Świat

Świat

Pożar zagraża monasterowi Rilskiemu. Pogoda nie pomaga strażakom

Pożar lasów zagraża monasterowi Rilskiemu - najbardziej znanej świątyni w Bułgarii, usytuowanej na południowo-zachodnich peryferiach gór Riła. Ministerstwo Spraw Wewnętrzych w Sofii zaapelowało do ochotników, by okazali pomoc straży pożarnej i wojsku, którzy walczą z żywiołem.

39 st. C w Rumunii. Ludzie chłodzą się w jaskiniach

Pogoda daje się Europejczykom we znaki. W Rumunii termometry wskazują 39 st. C. Temperatura przekracza o 10 st. C średnią temperaturę dla tego miesiąca. Mieszkańcy tego kraju szukają ochłody w jaskiniach. Upał dotknął także Chorwację i Słowację, gdzie płoną setki hektarów ziemi.

Chorwackie lasy płoną Przyczyną są 40-stopniowe upały

Na południu Chorwacji płoną lasy. We wtorek rano (21 lipca) strażacy ewakuowali kilkunastu mieszkańców wsi Trstenik - poinformowała telewizja HRT. Dochodzące do 40 st. Celsjusza temperatury zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się ognia wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Atak zimy w Chile. Zniszczone obszary rolne i winnice

Nie wszędzie upalna pogoda daje się we znaki. Niska temperatura, silny wiatr i opady śniegu dokuczają mieszkańcom centralnej i południowej części Chile. Lokalne władze obawiają się, że z powodu zimowej aury rolnicy stracą swoje plony i inwentarz.

Włochy: lipiec ma szansę stać się najgorętszym miesiącem w historii

Upał we Włoszech nie odpuszcza. Źle wpływa nie tylko na ludzi, lecz także na zwierzęta i rośliny. Hodowcy i rolnicy liczą straty, a hydrolodzy z obawą patrzą na poziom rzeki Pad, który jest najniższy od ponad 10 lat. Czy lipiec będzie najcieplejszym miesiącem w historii tego kraju?

Niezwykłe opady w Kalifornii. Zawalił się most

Tak mokro w lipcu w Kalifornii nie było od ponad 100 lat. Ulewy przyniósł huragan Dolores. W wielu rejonach pojawiły się powodzie błyskawiczne. Zerwał się nawet most na autostradzie. Ponadto 16 tys. odbiorców było bez prądu. Meteorolodzy podają, że jest to najbardziej wilgotny lipiec w historii pomiarów w tym regionie.

Sto milionów ton drogocennej platyny przeleciało w pobliżu Ziemi

Niemal sto milionów ton platyny o wartości 5,5 tryliona dolarów przeleciało nam w niedzielę "koło nosa". A dokładnie rzecz ujmując - w odległości 2,4 milionów kilometrów. Asteroida 2011 UW-158, której jądro składa się głównie z tego drogocennego kruszcu, przeleciała w niedzielę koło Ziemi.

"Polska leży w sercu tzw. Europejskiej Alei Tornad"

Polacy, tak jak Amerykanie, mają swoją Aleję Tornad. Z analiz European Severe Storm Laboratory (Europejskiego Laboratorium Silnych Burz) wynika, że w naszym kraju możemy wyróżnić trzy wyraźne obszary występowania trąb powietrznych.

A czego Ty boisz się najbardziej?

Jakie są nasze największe lęki? Czy czujemy obawę o przyszłość naszej planety w związku ze zmieniającym się klimatem? Z jakimi wyzwaniami przychodzi się nam mierzyć w dzisiejszych czasach? Te pytania postawiono dziesiątkom tysięcy osób w globalnej ankiecie.