Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

"Nasze relacje z USA są o wiele bliższe niż relacje z Rosją czy Chinami"

Unia Europejska sama na arenie globalnej jest politycznie za słaba, by zmagać się z takimi wyzwaniami, jak Rosja, Chiny czy Bliski Wschód. Potrzebuje silnych, transatlantyckich więzów - przekonywał w czwartek w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. - Nasze relacje z USA są o wiele bliższe niż relacje z Rosją czy Chinami - dodał szef dyplomacji.

Pjongjang czeka na nowe kroki Amerykanów. "Waszyngton nie ma wiele czasu"

USA powinny przed końcem bieżącego roku wysunąć nowe propozycje i doprowadzić w ten sposób do wznowienia rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - oświadczyło w czwartek północnokoreańskie MSZ. Wezwało też Seul do zaprzestania prób odgrywania pośrednika w kontaktach z Waszyngtonem.

Putin w piątek, Xi Jinping w sobotę. Napięty kalendarz Trumpa

Prezydent USA Donald Trump w kuluarach szczytu G20 w sobotę spotka się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem - poinformował w środę Biały Dom. Dzień wcześniej Trump spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas pobytu w Osace prezydent USA odbędzie łącznie dziewięć dwustronnych spotkań ze światowymi przywódcami.

Iran kontra USA. Spór na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Podczas środowej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ doszło do zderzenia poglądów na temat wcielania w życie postanowień porozumienia o irańskim programie nuklearnym. - Lekkomyślne zachowanie Iranu nie może być ignorowane w imię zachowania porozumienia, które nie odcina całkowicie drogi Iranu do broni nuklearnej - argumentował przedstawiciel USA, Jonathan Cohen. - Porozumienia przestrzega tylko jedna strona - stwierdził ambasador Iranu przy ONZ Madżid Tacht-Rawanczi.

Trump: nie będzie spotkania z Kimem

Tuż po szczycie G20 w japońskiej Osace nie dojdzie do spotkania Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Poinformował o tym w środę prezydent USA, udając się do Azji. - Mogę z nim porozmawiać, ale w innej formie - powiedział Trump. Wcześniej prezydent Korei Południowej Mun Dze In przekazał, że USA i Korea Północna prowadzą "zakulisowe rozmowy" w sprawie trzeciego dwustronnego szczytu przywódców, a w procesie pokojowym osiągany jest "stabilny postęp".

Niespodziewana wizyta sekretarza stanu w Kabulu

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który niespodziewanie przyleciał we wtorek do Kabulu, spotkał się z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim, aby omówić nadchodzące rozmowy pokojowe z talibami i sytuację w tym kraju przed wrześniowymi wyborami prezydenckimi.

Szef NATO: jesteśmy zaniepokojeni programem rakietowym Iranu

NATO jest zaniepokojone sytuacją w Zatoce Perskiej i destabilizującymi działaniami Iranu w tym regionie - oświadczył we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenbeg. Jak zaznaczył, teraz ważne jest zredukowanie napięcia.

Amerykański wywiad wątpi w zapowiedzi Kima

Społeczność wywiadowcza w Stanach Zjednoczonych nie wierzy, by przywódca Korei Północnej Kim Dong Un był gotowy do denuklearyzacji swojego kraju - powiedział w poniedziałek Fox News generał Robert Ashley z Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony.

Doradca Trumpa: Iran ma otwarte drzwi, powinien przez nie przejść

Przebywający z wizytą w Izraelu doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapewnił we wtorek, że USA nadal chcą rozmawiać z Iranem. Ostrzegł jednak, że jeśli Teheran przekroczy określone w porozumieniu nuklearnym limity zapasów nisko wzbogaconego uranu, "wszystkie opcje będą na stole". Dzień wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły kolejny pakiet sankcji na Teheran.

"Odeprzeć największego na świecie sponsora terroru". Pompeo buduje koalicję

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo omawiał w poniedziałek w Abu Zabi z tamtejszym następcą tronu księciem Muhammadem ibn-Zajedem al-Nahajanem sposoby przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym w regionie przez Iran. Przed odlotem z Waszyngtonu Pompeo zapowiadał, że rozmowy będą dotyczyły między innymi tego, "jak możemy zbudować globalną koalicję", by "odeprzeć największego na świecie sponsora terroru".

"Trwałe zamknięcie ścieżki dyplomacji". Iran odpowiada na amerykańskie sankcje

Decyzja USA o nałożeniu sankcji na najwyższego duchowego i politycznego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chameneiego i innych przedstawicieli władz tego kraju trwale zamyka "ścieżkę dyplomacji" między Waszyngtonem i Teheranem - oświadczyło we wtorek irańskie MSZ. Prezydent tego kraju Hasan Rowhani ocenił, że nowe restrykcje są "oburzające i idiotyczne".

Sytuacja w Hongkongu tematem dla G20? Chiny: nie pozwolimy o tym dyskutować

Chiny nie pozwolą, aby podczas szczytu grupy G20 dyskutowano o sprawie Hongkongu – oświadczył w poniedziałek Zhang Jun, przedstawiciel chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział, że podczas spotkania prezydentów USA i Chin, Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, amerykański przywódca zamierza poruszyć ten temat.