan, to tylko jeden ze skutków zimowego frontu, jaki przechodzi przez Bliski Wschód. Poza silnymi opadami śniegu występują wichury i ulewy. W Libanie intensywny deszcz doprowadził do tego, że wody powodziowe porwały niemowlę, które wypadło z rąk matki.

Cykliści rzucili wyzwanie zimie

Do nas ma powrócić za kilka dni, do Węgier dotarła już w poniedziałek. Śnieżna zima, bo o niej mowa, pokazała się w pełnej krasie w komitacie Vas na zachodzie kraju.

Wygłodniałe wilki wyszły z lasów. Stan wyjątkowy w Jakucji

Zabijają renifery, co uszczupliło już budżet Jakucji o 160 mln rubli. Mogą też jednak stanowić poważne zagrożenie dla ludzi. 3,5-tysięczna populacja wilków żyjących w północno-wschodniej rosyjskiej republice stała się tak niebezpieczna, że ogłoszono tam stan wyjątkowy.

Groźne sąsiedztwo: 3 miliony ludzi żyją u stóp wulkanu

Stwierdzenie, że mieszkańcy Neapolu żyją w cieniu wulkanu, brzmi jak banał. Dlatego właściwie nie myślimy o tym, że taka lokalizacja gęsto zaludnionego miasta oznacza realne ryzyko. Przypomina o nim zdjęcie tego obszaru Włoch wykonane przez astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tak zimno nie było od prawie 30 lat

Chiny przeżywają wyjątkowo mroźną zimę. Choć panujące tam temperatury nie dorównują światowym rekordom, to synoptycy obliczyli, że w tym roku są najniższe od prawie trzech dekad. Nie wszystkich jednak takie warunki martwią.

Tasmania walczy ze skutkami pożarów

Ponad 100 domów i innych budynków spłonęło od piątku w Tasmanii, w pożarach lasów wywołanych przez falę upałów. Strażacy wciąż zmagają się z 20 wyizolowanymi pożarami na terenie wyspy. Choć na Tasmanii temperatury lekko się obniżyły, na kontynencie australijskim nadal pną się w górę i według synoptyków wkrótce mogą przekroczyć dotychczasową rekordową wartość 50,7 st. C.

W trzy kwadranse zamarzła Żółta Rzeka. I to za dnia

Wystarczyło niespełna 45 minut, by wodospad Hukou na chińskiej Żółtej Rzece zamarzł. Znawców słynnej Huang He dodatkowo dziwi fakt, że pokrywa lodowa powstała za dnia. Skuta lodem rzeka wygląda malowniczo, ale niestety turyści nie mogą jej oglądać.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Alaski. Alarm przed tsunami odwołany

Amerykańskie służby odwołały ostrzeżenie przed tsunami, jakie obowiązywało przez dwie godziny dla wybrzeży południowo-zachodniej Alaski i wybrzeży prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku wydało je po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wcześniej ten rejon. Zaobserwowano po nim niewielką, kilkunastocentymetrową falę.

Tasmania w ogniu. Ludzie uciekali z domów

Rekordowa fala upałów w Australii. Przekraczające 40 st. Celsjusza w cieniu temperatury spowodowały pożary buszu na Tasmanii. Tysiące osób na wyspie opuściły swoje domy z powodu zagrożenia. Mocno ucierpiała miejscowość Dunalley na południowym wschodzie wyspy, gdzie spłonęło co najmniej 85 domów i kilka innych budynków.

Brazylia podwójnie dręczona: susza i powódź jednocześnie

Brazylia zmaga się z dwoma przeciwstawnymi katastrofami pogodowymi: falą powodzi i ostrą suszą. Ulewne deszcze spowodowały podniesienie lokalnych rzek w rejonie Rio de Janeiro i doprowadziły do śmierci jednej osoby. W tym samym czasie na północnym wschodzie kraju schną uprawy na ogromnych obszarach, bydło pada na wysuszonych pastwiskach, a elektrownie wodne tracą moc.

Groźne oblicze australijskiego klimatu

W Australii nastała fala silnych upałów. Mieszkańcy kontynentu zmagają się z około 40-stopniowymi temperaturami, przez które dochodzi m.in. do pożarów lasów.

Jest najzimniej od 44 lat. Zmarło już 114 osób

Najzimniej od 44 lat jest na północy Indii. Z tego powodu życie straciło już 114 osób. Organizacje charytatywne podkreślają: to głównie bezdomni, którym nie zapewniono schronienia przed niską temperaturą.

"Czarna piękność" brakującym ogniwem w historii Marsa

Marsjański meteoryt, znaleziony niedawno w Maroku, może stanowić brakujące ogniwo między ciepłym i wilgotnym klimatem Marsa w przeszłości, a zimnym i suchym, jaki panuje tam obecnie. - Kiedyś były tam idealne warunki do formowania się życia, potem to się zmieniło - twierdzą naukowcy.

Amerykanie stawiają na podbój Marsa i Księżyca

W 2013 r. amerykańska agencja kosmiczna stawia na misję marsjańską i księżycową. Wystrzeli też w kosmos kilka satelitów, dzięki którym dowiemy się więcej o funkcjonowaniu naszej planety. Chce również większej obecności prywatnych firm w kosmosie.