Potężny cyklon Chapala uderzył w jeden z najbiedniejszych krajów arabskich - Jemen. Przyniósł tyle deszczu, ile normalnie spada tam w ciągu dekady. Zniszczenia są ogromne, a pomoc poszkodowanym jest utrudniona ze względu na trwająca w kraju wojnę domową.
Tysiące turystów utknęło na indonezyjskich wyspach ze względu na paraliż komunikacyjny spowodowany erupcją wulkanu Rinjani na wyspie Lombok. Pył wulkaniczny doprowadził do zamknięcia trzech okolicznych lotnisk, m.in. na popularnej wśród turystów wyspie Bali.
Wschodnie wybrzeże Hiszpanii doświadczyło trudnej pogody w ostatnich dwóch dniach. Najgorsza sytuacja pogodowa była we Wspólnocie Autonomicznej Walencji, gdzie drogi zamieniły się w rwące rzeki, prędkośc wiatru dochodziła do ponad 80 km/h, a w ciagu godziny spadło nawet 50 l/mkw. wody. Natomiast w Katalonii w wyniku powodzi zmarły cztery osoby.
Tajlandczycy przeżyli chwilę grozy, kiedy na horyzoncie zobaczyli wielką, zieloną kulę spadającą ku ziemi. Okazało się, że to nie statek kosmiczny, a meteoryt. Z tego samego roju, z którego pochodził bolid nad Polską.
W niedzielę i poniedziałek w wielu miejscowościach na południu Wielkiej Brytanii zalegały gęste mgły. Na londyńskim Heathrow, które jest najbardziej obleganym portem lotniczym w Europie, wiele lotów odwołano, inne były opóźnione. Trudna sytuacja może wystąpić także we wtorek.
Huragan Chapala zbliża się do Jemenu. Jak oceniają synoptycy, cyklon w ląd uderzy najprawdopodobniej w poniedziałek lub wtorek. Spodziewają się, że może przynieść do 500 l/mkw. deszczu i wysokie na 15 metrów fale. Wielkie niebezpieczeństwo grozi m.in. mieszkańcom 300-tysięcznej miejscowości Al-Mukalla.
Popularny region turystyczny na południu Portugalii zmaga się z obfitym deszczem i silnym wiatrem. Woda wdziera się do domów mieszkańców, zalewa główne ulice miast i samochody. Straż ma pełne ręce roboty. W związku z trudnymi warunkami pogodowymi w tym regionie do wtorku obowiązuje alert drugiego stopnia.
Na kalifornijskim wybrzeżu odbyła się akcja ratowania humbaka. Zwierzę zaplątało się w linę. Materiał filmowy pokazuje, jak próbuje się z niej wydostać i opada z sił. To nie pierwszy taki incydent.
Bolid, który pojawił się w sobotę około godz. 19 na niebie, pochodził z roju meteorów o nazwie Taurydy Północne. Taką informację podają eksperci z polskiej Pracowni Komet i Meteorów.
Wielkie połacie lasów w Indonezji stoją w ogniu. Ludzie giną uduszeni brakiem tlenu. To samo dotyczy zwierząt. Wiele gatunków drzew i innych roślin pali się w zastraszającym tempie. To najprawdopodobniej jak do tej pory największa katastrofa ekologiczna w XXI wieku.
We Francji piątek minął pod znakiem ciepła i słońca. Ludzie wyszli na plażę cieszyć się wspaniałym dniem. Nadchodzący weekend zapowiada się podobnie. Synoptycy w całym kraju prognozują wymarzoną pogodę.
Tej jesieni piękna pogoda zagościła w Hiszpanii. Jak na tę porę roku temperatura powietrza jest wysoka, a na niebie słońca nie brakuje. Miejscami odnotowano nawet 25 st. C.
Groźny huragan Chapala narodził się na wodach Morza Arabskiego. Wkrótce zyska supersiłę, a w przyszłym tygodniu uderzy w Jemen. W niektórych regionach przez dwa dni może spaść ponad pięć razy więcej deszczu niż w ciągu roku.
Kłusownicy zatruli ponad 20 słoni cyjankiem. Kiedy zdechły, odrąbali im głowy, żeby zabrać cenne kły. W końcu uciekli tylko z trzema kłami, bo tylko tyle nadawało się na sprzedaż za dobre pieniądze.
Meksykański wulkan Popocatepetl wyrzucił pióropusz pyłu i popiołu wulkanicznego na wysokość 3 tys. metrów. To kolejna jego erupcja w ciągu dwóch tygodni. "Dymiąca góra" jest w tym roku bardzo aktywna.
Belo Horizonte, brazylijskie miasto znane z architektonicznych perełek Oskara Niemeyera, znalazło się pod wodą. W ciągu godziny spadła tam równowartość 40 proc. miesięcznych opadów. Ulice tej ponad dwumilionowej metropolii zamieniły się w rwące rzeki.
W Australii sezon burzowy zaczął się na dobre. We wtorek północno-wschodni stan Queensland nawiedziła superkomórka burzowa. Wyrządziła takie zniszczenia, jak gdyby była huraganem trzeciej kategorii.
W trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w poniedziałek Azję Południową, zginęło co najmniej 228 osób, głównie w Pakistanie i Afganistanie. Szacuje się, że połowa poszkodowanych to dzieci.
Około 300 osób zginęło i ponad 1200 zostało rannych w trzęsieniu ziemi, które wystąpiło w poniedziałek w Azji Południowej. Jego magnituda wyniosła 7,5, jak poinformowała amerykańska służba sejsmologiczna USGS. Prawdopodobnie nie jest to jeszcze ostateczny bilans kataklizmu.
Pięć osób zginęło po tym, jak w niedzielę po południu czasu lokalnego zatonęła u wybrzeży wyspy Vancouver w Kanadzie łódź turystyczna z 27 osobami na pokładzie. Na miejscu cały czas trwa akcja ratunkowa - poinformowały w poniedziałek władze.
El Nino kształtuje skrajne warunki pogodowe w Brazylii. Północ opętała historyczna susza, a południe kraju zmaga się z powodzią. W 66 gminach ogłoszono stan wyjątkowy.
Huragan Patricia łagodnie obszedł się z mieszkańcami Meksyku. Ominął największe ośrodki turystyczne i miasta portowe. Największe spustoszenie przyniósł we wsiach. - Straciłem wszystko, nawet nie mam gdzie spać - mówią poszkodowani.