Potężna, kilkumetrowa fala pływowa porwała turystów. Na filmie widać, że nikt nie miał szansy na ucieczkę. Obserwowanie takich fal to jedna z największych atrakcji turystycznych w Chinach. O zjawisku przed wiekami pisali poeci.
Ulewne deszcze w Arabii Saudyjskiej doprowadziły do powodzi. Zalane są ulice, komunikacja jest bardzo utrudniona. Są już także pierwsze ofiary śmiertelne.
W trzęsieniu ziemi z epicentrum na Morzu Jońskim zginęła we wtorek co najmniej jedna osoba na greckiej wyspie Leukada. Zniszczonych zostało kilka budynków. Amerykańska służba geologiczna USGS określiła magnitudę trzęsienia na 6,5.
Co najmniej 20 tornad uderzyło w Teksas, Oklahomę, Kansas i Nebraskę w poniedziałek (16.11). Warunki pogodowe stały się trudne w miarę przemieszczania komórek burzowych nad środkowymi i południowymi Równinami, powodując szkody w dwóch stanach.
W piątek 13 listopada w Chinach w prowincji Zhejiang osunęła się ziemia. Dziesięć osób nie żyje, a 27 jest poszukiwanych. W związku z utrudnieniami związanymi z osuwiskiem, zamknięta została główna chińska autostrada łącząca miasta Changchun i Shenzhen.
Od kliku dni na Wyspach Brytyjskich silnie wieje. W czwartek i piątek szalał cyklon Abigail, teraz nadszedł czas na Kate. Synoptycy ostrzegają przed wiatrem w porywach do 90 km/h, oraz opadami do 200 l/mkw.
Ingerencja człowieka w środowisko przyrodnicze stanowi zagrożenie dla zwierząt. Przykładem tego jest tragiczna śmierć muflona na Słowacji, który zawisł na linii elektrycznej. Po wielogodzinnych, bezskutecznych próbach uwolnienia się zginął w męczarniach.
V774104 wielu osobom nic nie mówi, jednak dla astronomów ten rząd cyfr i liczb wiele znaczy. Stanowią one nazwę najdalszego obserwowanego obiektu w Układzie Słonecznym. Jest nim planeta karłowata, do której podróż trwała by trzy razy dłużej niż do Plutona.
Cyklon Abigail mocno daje się wyspiarzom we znaki. W nocy czwartku na piątek porywy wiatru rozpędziły się do ponad 160 km/h. Ze względu na wysokie fale wiele nadbrzeżnych dróg jest nieprzejezdnych. Tysiące gospodarstw domowych nie ma prądu. Nieczynne są szkoły i przeprawy promowe.
Północno-wschodnia część Turcji zmaga się z gigantyczną powodzią po tym, jak w środę spadł tam ulewny deszcz. Lawiny błotne spowodowały śmierć dwóch osób.
Według najnowszych raportów zjawisko pogodowe El Nino - towarzyszące nam od wiosny - najbardziej aktywne będzie tej zimy. Biorąc pod uwagę szkody jakie wyrządziło do tej pory, trudno zachować optymizm.
Gigantyczne lodowce na Grenlandii topią się w zastraszającym tempie. Najnowsze badania, których wyniki opublikowano w czwartek wykazują, że straty lodu zwiększają się na całej wyspie.
Kolorado i Nevadę zasypała warstwa białego puchu. Drogowcy zmagali się z utrudnieniami, a ponad 35 tysięcy mieszkańców zostało odciętych od prądu. Natomiast właściciele ośrodków narciarskich rozpoczęli nowy sezon.
W czwartek do Wielkiej Brytanii i Irlandii dotarł cyklon Abigail. Przyniósł bardzo silne porywy wiatru. Lokalni synoptycy ostrzegają przed intensywnym deszczem i związanym z żywiołem utrudnieniami. W niektórych regionach może spaść do 200 l/mkw. deszczu, więc pojawią się powodzie.
Około 11 milionów dzieci stoi w obliczu głodu, chorób i niedoborów wody. Za klęskę suszy we wschodniej i południowej Afryce odpowiedzialne jest zjawisko pogodowe El Nino.
W Gwatemali ogłoszono we wtorek pomarańczowy alert z powodu przybierających na sile erupcji wulkanu Fuego, znajdującego się na południowym wschodzie kraju.
W Szwajcarii występują rekordowo wysokie temperatury. Pogoda wskazywałaby na to, że mieszkańcy Lozanny mają raczej do czynienia z wiosną niż z jesienią. Obecnie jest ciepło, jednak pogoda w każdej chwili może się zmienić.
Rosja traci 468 kilometrów kwadratowych rocznie. To przez erozję i topnienie wiecznej zmarzliny. Zjawisko odkryli naukowcy syberyjskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk.
Gwałtowna burza rozpętała się w ekwadorskich Andach w niedzielę po południu. Piorun trafił w pracujące wówczas w polu dzieci. 14-letni chłopiec zginął na miejscu, jego pięcioletnia sostrzenica doznała poparzeń pierwszego i drugiego stopnia.
Wysoka temperatura powietrza w ostatnich dniach nie daje nam powodu do narzekań, choć w listopadzie spodziewaliśmy się raczej jesiennej słoty i chłodu. To nadzwyczajne ciepło może mieć jednak negatywne konsekwencje. Przyroda nie lubi odstępstw od normy.
Jest czego zazdrościć. Z Francuzami jesień obchodzi się łagodnie. Ta pora roku w południowej części kraju bardziej przypomina lato. Temperatura powietrza dochodzi miejscami nawet do 27 st. C, oczywiście w cieniu.
6 listopada chmura szelfowa pojawiła się nad Sydney. Zaalarmowała turystów i mieszkańców miasta. Chmury tego typu niosą ze sobą obfite deszcze, opady gradu i silny wiatr.
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Michelle Obama przegrała w starciu z pogodą. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie uniemożliwiła jej przelot z Kataru do Jordanii. Miała tam promować inicjatywę edukacji wśród dziewcząt.