Świat

Świat

Mieszkańcy Vanuatu walczą z głodem po cyklonie Pam

Vanautu próbuje pozbierać się po tragicznym cyklonie tropikalnym Pam. Ocalali mieszkańcy pilnie potrzebują pomocy. Tysiące mieszkańców było zmuszonych do ewakuacji. Większość z nich nie ma dachu nad głową. Mieszkańcom brakuje podstawowych produktów, w tym jedzenia. Na pomoc ruszył Światowego Program Żywnościowy ONZ (WFP).

Światowy Dzień Meteorologii

23 marca to Światowy Dzień Meteorologii, a więc i nasze święto. Poznajcie krótką historię tej dziedziny nauk przyrodniczych.

Jest źródłem życia, ale wciąż niedostępnym dla milionów

Woda jest podstawą funkcjonowania i rozwoju społeczeństw. Łączy się z wszystkimi obszarami - zdrowiem, środowiskiem, produkcją żywności, przemysłem, energetyką. Tymczasem, jak donosi UNICEF, dla 748 mln ludzi dostęp do czystej wody pitnej jest wyzwaniem. Tylko w Afryce co roku ludzie spędzają 40 mld godzin na pieszych wędrówkach do źródeł czystej wody.

Burza śnieżna Ultima paraliżuje północny wschód USA

Północno-wschodnia część Stanów Zjednoczonych pokryła się warstwą zmrożonego śniegu. Na region sprowadziła go burza śnieżna Ultima. Warunki na drogach są wyjątkowo trudne. Amerykańskie media podają, że w wypadkach zginęło już kilka osób.

24 ofiary cyklonu Pam. Ponad 3 tys. ewakuowano

W ataku cyklonu Pam na wyspiarskie państwo Vanuatu na Pacyfiku zginęły 24 osoby, a 3 300 zostało zmuszonych do ewakuacji - podało w poniedziałek Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

"To po prostu cud". Szczęście na czterdziestu łapach

Walczący z pustoszącym Chile pożarem strażacy zdołali ocalić przed ogniem nie tylko dziesiątki ludzi i nieruchomości. - Zgłosił się do nas mężczyzna, twierdzący, że w pobliżu powinny być psy. Nie mogliśmy ich nigdzie znaleźć i wróciliśmy na pogorzelisko. Tam właśnie znaleźliśmy psią mamę i dziewięć szczeniąt, które miały maksymalnie 2 tygodnie - przyznał jeden ze strażaków.

Cyklon Pam oszczędził Nową Zelandię. "Mieliśmy czas"

Cyklon tropikalny Pam, który przetoczył się przez wyspiarskie państwo Vanuatu pozostawił za sobą wiele niepoliczonych jeszcze ofiar oraz zrównane z ziemią wioski. Z mniejszą, ale nadal groźną siłą, uderzył w Nową Zelandię. Jej mieszkańcy, nauczeni doświadczeniem sąsiedniego państwa i zawczasu ostrzeżeni, na starcie z żywiołem przygotowywali się kilka dni.

Świat pomoże Vanuatu

Blisko połowa mieszkańców Vanuatu ucierpiała po przejściu cyklonu Pam, informuje UNICEF. Do kraju spływa pomoc z całego świata. Nowozelandczycy już szykują samoloty z pomocą humanitarną oraz zespołem lekarzy. Krajobraz wysp zmienił się nie do poznania. Wprowadzono stan wyjątkowy.

"Krajobraz po ataku Pam jest nie do poznania".Brytyjczycy oferują pomoc

Świat spieszy na pomoc mieszkańcom Vanuatu. Cyklon Pam pozostawił po sobie wiele zniszczeń. Wiatr o prędkości dochodzącej do 250 km/h oraz ulewny deszcz zniszczył domy tysięcy ludzi. Śmierć poniosło przynajmniej osiem osób, ale nieoficjalnie mówi się o około 50 ofiarach. Żywioł już słabnie i przemieszcza się wzdłuż zachodniego krańca południowych wysp Vanuatu.

Globalne ocieplenie spowalnia?Naukowcy: to niespodzianka

Emisja CO2 do atmosfery zahamowała. - Po raz pierwszy poziom emisji gazów cieplarnianych nie idzie w parze ze wzrostem gospodarczym - powiedział Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Wszystko za sprawą coraz większego znaczenia odnawialnych źródeł energii.