Tropikalny cyklon Winston, który uderzył w Fidżi ponad tydzień temu, sięgnął także Australii. Już od kilku dni wpływa tam na warunki pogodowe. Na wybrzeżu tworzą się tak wielkie fale, że zamknięto niektóre plaże.
Rok 2015 był pełen anomalii pogodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. W wielu miejscach na świecie padły rekordy temperatury i opadów. Pacyfik zanotował wyjątkowo aktywny sezon huraganów.
Od grudnia do lutego, czyli w okresie trzech miesięcy zimy meteorologicznej 2015-2016 ,w USA padły rekordy ciepła i opadów. Dotyczą terenu Nowej Anglii, południowego wschodu, środkowego zachodu, Wielkich Równin i zachodu.
Zima trwa, ale brakuje Ci śniegu za oknem? Wybierz się do Hiszpanii, gdzie dosypało białego puchu. Meteorolodzy wydali ostrzeżenia przed śniegiem, burzami, silnym wiatrem i sztormem.
W Niemczech zima daje o sobie znać. Wszystko za sprawą chłodnego powietrza, które już w połowie tygodnia zaczęło napływać nad ten kraj, powodując w wielu regionach m.in. opady śniegu.
Scott Kelly żegna się z Kosmosem. Po 340 dniach przebywania na orbicie, we wtorek powróci na Ziemię. - Mógłbym zostać nawet kolejny rok jeśli byłoby to konieczne, jednak zawsze miałem uczucie lekkiej tęsknoty - twierdzi astronauta. - Na ISS panują spartańskie warunki - opisuje swój pobyt Kelly.
Osiem godzin ulewnych deszczy wywołało spustoszenie na południu Peru. Żywioł zniszczył wiele domów, zalane zostały drogi, ewakuowano ludzi. Powstały lawiny błotne. Zanotowano rekordowe opady, a za anomalię obwinia się zjawisko El Nino.
W ostatnich dniach przez południowe Stany Zjednoczone przetoczyło się co najmniej 23 tornad. Na skutek żywiołu zginęło przynajmniej 7 osób. W wielu regionach nadal istnieje ryzyko pojawienia się kolejnych trąb powietrznych.
Piasek znad Sahary przykrył niebo nad Hiszpanią. Zjawisko było doskonale widać z kosmosu. W Pirenejach stoki pokryły się brunatną barwą. Co ciekawe - tydzień temu saharyjski pył pojawił się w Polsce.
W poniedziałek tuż przed godz. 5 rano lokalnego czasu w hiszpańskim mieście Melilla wystąpiło trzęsienie ziemi. Wstrząs o magnitudzie 5,1 stopnia spowodował liczne zniszczenia.
Winston to jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej i najsilniejszy, jaki nawiedził Fidżi. Żywioł miał najwyższą piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona w chwili uderzenia w wyspy. Porywy wiatru przekraczały 300 km/h i zabiły co najmniej 29 osób. Natomiast prawie milionowi obywateli po przejściu huraganu grozi głód.
Po przejściu jednej z najpotężniejszych wichur na półkuli południowej, w niektórych miejscach na Fidżi wciąż obowiązuje godzina policyjna, a szkoły mają pozostać zamknięte przez tydzień. Nie żyje co najmniej pięć osób, a w kraju ogłoszono także stan wyjątkowy.
W sobotę 20 lutego na Fidżi ogłoszono ogólnokrajową godzinę policyjną. Linie lotnicze wstrzymują loty, a premier ostrzega mieszkańców i zaleca im znalezienie schronienia przed cyklonem, który może okazać się najpotężniejszym w historii na terenie wysp pacyficznych.
Nazwa Dolina Śmierci przywodzi na myśl pewien konkretny obraz: pył, czaszki zwierząt i brak oznak życia. A tymczasem na tym pustynnym obszarze Kalifornii na zachodzie Stanów Zjednoczonych, właśnie kwitną polne kwiaty. I to nie pojedyncze sztuki. W tym najbardziej niesprzyjającym roślinności miejscu w Ameryce Północnej zrobiło się bardzo kolorowo.
El Nino nie tylko sieje spustoszenie w ludzkiej gospodarce. Przyczyniło się również m.in. do osierocenia młodych wydr morskich. Jedna z nich znalazło swój dom w akwarium w Chicago i już nigdy nie wróci do naturalnego środowiska.
Plażowicze w Santa Teresita w Argentynie przyczynili się do śmierci młodego delfina. Nieodpowiedzialne osoby postanowiły ze zwierzęciem zrobić popularne selfie.
Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, która pomoże przewidywać zjawiska pogodowe, takie jak El Nino. Będzie też monitorować postęp globalnego ocieplenia.
Styczeń 2016 r. był najbardziej nietypowo ciepłym miesiącem w historii pomiarów, poinformowała NASA. Co to oznacza? Odchylenie temperatury notowanej od średniej okazało się zadziwiająco duże.
Pogoda płata nam ostatnio figle. Tym razem nie jest inaczej. Na południu Europy i w Hiszpanii spadł śnieg. Pojawił się m.in. w Hiszpanii i Algierii. Do środy śniegu ma jeszcze dosypać - pojawi się on też w Maroku i Tunezji.
Pogoda nie oszczędza Amerykanów. W poniedziałek 15 lutego na południu Stanów Zjednoczonych przeszły liczne tornada, niszcząc między innymi szkołę w stanie Mississippi. Gwałtowną i srogą pogodę spowodował sztorm Olympia, który przeszedł ostatnio przez wybrzeże Zatoki Meksykańskiej.
Na Wyspie Południowej Nowej Zelandii doszło do trzęsienia ziemi. Miało siłę 5,8 stopni w skali Richtera i doprowadziło do oberwania się ogromnego fragmentu skalistego wybrzeża.
Pogoda nie oszczędza mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Powodzie nękają Hiszpanię i Portugalię. Ulewne deszcze doprowadziły tam do wylania kilku rzek i spowodowały liczne podtopienia.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 st. w skali Richtera nawiedziło w niedzielę rejon nowozelandzkiego miasta Christchurch. Na razie nie ma doniesień o ofiarach lub poważniejszych zniszczeniach. Wstrząsy wystąpiły niemal dokładnie 5 lat po katastrofalnym trzęsieniu ziemi z 2011 roku.
Zachodnia Francja znalazła się pod wodą. Powódź pojawiła się m.in. w miejscowości Bordeaux. Przez żywioł zamknięto szkoły i ewakuowano mieszkańców. Na wybrzeżu Francji wiatr rozpędza się do 130 km/h.