Świat

Świat

Kalifornia została dotknięta przez najgorsze od prawie dwóch dekad burze. W tym tygodniu odnotowano około 11 tysięcy uderzeń piorunów, w wyniku których - zdaniem lokalnych władz - doszło do wybuchu ponad 370 pożarów. Nie żyje pięć osób, a żywioł zagraża dziesiątkom tysięcy domów.

Wody w górnym biegu chińskiej rzeki Jangcy jest tak dużo, że po raz pierwszy od 1949 roku przykryła część stóp Wielkiego Buddy z Leshan. To zabytkowy posąg z listy światowego dziedzictwa UNESCO. W związku z podnoszącym się poziomem wody ewakuować musiało się 100 tysięcy osób.

Powodzie nie przestają nękać mieszkańców Chin. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w prowincji Syczuan, gdzie zalewane są miasta i wsie. Miejscami poziom wody jest tak wysoki, że po raz pierwszy w historii wprowadzono najwyższy stan zagrożenia. Miejscami schodzą też lawiny błotne. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy osób.

Na brzegu Tamizy w Londynie znaleziono boa dusiciela. Według przedstawicieli organizacji działającej na rzecz zwierząt mógł zostać porzucony przez właściciela.