Śnieżnobiałe ściany Tadż Mahal są zagrożone przez inwazję owadów. Insekty pojawiły się tam przez zanieczyszczenie rzeki Jamuny, znajdującej się w pobliżu bezcennego zabytku sztuki muzułmańskiej w Indiach. Eksperci zaalarmowali w poniedziałek, że podobne do komarów owady pokrywają marmury zielono-czarną wydzieliną.
Zabytek znajdujący się w Agrze jest bardzo często czyszczony, jednak zabiegi te nie mogą być zbyt inwazyjne, bo zdobione płytki mogą ulec uszkodzeniu.
- Tadż Mahal czyszczone jest codziennie, ale ciągłe szorowane może uszkodzić mozaiki i lśniące marmurowe powierzchnie - powiedział Bhuvan Vikram ze Służby Archeologicznej Indii. - Grupa marmurowych płyt z motywami roślinnymi i glazurowanych płytek z tej części zabytku ulega zniekształceniom - dodaje.
Owady atakują marmur
Obecnie problemem stały się chmary owadów podobnych do komarów z gatunku Goeldichironomus, dla których stojące wody zanieczyszczonej rzeki stanowią lęgowiska i żerowiska. Insekty zlatują się, by odbyć gody na ścianach mauzoleum ukochanej żony Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów i zostawiają na nim plamy z zielonych i czarnych wydzielin.
Lęgowiskiem owadów jest rzeka Jamuna. Jej zanieczyszczenie jest tak duże, że wyginęły w niej ryby, które utrzymywały owadzią populację na poziomie niepowodującym zagrożenia dla bieli marmurów. Sytuację pogarsza fakt, że nieopodal znajdują się tereny kremacyjne, które zasilają rozrost alg, stanowiących pokarm dla owadów.
Żółknące ściany
Ściany budowli od co najmniej kilkunastu lat żółkły mimo wysiłków indyjskich władz. Starano się m.in. zmniejszyć skażenie powietrza dwutlenkiem siarki i tlenkiem azotu. W Agrze specjalnie wzniesiono w tym celu stację kontroli zanieczyszczeń, której mikrocząsteczki osadzają się na ścianach. Dwutlenek siarki - jeden z ubocznych produktów spalania paliw kopalnych - przyczynia się do zanieczyszczenia atmosfery pyłem. Jego cząsteczki są mniejsze niż 10 mikronów (mikron to jedna milionowa część metra).
Mauzoleum wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, przyciąga co roku do Agry miliony turystów. Wzniesione zostało na brzegu Jamuny w latach 1632-52. Szahdżahan - co w języku perskim znaczy "władca świata" - do pracy nad olśniewającym marmurowym grobowcem ukochanej żony Mumtaz Mahal zatrudnił ponad 20 tysięcy ludzi i sprowadził architektów i rzeźbiarzy z Persji, Turcji, Samarkandy, a nawet Wenecji. Marmurowe powierzchnie zdobione są cennymi kamieniami. Można tam znaleźć m.in. jadeit i kryształ górski z Chin, turkusy z Tybetu, lapis-lazuli i szafiry z Cejlonu, a nawet diamenty. Tadż Mahal (dosł. korona wśród pałaców) uznano za symbol "miłości i namiętności".
तस्वीरें: ताजमहल पर बढ़ा कीड़ों का हमला, ये रहे सबूतhttps://t.co/BEfe0sLiLu— Amar Ujala (@AmarUjalaNews) 20 maja 2016
आगराः #TajMahal पर कीड़ों का अटैक, संगमरमर पर पड़ रहे हैं निशान @yadavakhilesh pic.twitter.com/3yLTDx3SDi— News State (@NewsStateUP_UK) 11 maja 2016
The #TajMahal is turning green and bugs are to blame. https://t.co/wuKxOnY1Qm pic.twitter.com/B7tV2IY1Fq— SBS Australia (@SBS) 23 maja 2016
Insekty atakują nie tylko hinduskie mauzoleum. W Rosji pojawiły się szarańcze. Jest ich znacznie więcej niż w poprzednich latach.
Autor: zupi / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter / @AmarUjalaNews, @SBS