Unia Europejska

Unia Europejska

"Budowa murów na granicach nie zmieni wiele. Ci ludzie i tak będą przyjeżdżać"

Uchodźcy z Syrii, Iraku i Afganistanu, których do Europy przybyło w tym roku ponad 300 tys., w większości nie rozpoczęliby takiej podróży, gdyby w obozach w państwach sąsiadujących z Syrią mieli odpowiednią opiekę i warunki do życia. ONZ ostrzegała Unię Europejską już kilka lat temu, że przyjmujące uchodźców Liban, Jordania i Turcja wkrótce "pękną" - tłumaczy rzecznik Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. Uchodźców w Polsce, Rafał Kostrzyński.

Premier Finlandii odda uchodźcom własny dom

Szef fińskiego rządu Juha Sipila zapowiedział w sobotę, że jego "rzadko obecnie używany dom w Kempele" zaoferuje uchodźcom z Bliskiego Wschodu jako schronienie na czas rozpatrywania ich wniosków o przyznanie azylu, gdy ci dotrą już do Finlandii.

"Mogą przybyć miliony. To się nie skończy"

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek w radiu publicznym, że napływ imigrantów do Europy cały czas rośnie i nie widać jego końca; zaapelował też, by Unia Europejska chroniła swoje granice zewnętrzne.

Orban do imigrantów: nie opuszczajcie Turcji, by ruszać do Europy

Nie opuszczajcie Turcji, by ruszać do Europy - zaapelował w czasie konferencji prasowej w Brukseli Wiktor Orban, zwracając się do uchodźców z Bliskiego Wschodu. Premier Węgier dodał, że jego kraj "przestrzega unijnego prawa" i nie wypuści żadnego uchodźcy bez wcześniejszego wyrobienia mu dokumentów. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz stwierdził tymczasem, że "w obecnej sytuacji porozumienie z Schengen jest zagrożone", a UE pokazała, że nie potrafi działać wspólnie, bo "kryzys imigracyjny był nieunikniony" i politycy wiedzieli o nim już dwa lata temu. Raport specjalny o problemie uchodźców na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Radio Wolna Europa: dziś UE przedłuży sankcje wobec Rosji

Unia Europejska zakłada utrzymanie do 15 marca 2016 roku sankcji, którymi objętych jest blisko 200 rosyjskich firm i osób, a także ukraińskich separatystów. Restrykcje mają zmusić Moskwę do przestrzegania porozumienia z Mińska i zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy - podaje Radio Wolna Europa.

Kontynent grodzony drutem kolczastym. Europa nie widzi nadciągającej katastrofy

Stary Kontynent doświadcza prawdziwej wędrówki ludów. Uciekających przed wojną Syryjczyków, Irakijczyków czy Afgańczyków będzie napływało więcej i więcej. Na razie Bałkany – najbiedniejszy rejon Europy – powstrzymują setki tysięcy imigrantów przed dotarciem do serca Unii Europejskiej. Ale tylko na razie, bo "miękkie podbrzusze Europy" pęcznieje i jest pozostawione same sobie. Prawdopodobne scenariusze malują się w ciemnych barwach. Nadchodzi czas, w którym Zachód będzie musiał w końcu zacząć działać, jeżeli chce uniknąć katastrofy.

Komisja Europejska przypomina o rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow

O poszanowanie pamięci i oddanie hołdu wszystkim ofiarom reżimów totalitarnych i autorytarnych w XX wieku w Europie zaapelowali w piątek członkowie Komisji Europejskiej. Komisarze ds. rządów prawa Frans Timmermans oraz ds. sprawiedliwości Vera Jourova przypomnieli o przypadającej na 23 sierpnia 76 rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Komisarz UE odpowiada Dudzie ws. klimatu

UE jednomyślnie ustaliła swoje podejście do polityki klimatycznej - w ten sposób unijny komisarz ds. klimatu Miguel Canete odpowiedział prezydentowi Andrzejowi Dudzie na jego zastrzeżenia dotyczące zobowiązań UE do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Ochotnik złapał kilkuset imigrantów. "Raczej jestem ich wrogiem"

Policja i straż graniczna - te dwie służby są odpowiedzialne za kontrolowanie i zatrzymywanie na granicy z Serbią imigrantów z Azji i Afryki. Po węgierskiej stronie od kilku tygodni trwa budowa muru mającego utrudnić uchodźcom dostawanie się na terytorium tego kraju, a zarazem Unii Europejskiej. W rozmowie z wysłannikiem TVN24 na Węgrzech jeden ze strażników nie ukrywa, że uważa napływającą ludność za "zagrożenie".