Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Pompeo na linii z Kopenhagą po odwołaniu wizyty przez Trumpa

Dzień po odwołaniu przez prezydenta Donalda Trumpa wizyty w Danii, sekretarz stanu Mike Pompeo odbył w środę rozmowę telefoniczną z duńskim ministrem spraw zagranicznych Jeppe Kofodem. Politycy rozmawiali o współpracy oby krajów w zakresie bezpieczeństwa.

Reżim Kima boi się "nowej zimnej wojny" po amerykańskim teście rakiety

Według Pjongjang "do nowej zimnej wojny" może doprowadzić przeprowadzona w niedzielę przez USA próba konwencjonalnego pocisku manewrującego o zasięgu ponad 500 km - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej, cytowane przez państwową agencję KCNA. Wcześniej, w związku z testem, o pilne zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała Rosja i Chiny.

Trump: z tak zwanym Państwem Islamskim będą musiały walczyć inne kraje

Rosja, Afganistan, Iran, Irak, Turcja. Te państwa niedługo będą musiały stoczyć walkę z tak zwanym Państwem Islamskim - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przed Białym Domem. W ostatnich dniach pojawiły się informacje o tym, że dżihadyści w Syrii i Iraku się odradzają.

Premier Danii "rozczarowana i zaskoczona" decyzją Trumpa

Premier Danii Mette Frederiksen oświadczyła, że jest "rozczarowana i zaskoczona" decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych o odwołaniu wizyty w Danii. Donald Trump przekazał, że odwołuje spotkanie w związku z tym, że duńska premier nie chce rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii.

Mosbacher dziękuje Polsce, Pompeo nazywa Czaputowicza "prawdziwym przyjacielem"

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w środę podziękowała Polsce za zaangażowanie w promowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Dzień wcześniej sekretarz stanu Mike Pompeo spotkał się z w Nowym Jorku z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Obaj brali udział w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej właśnie sytuacji w tym regionie.

Przeleciał ponad 500 km i trafił w cel. Amerykanie przetestowali pocisk

Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone przeprowadziły test wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 kilometrów. To pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z układu INF. Pekin skrytykował amerykański test, zaznaczając, że "doprowadzi do eskalacji sporów militarnych".

Sprzedaż F-16 "będzie czynnikiem odstraszającym Pekin"

Kongres powinien szybko zaaprobować wartą osiem miliardów dolarów transakcję sprzedaży Tajwanowi myśliwców F-16 w sytuacji, w której wyspa musi się zmagać z coraz większą presją ze strony Chin - uważają czołowi przedstawiciele republikanów i demokratów w Waszyngtonie.

"Jesteśmy coraz bliżej włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego podpisały umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji - poinformowała na Twitterze polska ambasada. "Polska i USA wspólnie zrobiły kolejny krok ku naszemu wspólnemu celowi. Dzięki podpisanej dziś umowie jesteśmy coraz bliżej włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego VisaWaiver" - napisała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Korea Północna wystrzeliła kolejne pociski

Korea Północna wystrzeliła w piątek rano niezidentyfikowane pociski, które spadły do morza - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej. To kolejna, szósta już, próba w serii testów rakietowych Pjongjangu prowadzonych od połowy lipca.