Świat

Świat

Wschodnie kraje Afryki w ostatnim czasie zmagają się z potężnymi ulewami. Jak poinformowały we wspólnym oświadczeniu Organizacja Narodów Zjednoczonych i władze Dżibuti, w ciągu jednego dnia w tym kraju spadło tyle deszczu, ile zwykle w ciągu dwóch lat. W powodziach zginęło dziewięć osób, w tym siedmioro dzieci.

Tegoroczną podróż na Święto Dziękczynienia wiele milionów Amerykanów zapamięta na długo. Wszystko za sprawą bomby cyklonowej, która przyniosła w wielu regionach kraju intensywne opadu śniegu. Podróżujący napotkali na zakorkowane autostrady i opóźnienia lotów.

Gwałtowna pogoda pokrzyżowała plany świąteczne milionom Amerykanów, którzy wracają do domów na Święto Dziękczynienia. Utrudnienia występują w ruchu samochodów, pociągów oraz samolotów. Miejscami spadło ponad 120 centymetrów śniegu.

Środowy poranek zaczął się niespokojnie dla mieszkańców Krety. Pojawiło się tam trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,0. Nie ma informacji o rannych ani zniszczeniach.

Niebezpieczeństwo związane ze zjawiskiem acqua alta, czyli "wysoką wodą", powróciło do Wenecji. Poziom przypływu w niedzielę osiągnął 130 centymetrów. Rozległy się syreny alarmowe, a Bazylika Świętego Marka została zamknięta.