Ukraina

Ukraina

Zamach na kandydata do Rady Najwyższej

Na Ukrainie doszło do zamachu na kandydata na deputowanego do Rady Najwyższej Wołodymyra Borysenkę, który w zaplanowanych na niedzielę wyborach parlamentarnych startuje z ramienia partii Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka. Polityk trafił do szpitala.

HRW: w Donbasie używają bomb kasetowych

Ukraińskie siły rządowe w pierwszych dniach października bombardowały tereny zamieszkałe przez cywilów bombami kasetowymi, których produkcji i używania większość krajów świata zabroniła na konferencji w Dublinie w 2008 roku - donosi organizacja Human Rights Watch, której eksperci badali sytuację cywilów w Donbasie. Równocześnie eksperci nie wykluczyli, że takiej samej broni używają prorosyjscy separatyści lub sami Rosjanie. Kijów odpiera te zarzuty.

"Minister kultury" żąda kolejnego rozstrzelania. "Za wywoływanie duchów UPA"

Irina Fiłatowa, "minister kultury Ługańskiej Republiki Ludowej", znowu domaga się kary śmierci. Tym razem napisała podanie o wymierzenie surowej kary mieszkance Ługańska, która miała na cmentarzu "wywoływać duchy przywódców UPA, w tym Romana Szuchewicza". Wcześniej domagała się rozstrzelania "na podstawie prawa czasu wojny" autorki prześmiewczej animacji, w której przypomniano roznegliżowane zdjęcia Fiłatowej. Tymczasem służby prasowe samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej odżegnały się od "pani minister".

Klich o słowach Putina: to była jednoznaczna groźba

- Wszyscy słyszeliśmy długą opowieść Putina, który użył sformułowania "artificial state", czyli "sztuczne państwo" mówiąc o Ukrainie. (...) To była jednoznaczna groźba, którą bardzo poważnie wzięliśmy wtedy pod uwagę - mówił o wydarzeniach z 2008 roku w programie "Świat" w TVN24 BiŚ były minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Fatalny wywiad, brak centrum dowodzenia. Ukraińcy znaleźli winnych rzezi w "kotle iłowajskim"

Do tragedii sił rządowych Ukrainy w tzw. kotle iłowajskim doprowadziły „fundamentalne problemy z organizacją obrony państwa”, nieodpowiednie działania ówczesnego ministra obrony i szefa sztabu generalnego oraz fakt, że w kraju nie wprowadzono stanu wojennego. Tak brzmią ogłoszone w poniedziałek w Kijowie wstępne wnioski komisji śledczej parlamentu Ukrainy, która bada przyczyny tragedii.

Oferta rozbioru Ukrainy. Wszystkie cytaty z Sikorskiego

Władimir Putin zaproponował Donaldowi Tuskowi w czasie jego wizyty w Moskwie w lutym 2008 r. rozbiór Ukrainy - mówi amerykańskiemu portalowi Politico Radosław Sikorski. Twierdzi też, że Polska spodziewała się aneksji Krymu od połowy 2013 roku, i że aneksja półwyspu planowana na Kremlu od lat ostatecznie "skonsolidowała władzę w rękach Putina". "To, co widzimy w Rosji, to pełna akceptacja neoimperializmu" - dodaje Sikorski. Kilka godzin po publikacji materiału były szef MSZ napisał na Twitterze, że tekstu nie autoryzował i doszło do pewnych "nadinterpretacji". Nie wyjaśnił jednak, jakich.

Ukraińscy żołnierze na froncie nie będą mogli głosować

Parlament Ukrainy nie zdołał w poniedziałek uchwalić zmian w prawie wyborczym, by w zaplanowanych na najbliższą niedzielę wcześniejszych wyborach parlamentarnych umożliwić głosowanie żołnierzom walczącym z separatystami na wschodzie kraju.

Łukaszenka: gdyby nie Rosja, donbaskie "republiki" padłyby dawno temu

Tragicznym wydarzeniom rozgrywającym się na Ukrainie winien jest wyłącznie były prezydent tego kraju, Wiktor Janukowycz - oświadczył w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na konferencji prasowej dla rosyjskich mediów. Wyraził jednocześnie przekonanie, że gdyby nie Rosja, dni samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy byłyby policzone. Marcową aneksję Krymu uznał za niesłuszną, ale ocenił, że Ukraina sama dała do tego powód.

Kijów: rodziny rosyjskich żołnierzy szukają u nas informacji

Od chwili uruchomienia gorącej linii telefonicznej dla obywateli Rosji do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zwrócili się krewni 131 rosyjskich żołnierzy, którzy mogli przepaść bez wieści na Ukrainie - powiedział doradca szefa SBU Markijan Łubkiwski. SBU uruchomiła tę linię półtora tygodnia temu.