Na Słowacji zima się już zaczęła. Dzień Świętego Marcina przywitał mieszkańców niespodziewanymi opadami śniegu, które sparaliżowały drogi. Na ulice wyjechały piaskarki.
Ziemia się ociepla, a diametralne zmiany klimatu już teraz zachodzą na naszych oczach. Jeśli szybko nie zahamujemy globalnego ocieplenia, będziemy regularnie doświadczać anomalnie wysokich temperatur i wielu ekstremalnych zjawisk. Według badań rekordowy pod względem temperatury rok 2015 może okazać się normą przez najbliższych dziesięć lat.
Wielkie żeglarskie wyzwanie - ok. 100 dniowa wyprawa po najtrudniejszych morzach i oceanach Ziemi, zakłada okrążenie Antarktydy, najzimniejszego oraz najtrudniej dostępnego kontynentu naszej planety.
Potężna burza, której towarzyszyło ogromne tornado, w niedzielę zaatakowała centralny region Włoch - Lacjum, czyniąc przy tym rozległe szkody. Sparaliżowany jest Rzym, ucierpiały także tereny wcześniej dotknięte przez niszczycielskie trzęsienia ziemi.
Ogromne straty i poważne zniszczenia - taki jest bilans trzęsienia ziemi, które nawiedziło w niedzielę mieszkańców stanu Oklahoma (środek południowej części USA). Wstrząsy były odczuwalne także w innych stanach.
Met Office ostrzega mieszkańców Wielkiej Brytanii - ta zima najprawdopodobniej będzie najchłodniejsza od 35 lat. Lodowaty wir polarny z Arktyki przyniesie na wyspy rekordowe temperatury.
Powietrze w Chinach znów jest bardzo zanieczyszczone. Nad Pekinem i okalającym go regionem - Hebei - unosi się gęsty smog. W związku z tym władze Chin wprowadziły pomarańczowy alert w miastach znajdujących się na północy kraju.
To dopiero listopad, a na Syberii już spadła rekordowa ilość śniegu. Takich opadów nie było tam od 30 lat. Biała pokrywa śnieżna całkowicie zasypała dachy domów, zajęcia w szkołach zostały odwołane. Zobacz film z miejsca całkowicie sparaliżowanego przez ogromne opady śniegu.
W czwartek nad Phoenix przeszły dwie burze piaskowe. Druga z nich była silniejsza, porywy wiatru w jej trakcie osiągnęły prędkość powyżej 60 km/h. Temu zjawisku towarzyszyły też burze i opady deszczu.
Ogromny pająk z rodziny spachaczowatych, znaleziony w Australii, straszy internautów. Zdjęcie pająka robi w sieci furorę, a pracownik ośrodka ratującego osierocone zwierzęta zapewnia, że to piękny i spokojny okaz.
Polska ambasada we Włoszech odradza wyjazdy do środkowej części kraju, w rejony dotknięte trzęsieniami ziemi. Aktywność sejsmiczna nadal jest tam wysoka, a po ostatnich wstrząsach kontrolowany jest stan techniczny budynków.
Niedzielne trzęsienie ziemi we Włoszech przyczyniło się do odkształcenia jednej z gór. Skała poddała się potężnej sile przyrody i pękła na długości ponad 10 km.
Koniec października to najlepszy czas, aby odwiedzić miasto Nyingchi, znane również jako Linzhi, położone w południowo-zachodnich Chinach, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Zobacz film ukazujący piękno jesiennych gór, lasów i jezior.
Myśliwi, którzy w tę niedzielę wyruszyli na polowanie w środkowej części Włoch mieli zamiar nagrać swoje polowanie. Tymczasem byli świadkami silnego trzęsienia ziemi.
Sejsmolodzy twierdzą, że z zebranych danych i zdjęć satelitarnych wynika, że tereny zniszczone przez ostatnie trzęsieni ziemi znaczenie się obsunęły. Poziom terenu obniżył się nawet o 70 centymetrów.
Po trzęsieniu ziemi, jakie miało miejsce w środkowych Włoszech w niedzielę nad ranem, 40 tysięcy osób nie ma gdzie mieszkać. Poważne szkody zanotowano w ponad 100 miejscowościach i osadach w regionach Umbria i Marche. Niektóre osady zostały niemal zrównane z ziemią. Wstrząs miał magnitudę 6,6 i był najsilniejszy w tym kraju od 36 lat.
We Włoszech doszło w ostatnim czasie do serii silnych trzęsień ziemi. To, które wystąpiło w niedzielę, było najsilniejszym trzęsieniem w tym kraju od 1980 roku. Sejsmolog Stanisław Lasocki tłumaczy, jak lokalizacja niedzielnego zjawiska może wpłynąć na szkody i z czym związane są tak częste wstrząsy na obszarze Włoch.