zwierzęta

zwierzęta

Jak to jest być niewielkich rozmiarów ptaszkiem? To codzienna walka o przeżycie. Nie chodzi tylko o podołanie trudnym warunkom atmosferycznym, czy o posiadanie pełnego brzucha przy ograniczonych ilościach pokarmu. Kłopotliwe jest również nie zostanie posiłkiem jakiegoś głodnego drapieżnika.

Zobaczenie na własne oczy wynurzającego się z wody wieloryba jest wydarzeniem na długo zapadającym w pamięć. A już zwłaszcza wtedy, kiedy łódź, z której można takie widowisko podziwiać, o mały włos nie zostaje przez 15-metrowe zwierzę wywrócona.

Ile radości mogą dać wysokie śnieżne zaspy? Na przykładzie dwóch czworonogów widać, że całkiem sporo. Baraszkujące w śniegu w miejscowości Wilmington (stan Massachusetts, USA) dwa psiaki - Scout i Buster - nie mogą sieę wprost opanować ze szczęścia.

Skarb Państwa wypłacił ponad 586 tys. zł. za straty jakie rolnikom wyrządziły chronione zwierzęta. Największymi szkodnikami okazały się bobry, najmniejszymi natomiast rysie.

Powiedzenie "pieskie życie" ma negatywny wydźwięk, ale w praktyce oznacza mnóstwo zabawy. Przynajmniej dla pewnej dwójki o wdzięcznych imionach Livy i Arther, mieszkających w amerykańskim stanie Kentucky. Opadłe z drzew liście, zamiecione w wielki stos, okazały się kapitalnym miejscem do dokazywania, turlania się, skakania i nurkowania, co widać na upublicznionym przez ich właścicieli nagraniu.

Nie ulega wątpliwości, że zmiany klimatu wpływają na różne elementy przyrody. Nie tylko flora musi przystosować się do nowych warunków panujących w atmosferze, ale także zwierzęta. Naukowcy z Durham udowodnili, że zmiany w atmosferze wpływają na bytowanie m.in. kozic alpejskich. Jednak nie tylko na nich zatrzymuje się negatywne działanie efektu cieplarnianego.

W Centrum Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w kalifornijskim mieście Morgan Hill leczy się dziesiątki poturbowanych przez los istot mniejszych i większych. Najnowszym rezydentem tamtejszych klatek jest ważący kilka kilogramów ranny orzeł przedni. - Na pierwszy rzut oka wyglądało to tak, jakby ktoś ptaka postrzelił - przyznała jedna z pracownic ośrodka.

Podczas lotów nad Point Lay na Alasce pewien pilot dojrzał niezwykłe zgromadzenie dziesiątek tysięcy morsów, gnieżdżących się na piaszczystym brzegu. Władze USA zakazały zbliżania się do lęgowiska niezdarnych, kilkutonowych morskich ssaków w obawie o ich stan psychiczny. Spłoszone mogłyby stratować swoje młode i pokaleczyć się wielkimi zębami.

Pewien mieszkaniec amerykańskiego stanu Karolina Północna wybrał się na poranny spacer brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Nie spodziewał się, że czeka go slalom pomiędzy 50 martwymi rekinami, wyrzuconymi przez fale na brzeg. - To dość obrzydliwe - przyznał w rozmowie z miejscowymi reporterami.

Łabędzie to jeden z symboli miłości. O tym, jak bardzo kochają swoje młode, przekonał się wolontariusz Wildlife Aid Foundation (WAF), brytyjskiej organizacji niosącej pomoc dzikim zwierzętom. Kiedy Simon Cowell próbował uwolnić zaklinowanego w płocie młodego ptaka, jego tata go zaatakował.

Oprócz hymnu i flagi większość państw ma też swoje narodowe symbole. Zazwyczaj kraj utożsamia się ze zwierzęciem, budzącym szacunek i strach. Są też narody, dla których ważniejsza jest tradycja. Sprawdź jakie zwierzęta stanowią symbol takich państw jak Francja, Algieria, Malta czy Mauritius.