Trójmiasto

Trójmiasto

Powstawała ponad 20 lat, widziało ją tylko kilka osób. Teraz unikatową kolekcję kupiło miasto

Znaczek z Adolfem Hitlerem na pocztówce z 1909 roku. Maszynopis z ręcznymi rysunkami Antoniego Garnuszewskiego, zdjęcia Tczewa robione przez żołnierzy Wehrmachtu. Poza tym książki, mapy, plany miasta, medale, gazety. Tczewski kolekcjoner zbierał to wszystko przez ponad 20 lat. Zbiory ekspert wycenił na 94,3 tysiąca złotych. - Są tyle warte - podkreśla Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Jajo, czyli z czego powstało wszystko

Czy jajo jest światem, który wyłania się z chaosu, czy chaosem, z którego wykluwa się świat? Są różne teorie. Jedno jest pewne – jajko łączy nas z różnymi kulturami. Było zalane krwią i skąpane we łzach. Było magiczne. Na jego punkcie oszaleli surrealiści. Brzmi poważnie? Powinno, bo to wcale nie są jaja.

Zamykanie ust klamerką. "Chroniczne znęcanie się" w przedszkolu

Kiedy były za głośno, przedszkolanki zamykały dzieciom usta klamerką albo rzucały w nie butem - między innymi do takich zachowań miało dochodzić w niepublicznym przedszkolu w Chojnicach, do którego chodzą niepełnosprawne dzieci. W placówce rozpoczęła się już kontrola, trwa policyjne śledztwo. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

15-latek został przysypany żwirem. "Pod ziemią był około 20 minut"

15-latek schodził z kolegą ze skarpy. Nagle zapadła się pod nim ziemia. - Drugi chłopiec niezwłocznie pobiegł wezwać pomoc. Ustalono, że do czasu przybycia jednostek ochrony przeciwpożarowej, przysypany przebywał pod ziemią około 20 minut - mówi asp. Krzysztof Minga z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku. Chłopca udało się uratować.

Piłkarz Jarosław Bieniuk usłyszał zarzuty "udzielenia innej osobie środka psychoaktywnego"

Prokuratura postawiła w środę byłemu piłkarzowi Jarosławowi Bieniukowi dwa zarzuty udzielenia innej osobie środka psychoaktywnego. Uzależniła też wyjście sportowca na wolność od wpłacenia 20 tysięcy złotych kaucji. Prokuratura orzekła również wobec niego dozór policji i zakaz kontaktu ze świadkami. Piłkarz w czwartek wydał oświadczenie, w którym między innymi zgodził się na podawanie w tej sprawie jego pełnego imienia i nazwiska oraz wizerunku.

"To logo nie jest własnością tego związku zawodowego. To jest własność ogólnonarodowa"

Zawłaszczanie sobie prawa do dysponowania tym symbolem jest czymś całkowicie nieuzasadnionym i historycznie i, powiedziałbym, moralnie - powiedział na antenie TVN24 Janusz Onyszkiewicz, były rzecznik prasowy Solidarności. To komentarz do listu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", w którym cofa ona zgodę na używanie znaku graficznego Solidarność przez Europejskie Centrum Solidarności.

"Dziękujemy za solidarność". Autor logo "S" poparł ECS w sporze ze związkiem zawodowym

Autor znaku graficznego Solidarność Jerzy Janiszewski wyraził we wtorek wsparcie dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku - poinformowała rzeczniczka prasowa ECS Magdalena Mistat. Wcześniej Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wysłała do dyrekcji gdańskiej placówki pismo, w którym cofa zgodę na używanie znaku. "Solidarność jest dla wszystkich. Nie ma zgody na zawłaszczanie symbolu walki o wolność" – skomentowała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Znany piłkarz zatrzymany. Kobieta oskarża go o gwałt

Jarosław Bieniuk były obrońca reprezentacji Polski i wieloletni piłkarz Ekstraklasy, został zatrzymany na polecenie prokuratury. Poszkodowaną ma być młoda kobieta, która - jak twierdzi jej pełnomocnik - została "odurzona narkotykami i brutalnie zgwałcona". W środę prokuratura postawiła byłemu piłkarzowi Jarosławowi Bieniukowi dwa zarzuty udzielenia innej osobie środka psychoaktywnego. Sportowiec nie usłyszał zarzutu dotyczącego przestępstw seksualnych, o które oskarżała go kobieta.

Obrazy z Paryża przypomniały im, co działo się w ich miastach

Gdy na ekranach telewizorów zobaczyli zdjęcia płonącej katedry Notre Dame, mieszkańcom Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego od razu przypomniały się sceny z ich miast. W 2006 roku wybuchł pożar w kościele Św. Katarzyny w Gdańsku, jedenaście lat później spłonęła gorzowska katedra. Przypominamy, jak wtedy walczono z ogniem i co się działo później.

"Zatrzymać edukoszmar". Wspierają nauczycieli

Mieszkańcy Gdańska i Rybnika demonstrowali w sobotę wieczorem swoje poparcie dla strajkujących nauczycieli. - Zarabiają za mało. Chodzi o ich godność - podkreślali uczestnicy zgromadzeń. Pośród transparentów przyniesionych przez gdańszczan pojawiły się hasła: "Zatrzymać edukoszmar", "MEN mnie mnie" czy "PiS wyrzucił niepełnosprawne dzieci ze szkoły".

Strajkujących nauczycieli porównał do "pasożytów". "To forma artystycznego wyrazu"

"Nie obsługujemy strajkujących nauczycieli ani innych pasożytów i szantażystów" - kartkę z taką treścią wywiesił na drzwiach swojego zakładu w Starogardzie Gdańskim Piotr Szarmach. W piątek zmienił zdanie i zamiast "nie", jest "już obsługujemy". Dalsza część się jednak nie zmieniła. - Jest to forma protestu przeciwko temu, jak nagminnie w ostatnim tygodniu łamie się konstytucję - tłumaczy przedsiębiorca.