Świat

Świat

Na Haiti nadal trwają poszukiwania setek osób, które zaginęły po sobotnim trzęsieniu ziemi. Co najmniej 2189 zginęło, a dziesiątki tysięcy zostało rannych. Według szacunków międzynarodowych programów pomocowych, ponad milion mieszkańców jest w trudnej sytuacji. Tymczasem na Haiti doszło do kolejnego trzęsienia.

W Kalifornii szaleją ogromne pożary. Jeden z żywiołów - nazwany Dixie - strawił już ponad 244 tysiące hektarów terenu. Za sprawą innego dwie osoby zostały ranne. By zmniejszyć zagrożenie, lokalna sieć energetyczna zaczęła wyłączać prąd mieszkańcom północy stanu.

Amerykańscy naukowcy powiązali ze sobą dane dotyczące dziennej liczby zachorowań na COVID-19 w USA i stężenia pyłu PM2,5 pochodzącego z pożarów lasów. Jak wykazali, z powodu zanieczyszczeń powietrza odnotowano więcej przypadków koronawirusa oraz śmierci z powodu COVID-19.

Przesądzą najbliższe godziny - powiedział we wtorek wieczorem o skutkach walki z pożarem na Lazurowym Wybrzeżu, na południu kraju, prezydent Francji Emmanuel Macron. Z żywiołem walczy około 700 strażaków. We wtorek wieczorem udało się ugasić duży pożar zagrażający popularnym kurortom turystycznym - Taviry i Vila Real de Santo Antonio - na południu Portugalii. Walka z żywiołem nie kończy się w kilku regionach Hiszpanii.

Pożary lasów na południu Europy nie wygasają. W Grecji strażacy walczą z ogniem kilkadziesiąt kilometrów od Aten, a służby ostrzegają przed ryzykiem dotarcia żywiołu do czterech regionów kraju. Ponad tysiąc osób musiało się ewakuować w niedzielę wieczorem z powodu pożaru w środkowej części Hiszpanii. Żywioł szaleje w wielu miejscach we Włoszech. Niebezpiecznie jest w regionie Jerozolimy w Izraelu.

Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi w zachodniej części Haiti wzrosła w nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu do co najmniej 304. Jest wielu rannych i zaginionych. Zniszczone są domy, szkoły, kościoły. Trzęsienie było odczuwalne w całym kraju. Premier Ariel Henry ogłosił stan wyjątkowy. "Odwołuję się do ducha solidarności i zaangażowania wszystkich Haitańczyków i Haitanek, aby zjednoczyli się we wspólnym froncie i stawili czoło tej dramatycznej sytuacji" - zaapelował.

Z powodu intensywnego deszczu w Japonii doszło do ogromnych powodzi. Zginęła co najmniej jedna osoba, a dwie uznaje się za zaginione w wyniku zejścia lawiny błotnej. Ewakuowano pięć milionów mieszkańców. Meteorolodzy ostrzegają, że najbliższe dni nie przyniosą poprawy pogody.

Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) podali, że lipiec 2021 był najcieplejszym miesiącem na świecie w historii pomiarów. - Ten nowy rekord przyczynia się do niepokojącej i niszczącej ścieżki, jaką zmiany klimatyczne wyznaczyły światu - ocenił Rick Spinrad, administrator w organizacji.

21 osób zginęło, a cztery uznawane są za zaginione z powodu rekordowo silnych opadów deszczu w chińskiej prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. Pięć miast ogłosiło "czerwone alerty" powodziowe - podały w piątek chińskie media.

Z powodu utrzymującego się dymu piątek będzie w Jakucji dniem wolnym od pracy - ogłosiły władze tego rosyjskiego regionu, gdzie trwają pożary. Obowiązuje zakaz wstępu do lasów, a ogień dotarł już do osiedli ludzkich i obiektów gospodarczych.

Do 17 wzrosła liczba osób, które zginęły w czwartek wskutek powodzi na północy Turcji. Woda zniszczyła mosty i drogi, bez prądu pozostaje ponad 300 miejscowości. Gotowość do wykonywania lotów ratowniczych zadeklarowali polscy strażacy, wspomagający tureckie służby w walce z pożarami w południowo-zachodnich prowincjach kraju.