USA dążą do "normalizacji okupacji" Palestyny przez Izrael, a trwająca w Warszawie konferencja bliskowschodnia się w to wpisuje - ocenił w czwartek doradca przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, Nabil Szaat, w izraelskim dzienniku "Haarec".
Wszyscy razem jesteśmy zjednoczeni w naszej misji polegającej na wypracowaniu jaśniejszej przyszłości, bezpieczeństwa i dobrobytu na Bliskim Wschodzie - mówił wiceprezydent USA Mike Pence podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Stwierdził, że wszyscy zgromadzeni zgodzili się, iż Iran jest największym zagrożeniem na Bliskim Wschodzie.
Powołując się na swoje źródła, "New York Times" poinformował, że Biały Dom nasilił tajny program sabotowania programu rakietowego Iranu. Wiadomości te nakładają się na rekordową liczbę nieudanych wystrzeleń irańskich rakiet nośnych, która sięgnęła aż 67 procent.
Wszyscy przylecieli tutaj z tego samego powodu: chcą doprowadzić do współpracy i pokoju na Bliskim Wschodzie - powiedział w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Jak zaznaczył, drugiego dnia obrad konferencji bliskowschodniej, liczy na dialog oraz to, że każdy będzie "mówić szczerze i uczciwie".
Nie można osiągnąć stabilności na Bliskim Wschodzie bez skonfrontowania się z Iranem - stwierdził w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo, stojąc obok premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Do spotkania doszło przy okazji rozpoczynającej się w czwartek konferencji bliskowschodniej. W środę spore zamieszanie wywołał tweet premiera Izraela.
Departament Stanu USA wydał komunikat, w którym przedstawił główne idee odbywającej się w Warszawie konferencji poświęconej problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. "Na Bliskim Wschodzie nie brakuje wyzwań" - napisano w komunikacie.
Demokraci i republikanie w Senacie USA zaproponowali projekt ustawy, która nałożyłaby bardzo surowe sankcje na Rosję, w tym na jej sektor naftowy, bankowy i wydobywczy - podała w środę agencja Reutera, która dotarła do tekstu ustawy.
NATO rozważa zastosowanie różnych opcji w odpowiedzi na zarzucane Rosji łamanie postanowień układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, bez wywoływania wyścigu zbrojeń - oświadczył w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że będzie to odpowiedź "rozważna i defensywna".
Talibowie spotkają się z delegacją Stanów Zjednoczonych 18 lutego w stolicy Pakistanu Islamabadzie, aby odbyć kolejne rozmowy na temat zakończenia wojny w Afganistanie - poinformował rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. USA twierdzą jednak, że nie otrzymały zaproszenia na to spotkanie.
W środę na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość powitania uczestników organizowanej przez Polskę i USA konferencji poświęconej problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
Zakup amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego i bojowego polskiej armii, ale też bezpieczeństwa naszej części Europy i wschodniej flanki NATO - powiedział w środę o podpisaniu umowy na dostawę systemu prezydent Andrzej Duda.
Szefowie dyplomacji Polski i USA Jacek Czaputowicz i Mike Pompeo we wspólnym tekście opublikowanym w środę na portalu CNN napisali, że liczą na solidarne działania ze strony wszystkich państw uczestniczących w bliskowschodniej konferencji w Warszawie.
Były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, który w 1987 roku wraz z prezydentem USA Ronaldem Reaganem podpisał układ INF, apeluje o jego utrzymanie. "W wyścigu zbrojeń jądrowych nie będzie zwycięzcy" - ostrzega Gorbaczow, wzywając Kongres USA do dialogu z Rosją.
Powinniśmy zrobić wszystko, żeby końcowe oświadczenia na konferencji bliskowschodniej w Warszawie zawierały jak najmniej ostrych elementów antyirańskich - ostrzega w TVN24 Jan Wojciech Piekarski, były ambasador Polski w Izraelu. Rozpoczynające się w środę spotkanie wywołuje spore kontrowersje, a szczególne zaniepokojenie wyraził Iran.
Prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence wystąpili w środę po południu w Belwederze na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w cztery oczy i oficjalnych polsko-amerykańskich rozmowach plenarnych. Wcześniej obaj przywódcy z żonami spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Podczas wizyty w Polsce, która potrwa do piątku, Pence weźmie udział w organizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej.
W dniu przylotu do Polski Mike'a Pompeo Departament Stanu USA opublikował dokument związany z polsko-amerykańskimi relacjami. Waszyngtońska administracja podkreśla "silne więzi handlowe i biznesowe z Polską" i zaznacza, że Warszawa zasługuje na "szczególne wyróżnienie" za współpracę w ramach NATO. "Wolne media, niezależne sądownictwo i silne społeczeństwo obywatelskie to trzy główne podwaliny zdrowej demokracji" - czytamy również w dokumencie.
Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, odwołując się do przypadającej w tym roku 30. rocznicy upadku komunizmu, wezwał we wtorek w Bratysławie państwa Europy Środkowo-Wschodniej, aby nie ulegały chińskim i rosyjskim wpływom.
Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz we wtorek po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Dziękował też za służbę amerykańskich żołnierzy w Polsce. Szef amerykańskiej dyplomacji określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie, wyróżniając w szczególności "wspaniałe" stosunki z Warszawą w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa.
Szef wietnamskiego MSZ Pham Binh Minh przybył we wtorek do Pjongjangu. Według komentatorów będzie tam ustalał szczegóły dotyczące zaplanowanego na 27-28 lutego szczytu prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una w Hanoi.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo mówił w poniedziałek na Węgrzech o potrzebie wsparcia Ukrainy w jej dążeniu do suwerenności. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto nazwał hipokryzją krytykowanie Rosji przez kraje zachodnie, które współpracują z Moskwą.