Unia Europejska

Unia Europejska

Dania chce być bliżej UE. Będzie referendum ws. obronności

Rząd Danii chce wprowadzić kraj do systemu wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony w Unii Europejskiej, co pozwoli państwu duńskiemu na m.in. branie udziału we wspólnych operacjach wojskowych UE. Obecnie Dania, jako jedyny kraj Unii, nie bierze udziału w tej polityce. Duńskie władze zapowiedziały referendum w tej sprawie, ale nie podały daty.

"Chcemy jechać dalej. Jesteśmy normalnymi ludźmi". Reportaż z granicy UE

Żeby dostać się do lepszego świata, muszą niejednokrotnie przejść wielotygodniowe, kosztowne męczarnie podróży. Ale to i tak lepsze niż niejednokrotnie wojenne piekło w ich ojczyznach. Tylko w tym roku granicę węgiersko-serbską nielegalnie przekroczyło ok. 100 tysięcy imigrantów. Większość z nich to Syryjczycy, Afgańczycy i Pakistańczycy. Węgry to coraz częściej jeden z głównych przystanków na ich drodze do Europy. Rząd w Budapeszcie ma dość fali nielegalnych migracji. Właśnie buduje na swojej granicy płot, który ma ją powstrzymać. Na granicy węgiersko-serbskiej był Maciej Krawczyk.

Rostowski o strefie euro: nie wsiadłbym do samochodu bez hamulców

Strefa euro musi być naprawiona, bo alternatywą jest jej rozpad. Ja do samochodu bez hamulców bym nie wsiadał - powiedział w programie "Horyzont" w TVN24 Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów. - Los Polski i każdej polskiej rodziny jest uzależniony od tego, co dzieje się w strefie euro. Niezależnie od tego, czy tam jesteśmy, czy nie - dodał.

Uber pod lupą Bieńkowskiej. Bruksela rozważa nowe regulacje

Bruksela zastanawia się, czy i jak uregulować na szczeblu unijnym usługi należące do sektora "ekonomii dzielenia się", jak np. Uber. Wstępne odpowiedzi w tej sprawie ma zawierać strategia rynku wewnętrznego, nad którą pracuje komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Obama otworzył się przed BBC. Zdradził, dlaczego jest "sfrustrowany"

Prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla telewizji BBC wyraził opinię, że Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej by zachować obecny wpływ na wydarzenia na arenie międzynarodowej. Powiedział też, że przez lata był i wciąż jest najbardziej sfrustrowany tym, że nie udało mu się doprowadzić do ograniczenia w prawie do posiadania broni w USA.

"Nie ma mocnych Niemiec bez mocnej Europy"

Dzisiaj nie ma mocnych Niemiec bez mocnej Europy i nie ma mocnej Europy bez mocnych Niemiec - stwierdził w programie „Świat” Marek Siwiec, były europoseł. - Niemcy są liderem Unii Europejskiej - powiedział Marek Migalski, były eurodeputowany. Goście TVN24 Biznes i Świat rozmawiali o kondycji współczesnej Europy po ostatnich problemach z Grecją.

MSZ: Polska przyjmie tylko 2 tys. uchodźców, bo "wzięła odpowiedzialność za wschód"

Polska przyjmie 2 tysiące uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. To niewiele, ale zapowiedziała, że w razie kryzysu na wschodzie kontynentu to ona będzie odpowiedzialna za przyjęcie ludzi uciekających przed wojną - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Wyjaśnił, że Polska musiała postąpić "solidarnie" w stosunku Włoch, Grecji i innych krajów UE, bo w przyszłości być może też będzie musiała liczyć na ich pomoc.

TVN24: brak porozumienia w Brukseli w kwestii przyjęcia 60 tys. imigrantów

Ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej obradujący w Brukseli nad przejęciem od Włoch i Grecji 40 tys. uchodźców i 20 tys. osób z obozów poza Unią nie osiągnęli pełnego porozumienia w tej sprawie. Jak przekazał korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, szefowie resortów zgodzili się w sumie na przyjęcie niespełna 55 tys. osób. To o ponad 5 tysięcy osób mniej, niż chciała tego Komisja Europejska.

Szef eurogrupy: wyniki greckiego referendum nie zbliżają nas do porozumienia

Wyniki referendum nie zbliżają nas do porozumienia - powiedział w poniedziałek Jeroen Dijsselbloem, przewodniczący eurogrupy. Jak jednak zapewnił wcześniej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, "miejsce Grecji nadal jest w strefie euro". - Jeśli wszystkie strony będą poważnie pracować, znalezienie porozumienia jest możliwe, nawet w tej bardzo skomplikowanej sytuacji - dodał.

Grexit uderzy też w Polskę. "Grozi jej zepchnięcie na margines"

Wyniki niedzielnego referendum w Grecji stanowią powód do niepokoju dla krajów Europy Środkowej, które jeszcze nie przyjęły euro - pisze w swojej analizie serwis Politico.eu. Grexit może bowiem doprowadzić do wyraźnego podziału na Europę dwóch prędkości i odsunięcia krajów takich jak Polska, Czechy czy Węgry od ośrodka decyzyjnego w Unii Europejskiej.

Chińska defilada bez unijnej czołówki. Nie tylko przez Putina

Główni przywódcy UE najpewniej nie wezmą udziału we wrześniowej defiladzie wojskowej w Pekinie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej - oświadczył w piątek przedstawiciel UE w Chinach Hans Dietmar Schweisgut. Wyraził zaniepokojenie takim pokazem siły.