Świat

Świat

W nocy z wtorku na środę powódź zalała kolejny obszar wokół centrum Bangkoku, Bang Khae. Poziom wody w ciągu godziny wzrósł o 30 cm. Rząd pod presją mieszkańców nakazał poszerzyć bramę śluzy w północno-wschodniej części miasta.

Do 10 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar powodzi i lawin błotnych, które zniszczyły 25 października ogromne obszary w Ligurii i okolice Massa Carrara w Toskanii. We wtorek w zalanym liguryjskim miasteczku Borghetto Vara znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny.

Ostatnia fala powodziowa przedziera się przez Bangkok do morza. W poniedziałek zalała kolejne dzielnice Bangkoku. Suche pozostaje tylko centrum stolicy i dzielnice południowe. Władze wydały nowy komunikat o ewakuacji.

Na terytorium Chin w ciągu ostatnich 12 godzin ziemia zatrzęsła się dwukrotnie. Siła pierwszego wstrząsu wynosiła 5,5 st. w skali Richtera, drugiego 6,0 st. Sejsmolodzy nadali im status bardzo niebezpiecznych. Epicentra znajdowały się na małej głębokości i zaludnionym terenie.

W poniedziałek fala powodziowa zalała kolejne dzielnice Bangkoku. Suche pozostaje tylko centrum stolicy i dzielnice południowe. Władze wydały nowy komunikat o ewakuacji.

Burze śnieżne, które nawiedziły w weekend północno-wschodnie rejony Stanów Zjednoczonych, przejdą do historii. Opady śniegu ustały w niedzielę, jednak władze zapowiadają, że sytuacja wróci do normy dopiero za kilka dni.

Burze śnieżne, które w weekend nawiedziły północno-wschodnie wybrzeże USA zabiły dwanaście osób. Wcześniejsze doniesienia mówiły o sześciu ofiarach. Ponad 2,2 miliony pozostają bez prądu. Stan wyjątkowy wprowadzono w stanach New Jersey, Connecticut, Massachusetts i niektórych obszarach stanu Nowy Jork, gdzie napadało nawet 70 cm śniegu, który dalej sypie.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże pół miliona złotych jako pomoc na rzecz osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które osiem dni temu nawiedziło tureckie miasto Wan.

W ostatnich kilku dniach w Obserwatorium Paranal w Chile, należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), zanotowano serię wstrząsów sejsmicznych. Wielkie teleskopy, które na co dzień obserwują kosmos, nie ucierpiały. Są bowiem tak skonstruowane, aby przetrwać trzęsienia ziemi.

Pewna firma z Wielkiej Brytanii, produkująca tradycyjne nadziewane ciasto tzw. cornish pasty (rodzaj zapiekanego dużego, pękatego pieroga), wprowadziła do sprzedaży odmianę z nadzieniem z szarej wiewiórki - donosi Mail Online. Jak twierdzi producent, ciasto jest "przyjazne dla środowiska".

Do 9 wzrosła liczba ofiar powodzi i lawin błotnych w Ligurii i Toskanii we Włoszech. W niedzielę w miejscowości Monterosso ratownicy odnaleźli zwłoki 40-letniego ochotnika, który zginął, niosąc pomoc mieszkańcom zalanego miasteczka.

Śnieżyca, która w sobotę wieczorem nawiedziła północno-wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych zabiła trzy osoby. Towarzyszący jej silny wiatr zrywał linie energetyczne, pozbawiając prądu 2,3 mln rodzin. Odwołano co najmniej tysiąc lotów.

W północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych spadł pierwszy w tym roku śnieg. Nowy Jork pobił listopadowy rekord opadów. Dzięki naszym internautom oglądamy zdjęcia z Nowego Jorku zasypywanego świeżym, białym puchem.

Wskutek trzęsienia ziemi o sile 6,7, które nawiedziło w piątek centralną część wybrzeża Peru, 83 osoby zostały ranne. Zanotowano też szereg wstrząsów wtórnych o sile 6 stopni w skali Richtera. W sobotę ziemia zatrzęsła się w Ekwadorze.

Na 100 milionów euro władze prowincji Massa Carrara w Toskanii oszacowały szkody spowodowane przez powódź, która nawiedziła ten rejon. Jeszcze większe, trudne do policzenia straty zanotowano w Cinque Terre w Ligurii, zniszczonej przez lawiny błotne. Już teraz wiadomo, że z pomocą dla regionu mogą przyjść Amerykanie w zamian za... wakacyjne zniżki.

Spektroradiometr (MODIS) zrobił trzy dni temu zdjęcia rejonu Wysp Kanaryjskich, gdzie wybuchł podwodny wulkan. Widoczny na nich pióropusz jest najprawdopodobniej mieszanką gazów wulkanicznych z niewielkimi fragmentami pumeksu. Na jego kolor wpływa również ukształtowanie dna morskiego.

Trzęsienie ziemi w północnych Włoszech. Mieszkańcy Werony, Padwy i Trydentu z przerażeniem ujrzeli ściany drżące w ich domach.