Świat

Świat

Indyjski Kaszmir pod metrem śniegu

Północne regiony Indii są odcięte od świata w związku z intensywnymi opadami śniegu i deszczu. Biały puch uniemożliwia pracę lotnisk, a wiele dróg jest zupełnie nieprzejezdnych z powodu zasp lub lokalnych podtopień terenu. Z powodu pogody władze zdecydowały o zamknięciu szkół i urzędów na dwa dni, a synoptycy prognozują że warunki nie ulegną poprawie przynajmniej przez dobę.

Tak ciepło jeszcze nie było. 23 stopnie Celsjusza na niemieckich termometrach

Wiele kawiarni i restauracji w Niemczech wystawiało swoje stoliki od początku tygodnia na zewnątrz. Nic dziwnego - prawie w całym kraju pogoda dopisuje, a na niebie z trudem można dojrzeć chmury. Do przebywania na świeżym powietrzu zachęca także temperatura - w wielu niemieckich landach oscylowała w granicy 20 st. C, a miejscami nawet ją przekraczała.

Załamanie pogody w Rumunii. Tworzyły się 7-metrowe fale

Szalejąca na południu Rumunii wichura narobiła sporo szkód, a towarzyszące jej ulewy przyczyniły się do licznych podtopień. Z kolei na wybrzeżu podczas sztormu napędzane wiatrem fale sięgały nawet 7 metrów wysokości, a władze zdecydowały się na zamknięcie wszystkich portów. W dwóch powiatach obowiązuje żółty alarm pogodowy ze względu na trudne warunki meteorologiczne.

Silne wstrząsy u wybrzeża Kalifornii

Dość silne trzęsienie ziemi - 6,9 w skali Richtera - nawiedziło w nocy z niedzieli na poniedziałek północne wybrzeże Kalifornii - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Nie ma zagrożenia tsunami.

Nadal ponad 90 proc. Złotego Stanu walczy z suszą

- Prawie 91 proc. powierzchni Kalifornii nadal doskwiera susza - alarmują specjaliści. Jak się okazuje, to wcale nie koniec, bo klęska może potrwać jeszcze kilka lat, a mieszkańcy powinni się do tego przyzwyczaić.

Zanieczyszczone prawie wszystkie miasta. To cena szybkiego rozwoju

Prawie wszystkie chińskie miasta, w których w ubiegłym roku badano poziom zanieczyszczenia, nie spełniły krajowych norm - poinformował w sobotę wiceminister ds. ochrony środowiska. Przedstawił też plany walki ze skutkami szybkiej industrializacji. Niezadowolenie ze smogu i rosnącego skażenia wyraża coraz więcej mieszkańców kraju.

Coraz gęstsze dymy nad wyspą. Widać je z orbity

Mimo intensywnych wysiłków, służbom z indonezyjskiej prowincji Riau nie udało się zwalczyć pożarów lasów i zarośli spowodowanych przez nielegalne wypalanie gruntów pod plantacje. Kolejnych ognisk przybywa, a nad Sumatrą nasila się zadymienie. Dym jest tak gęsty, że wyraźnie widać go z orbity, a do tego powoduje liczne problemy na wyspie.

Lód spadł na reportera

Praca reportera - i to nie tylko wojennego - do najłatwiejszych nie należy. Przekonał się o tym Kevin Trager, na którego spadł kawał lodu.

Jedni chwycili za szufle, inni przypięli narty. Amerykanie znów walczą ze śniegiem i lodem

Poważne wypadki na drogach, awarie i chaos na lotniskach - to główne skutki rozległego frontu, który dotarł na atlantyckie wybrzeże i południowy wschód USA. Pogoda wymusiła przerwę w pracy waszyngtońskich urzędów, a niektórzy gubernatorzy ogłosili stan nadzwyczajny. Obfitym opadom śniegu, śniegu z deszczem i marznącego deszczu towarzyszy kilkunastostopniowe ochłodzenie.

Zwalczyli ogień, został gęsty dym. Próbują sztucznie wywołać deszcz

Służbom z indonezyjskiej prowincji Riau, leżącej w środkowej części Sumatry, udało się opanować pożary lasów w regionie, ale nadal utrzymuje się tam silne zadymienie. Jakość powietrza jest tak zła, że służby próbują sztucznie wywołać deszcz, rozpylając chemikalia w chmurach.

Gwiazdy mogą odetchnąć z ulgą. Oscarowa gala ma upłynąć przy dobrej pogodzie

Przechodzące w ostatnich dniach przez Kalifornię ulewy wystawiły na próbę wytrzymałość organizatorów 86. ceremonii wręczania Oscarów - burze zdążyły m.in. sponiewierać czerwony dywan rozłożony przed Dolby Theater w Los Angeles. Niedzielny poranek w LA był pogodny, a to niesie nadzieję na równie ładną aurę w czasie gali.

"Straszą nas potężną burzą śnieżną". Gwałtowne załamanie pogody w USA

- Straszą nas potężną burzą śnieżną - pisze internautka z Pensylwanii (północny wschód USA). Synoptycy ostrzegają mieszkańców Stanów Zjednoczonych, że do końca weekendu pogoda będzie wyjątkowo nieprzyjemna. Prognozowane są śnieżyce, ulewy i wichury. Eksperci zaznaczają również, że mogą pojawiać się słabe tornada.

Potężna lawina zeszła na amerykańskie miasto

Potężna lawina zeszła na miasto Missoula w stanie Montana. Ze wstępnych doniesień wynikało, że pod śniegiem znalazły się co najmniej cztery osoby. Tylko trzy z nich udało się uratować. Eksperci ostrzegają przed lekceważeniem alarmów, ponieważ w górach robi się coraz bardziej niebezpiecznie.

"Jechałam samochodem i nagle spadło na mnie drzewo!"

W jednej z kalifornijskich miejscowości wieje na tyle silnie, że drzewa wyrywane są z korzeniami. Jedno z takich drzew zostało powalone na dwa samochody. Sytuacja była naprawdę dramatyczna, bo w jednym z pojazdów znajdował się kierowca.

Zorze rozświetliły niebo na wysokości Krakowa

Lśniące czerwone i zielone światła podziwiali w czwartek mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Na niebie pojawiło się rzadko spotykane - w tej szerokości geograficznej - zjawisko zorzy polarnej. Aurora borealis była widoczna na szerokości geograficznej, która odpowiada szerokości południowej części Polski.

Chiny ograniczają produkcję. Zamykają fabryki, by zmniejszyć zanieczyszczenie

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach przekracza wszelkie dopuszczalne normy - alarmują specjaliści, a mieszkańcy skarżą się, że oddychanie sprawia im fizyczny ból i powoduje szereg dolegliwości. By poprawić jakość życia ludzi w prowincji Hebei, władze zdecydowały się na zamknięcie 17 fabryk, między innymi redukując lokalną produkcję cementu o 40 procent.

Zjawiskowe opary zawisły nad jeziorem

Niezwykłe widoki mogli podziwiać mieszkańcy Duluth w amerykańskiej Minnesocie. W pogodny, ale bardzo mroźny dzień nad wodami Jeziora Górnego unosiły się malownicze opary. Takie zjawisko to efekt dużej różnicy temperatur pomiędzy wodą i powietrzem.

Wir polarny wraca. Przyniesie falę mrozów

W Europie coraz trudniej znaleźć ślady zimy, tymczasem w Stanach Zjednoczonych nie zamierza ona łatwo odpuścić. W najbliższych dniach Amerykanom przypomni o sobie wir polarny, który solidnie zmroził ich już w styczniu. W północnej części kraju temperatury mogą spaść nawet do -20 st. C, a do tego synoptycy zapowiadają opady śniegu, a na południu burze.