Świat

Świat

Portugalia jest od kilku dni terenem rzadkich w tej części świata zjawisk atmosferycznych. Po opadach gradu wielkości piłek tenisowych i po huraganowych wiatrach wyrywających dęby we wtorek śnieg paraliżował kilka dróg w pobliżu granicy z Hiszpanią.

Zima już drugi raz w tym sezonie wkroczyła na terytorium Gruzji. Pod śniegiem znalazła się większość regionów kraju. Padało przez całą dobę.

Wschodnią Turcję nawiedziło w nocy z poniedziałku na wtorek kolejne trzęsienie ziemi. Jak poinformowały tureckie media, wstrząsy miały siłę 5,2 w skali Richtera. Na razie nie ma doniesień o ofiarach i zniszczeniach.

95 osób nie żyje, 66 jest rannych a sześć poszukiwanych. To bilans tegorocznej pory deszczowej w Kolumbii, która trwa już miesiąc. W wyniku ulewnych deszczy, osiem prowincji kraju znajduje się w stanie podwyższonej gotowości.

Sucha jesień w Niemczech sprawiła, że poziom Renu opadł do poziomu, który nie pozwala na swobodną żeglugę. Jak oceniają eksperci, ta sytuacja przyczyniła się do wzrostu cen ropy w Europie, które są najwyższe od 2009 roku.

Co najmniej dziewięć osób zostało rannych w wypadkach, do których przyczyniły się gęste mgły, oblodzenie i śnieg, jakie w nocy z niedzieli na poniedziałek wystąpiły na drogach Czech. W zderzeniach uczestniczyło kilkadziesiąt aut.

Ofiarami powodzi nie tylko są ludzie, ale i zwierzęta. W Tajlandii stado liczące 80 słoni przez wysoką wodę musiało opuścić swój wygodny dom w Kraal i przenieść się na niewielki skrawek suchej ziemi. Okazuje się jednak, że miłość wolontariuszy i opiekunów przynosi im ulgę.

Centrum handlowe stolicy Bangkoku jest prawie całkowicie odcięte od świata. Woda zalega na drogach wiodących w każdym kierunku, oprócz południowego. Na skutek powodzi trwającej w Tajlandii od lipca, pod wodą znalazła się jedna trzecia kraju.

Pracownicy fabryki Bang w dzielnicy przemysłowej Chan we wschodnim Bangkoku wciąż walczą z powodzią. Pompują wodę dzień i noc. Układają stosy z worków z piaskiem. A wszystko po to, by ich miejsce pracy przetrwało. Takich jak oni są setki.

Niewielka miejscowość Foissiat we wschodniej Francji ma powód do dumy. Stado krów i jego właściciel przygarnęły jelonka. Maluch poczuł się już prawie, jak czystej krwi cielątko.

Amazonka, zatoka Halong, wodospady Iguazu, wyspa Jeju, park narodowy Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i góra Stołowa. To nowe siedem cudów natury wybrane przez ludzi z całego świata. Zobacz i zdecyduj, czy miejsca te rzeczywiście zasłużyły na honorowy tytuł "cudu świata".

Do 37 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w środę prowincję Wan na wschodzie Turcji - podały w sobotę wieczorem tureckie media. Z ruin wydobyto od środy 30 osób, które ocalały.

Wystarczyło zaledwie 15 minut, aby na ulicach, chodnikach i trawnikach pojawiła się gruba warstwa śniegu. Mieszkańcy sądzili, że zacznie szybko się topić. Synoptycy zapowiadają jednak, że śnieg zostanie, a w przyszłym tygodniu będzie go jeszcze więcej.

Nad Pragą zawisła chmura, która ma obecnie najwyższe stężenie radioaktywne w Europie. Nie stanowi ona jednak zagrożenia dla zdrowia ludzi.