Węgry

Węgry

- My nie popełniamy błędu, którego nie można naprawić. Na zachód od naszych granic ludzie już mówią, że cofnęliby czas - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w wywiadzie. W ten sposób skrytykował on politykę otwartych drzwi wobec migrantów. W niedzielę odbędzie się na Węgrzech referendum ws. obowiązkowych kwot relokacji uchodźców przez UE.

Kanclerz Austrii Christian Kern wezwał w sobotę do lepszej ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej, aby powstrzymać nielegalną migrację. Kern był gospodarzem regionalnego spotkania w Wiedniu w tej sprawie z udziałem przedstawicieli 10 krajów UE. Premier Węgier Viktor Orban mówił o "totalnej ochronie" granic UE i zaproponował założenie "wielkiego miasta uchodźców" na libijskim wybrzeżu.

W ulotkach dystrybuowanych przez węgierski rząd w związku ze zbliżającym się referendum ws. kwot migracyjnych pojawiło się stwierdzenie, że w Londynie, Paryżu i Brukseli są tzw. strefy no-go. Własne prawo mają tam stanowić nielegalni imigranci. Wielka Brytania wyraziła oburzenie tą kampanią.

Ataki na Węgry bardzo pogłębiają kryzys w Europie – oświadczył szef MSZ Węgier Peter Szijjarto, odnosząc się do słów szefa dyplomacji Luksemburga Jeana Asselborna oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

To jedyna skutecznie postawiona granica na drodze migrantów. Mija rok od kiedy Węgrzy zdecydowali o budowie fizycznego ogrodzenia na granicy z Serbią. Wówczas był to najchętniej uczęszczany szlak prowadzący do Niemiec. Był, bo teraz płotu strzegą wojskowi z noktowizorami, a Węgrzy przez cały czas dostawiają kolejne zasieki. Granica jest praktycznie nie do pokonania. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS.

Jedyną alternatywą dla kryzysów w UE są zmiany, które w swej istocie muszą być rewolucją kulturową. Ona przypomni, że Europa jest bogata bogactwem europejskich kultur - mówił we wtorek w Krynicy Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wziął udział w panelu dyskusyjnym z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

- Opozycyjna Koalicja Demokratyczna jest za tym, by nie głosować w referendum w sprawie obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców, które odbędzie się na Węgrzech 2 października – powiedział w piątek jej szef Ferenc Gyurcsany, otwierając kampanię przed referendum.

Niezidentyfikowany napastnik wszedł do domu w węgierskim mieście Nyiregyhaza i z bliskiej odległości strzelił w głowę kobiecie i mężczyźnie. Świadkami zbrodni były około 7-letnie bliźnięta, które w stanie głębokiego szoku trafiły do szpitala.

Na 13 lat więzienia skazał we wtorek sąd w Budapeszcie ekstremistę Gyoergya Budahazyego za działalność terrorystyczną w latach 2007-2009. Jego 16 towarzyszy otrzymało niższe wyroki – poinformowała agencja MTI.