Ukraina

Ukraina

"Efekt Debalcewego będzie bardzo negatywny dla władzy ukraińskiej"

- Ukraina jest osamotniona. Zachód za mało pomaga Ukrainie – powiedział w TVN24 Biznes i Świat generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Gość programu "Świat" podkreśla, że taka postawa państw zachodnich jest przeciwskuteczna z punktu widzenia europejskiego. - Państwa kierują się swoimi własnymi interesami. To oznacza realizm. Ale jeśli realizm zwyrodnieje, to staje się zimnym realizmem, a to jest złe – mówił generał Stanisław Koziej w rozmowie z Jolanta Pieńkowską.

Jak Rosjanie zdruzgotali ofensywę Ukraińców. Analiza ostrzału przez granicę

Nie ma wątpliwości, że to z terytorium Rosji przeprowadzono szereg morderczych ostrzałów artyleryjskich ukraińskiego wojska - twierdzą autorzy raportu stworzonego w ramach internetowej platformy śledczej Bellingcat. Wnioski z mrówczej pracy wykonanej przy analizie zdjęć satelitarnych są według jej autorów jednoznaczne - to Rosjanie sparaliżowali ukraińską ofensywę, która miała zakończyć wojnę.

Debalcewe na krawędzi upadku. Poroszenko: cyniczny zamach na mińskie ustalenia

Separatyści kontrolują ponad 80 proc. Debalcewego - twierdzi Eduard Basurin, "wiceminister obrony" tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Jeden z zastępców dowódcy ukraińskiego batalionu ochotniczego Kijowska Ruś alarmuje zaś, że separatyści kontrolują nawet 90 proc. miasta, a wszystkie drogi do niego są zaminowane. - Jest to cyniczny zamach na mińskie ustalenia – powiedział o ataku separatystów na Debalcewe prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Coraz więcej Gruzinów doradza Kijowowi. Tbilisi to nie w smak

Prokuratura generalna Gruzji oświadczyła, że mimo próśb Ukraina nie okazała współpracy i odmawia ekstradycji do Gruzji byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego i byłego ministra sprawiedliwości Zuraba Adeiszwilego. Obaj doradzają obecnie władzom Ukrainy.

Putin, Merkel i Poroszenko na linii. Te same deklaracje

Przywódcy Rosji, Niemiec i Ukrainy omówili w rozmowie telefonicznej ustalenia z Mińska w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy, głównie kwestie rozejmu, wycofania broni ciężkiej, a także sytuację w pobliżu miasta Debalcewe - podał w nocy z poniedziałku na wtorek Kreml.

Atomowy blef, rzeź w Donbasie i list z Kremla. Jak Putin ograł Zachód

Przyjęte w stolicy Białorusi dokumenty nie mają większego znaczenia. Rosja i tak nie zamierzała ich respektować. Dużo poważniejsze, fatalne konsekwencje ma sam fakt spotkania „normandzkiej czwórki”. Angela Merkel i Francois Hollande tylko zachęcili Rosję do dalszej zbrojnej agresji. Władimir Putin upewnił się co do skuteczności stosowania brutalnej siły i zastraszania, zaś Petro Poroszenko stracił iluzje, jeśli chodzi o wsparcie Europy.

Kruchy rozejm w Donbasie. Ostrzały z wyrzutni Smiercz i Grad

Prorosyjcy separatyści złamali rozejm, atakując ukraińską armię w poniedziałek rejonie miast: Popasna, Czornuchino, Zołote, Hirske i Szyrokino niedaleko Mariupola - podała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Siły Zbrojne Ukrainy - jak twierdzą - odpowiadają tylko na agresywne ataki ze strony separatystów.

"Syna mi zabiła jakaś ruska swołocz"

Wojna na Ukrainie wciąż trwa mimo porozumienia w Mińsku. Swoje krwawe żniwo zbiera także na - z pozoru spokojnym - zachodzie kraju. Nie ma tygodnia, by nie chowano tu ukraińskich żołnierzy. Są już całe aleje wojskowych grobów. Dla rodzin to najbardziej dramatyczny dowód na to, że wojna jest bliżej niż mogłoby się wydawać. Reporter programu "Czarno na białym" rozmawiał z rodzinami żołnierzy, którzy walczą w Donbasie. Także z tymi, których synowie zginęli.