Unia Europejska

Unia Europejska

Waszczykowski: UE ma strzec swobód, a nie być federacją

Unia Europejska powinna pozostać instytucją, która strzeże traktatowych swobód, a nie jednolicie zarządzaną strukturą czy federacją - powiedział w wywiadzie z PAP szef MSZ Witold Waszczykowski. Alternatywą wobec federalizacji jest - dodaje - "diada, triada instytucji', które, wspólnie z USA, gwarantowałyby rozwój polityczny, gospodarczy i militarny.

Na granice UE wracają kontrole. "Czekają nas kolejki i straty"

- Jesteśmy na rozdrożu i w głębokim kryzysie strefy Schengen - mówi prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej. Kontrole na europejskich granicach uderzają w podstawowe założenia wspólnoty. Zdaniem byłego wiceministra spraw zagranicznych, strefa Schengen "nie może jednak odejść w zapomnienie, bo daje poważne korzyści gospodarcze". - Jeżeli powrócimy do sytuacji sprzed układu, czekają nas kolejki i straty - zaznacza gość "Otwarcia dnia".

Wizy, rygorystyczne kontrole granic, kolejki, miliardowe straty. Co, jeśli Strefa Schengen upadnie?

- Strefa Schengen, to jeden z odczuwalnych przez nas wszystkich przykładów integracji. To wielki symbol - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Elżbieta Mączyńska, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Po serii zamachów w Paryżu i napływającej fali uchodźców powraca jednak pytanie, czy ze względów bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem nie byłoby przywrócenie wewnętrznych granic Europy. Ale to oznaczałoby ogromne koszty finansowe.

Szymański: Nord Stream 2 zniszczy rynek gazu w Europie

Walkę o powstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2 zapowiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat przyszły minister ds. europejskich Konrad Szymański. Ocenił, że powstanie gazociągu będzie oznaczało, że "wspólna polityka energetyczna UE istnieje na papierze". - To zniszczy rynek gazu w Europie - mówił Szymański.

Szczyt na Malcie. Tusk: ratować Schengen. Juncker: przyspieszyć relokację

Ratowanie strefy Schengen to wyścig z czasem, który chcemy wygrać - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk po zakończeniu szczytu UE-Afryka na Malcie. W czwartek po południu odbyło się tam nieformalne spotkanie przywódców UE ws. kryzysu migracyjnego. Po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania Tusk zapowiedział także, że pod koniec miesiąca może dojść do spotkania UE-Turcja. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Zderzenie "realizmów", czyli debata o Polsce w Europie

Maltańska "kłótnia o krzesło" za chwilę przycichnie i zapomnimy o zamieszaniu. Zapomną nawet Czesi, którzy reprezentowali nas przez kilkadziesiąt godzin w Europie. Ów "czeski film" w polskim wydaniu może wydawać się śmieszny i irytujący, ale dla polityki rzeczywistej nie ma większego znaczenia.

Europosłowie chcą zmienić prawo wyborcze

Parlament Europejski przyjął w środę projekt zmian w prawie wyborczym, które przewidują m.in. wprowadzenie minimalnego progu wyborczego w całej Unii Europejskiej, a także sankcjonują wyznaczanie przez partie polityczne swoich kandydatów na szefa Komisji Europejskiej.

Szczyt bez Polski, trzy propozycje rządu. "Nie było żadnej formalnej odpowiedzi"

Zwykle był kontakt między kancelarią premiera i prezydenta, tym razem nie było żadnej formalnej odpowiedzi na nasze propozycje - stwierdził w "Faktach po Faktach" wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski, pytany o zamieszanie związane z datą pierwszego posiedzenia Sejmu, która zbiega się z unijnym szczytem na Malcie. W efekcie Polskę reprezentować tam będzie premier Czech.

Produkty z izraelskich osiedli muszą być oznakowane. Izrael oburzony

Importowane do UE produkty pochodzące z izraelskich osiedli na terytoriach palestyńskich powinny być wyraźnie oznakowane - taką wykładnię unijnych przepisów przyjęła w środę Komisja Europejska, wywołując tym oburzenie Izraela. Tel Awiw poinformował, że izraelscy dyplomaci w proteście nie będą uczestniczyć w pewnych spotkaniach z przedstawicielami UE.