Ukraina

Ukraina

Ukraińskie MSW: czystki w szeregach milicji będą trwały

- Konflikt z batalionem Tornado został wyczerpany. Decyduje się sprawa przeformowania jednostki – powiedział zastępca szefa ukraińskiego MSW Serhij Jarowoj. Wcześniej specnaz MSW miał przypuścić szturm na bazę rozwiązanego batalionu milicyjnego. Dochodzenie dotyczy ciężkich przestępstw, jakich dopuścić mieli się milicjanci. Aresztowano ich dowódcę i kilka innych osób. Sprawa nie jest jednak jednoznaczna. Tornado mogło się narazić zwierzchnikom robiącym nielegalne interesy z rebeliantami.

Rebelianci: USA finansują konflikt w Donbasie. Rozmowy w Mińsku wstrzymane

Wysłannik donieckich rebeliantów na rozmowy pokojowe w Mińsku Denis Puszylin oświadczył, że negocjacje w stolicy białoruskiej zostaną wstrzymane do lipca. - Musimy najpierw zapoznać się z nowym przedstawicielem OBWE, obecnym podczas negocjacji - wyjaśnił Puszylin. W oczekiwaniu na rozmowy pokojowe, wspierani przez Rosję rebelianci atakują pozycje ukraińskie w Donbasie, a samozwańcze władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oskarżyły USA "o finansowanie konfliktu".

Latający szpieg Rosji przyłapany na granicy. Tajemnica włączonego transpondera

Internauci wyśledzili, że w czwartek rosyjski samolot zwiadowczy Tu-214R przeleciał wzdłuż wschodnich i południowych granic Ukrainy. Maszyna miała włączony transponder i można ją było śledzić w sieci. Rosjanie mają dwa Tu-214R, które nie zostały jeszcze formalnie przyjęte do służby. Być może jeden z nich przechodził realistyczne testy, szpiegując Ukraińców.

"Psy wojny" z Donbasu. Groźni, zbędni, martwi

Rok temu byli na ustach wszystkich. Bohaterstwo Striełkowa, "Biesa" i Mozgowoja sławiły media w Rosji. Heroizm ochotników z batalionów Azow, Ajdar i z Prawego Sektora napawał dumą Ukraińców. Dziś większości z nich już nie ma w Donbasie. Zostali odwołani, zdegradowani czy aresztowani. Jedni zajęli się polityką, drudzy spoczywają w grobie. Moskwa i Kijów nie potrzebują już w Donbasie "psów wojny", bo i wojna przybrała tu inne oblicze.

Tornado wzywa na pomoc Prawy Sektor. Zaminowali teren, czekają na szturm

Ukraińskie władze zatrzymały dowódcę i siedmiu członków walczącego w Donbasie specjalnego batalionu milicji Tornado. Zatrzymanym zarzuca się stworzenie grupy przestępczej, która miała dopuszczać się zabójstw, wymuszeń, porwań, gwałtów i tortur. Szef MSW wydał rozkaz o likwidacji batalionu. Jego członkowie nie chcą się poddać. Zabarykadowali się w bazie w Siewierodoniecku, zaminowali teren i przygotowują sie do szturmu. Grożą otwarciem ognia, jeśli dojdzie do prób ich rozbrojenia.

Szef specsłużb odwołany. Poroszenko dopiął swego

Prezydent Petro Poroszenko wniósł do parlamentu wniosek o zwolnienie ze stanowiska szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyna Naływajczenki, a Rada Najwyższa się na nią zgodziła. Za odwołaniem Naływajczenki głosowało 248 deputowanych.

Atak o zmierzchu. "Rebelianci próbują wykonać zadanie, z którego nie wywiązali się 3 czerwca"

"Rebelianci trzykrotnie próbowali przerwać obronę Marjinki pod Donieckiem. Ataki zostały odparte" – poinformował w komunikacie sztab ukraiński. Dowódcy operacji antyterrorystycznej relacjonują, że w ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje ukraińskie w Donbasie 79 razy. Atakowali wzdłuż całej linii frontu. W strefie walk zginęło trzech żołnierzy ukraińskich, a 14 zostało rannych.

Ukraina więzi 19 rosyjskich żołnierzy. "To nie jeńcy wojenni, to terroryści"

W ukraińskich aresztach i więzieniach znajduje się 19 obywateli Rosji, czynnych wojskowych różnych formacji swojego kraju, którzy zostali ujęci w związku z działalnością terrorystyczną w szeregach prorosyjskich separatystów w Donbasie. Nie są to jeńcy wojenni, lecz terroryści – oświadczył szef głównego zarządu śledczego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Wowk.

Szeremietiew: Putin "przewiózł się" na Niemcach

Rosjanie "przewieźli się" na Niemcach, a Władimir Putin przeliczył się sądząc, że Europa nie będzie umiała się zjednoczyć i utrzymać wspólnego stanowiska wobec Rosji - stwierdził w programie "Świat" Romuald Szeremietiew z Akademii Obrony Narodowej. Gość TVN24 Biznes i Świat dodał, że Putina w ostatnim roku zaskoczyło bardzo wiele rzeczy i dzięki jedności Zachodu Polska "ma czas, by przygotować swój system obrony".

"Instrukcje z Kremla" i człowiek Putina. Szef SBU: jest na mnie zlecenie

- Władze Kremla wydały instrukcję, że powinienem zostać usunięty - powiedział szef ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Wałentyn Naływajczenko. Po sporach wokół jego osoby i żądaniach prezydenta Petra Poroszenki, by podał się do dymisji, ukraińscy eksperci typują jego następców. Zdaniem doradcy byłego prezydenta Leonida Kuczmy Ołeha Soskina, Poroszenko przygotowuje ten urząd dla Wiktora Medwedczuka, który negocjował z rebeliantami w Donbasie sprawę uwolnienia jeńców. Problem w tym, że to polityk uważany za lobbystę Kremla na Ukrainie.

"Wypowiadam wam wojnę!". Saakaszwili zaczyna porządki na Ukrainie

Były prezydent Gruzji, obecnie gubernator obwodu odeskiego na Ukrainie, Michail Saakaszwili, zaczyna wprowadzać w swoim regionie porządki. Na spotkaniu z prokuratorami powiedział, że priorytetem są inwestorzy i rozwój gospodarki. - Jeśli zamierzacie terroryzować biznes, to wypowiadam wam wojnę! - oświadczył Saakaszwili, dodając, że "nie jest związany z żadną grupą wpływu i dlatego nie zamierza tolerować bezprawia".

15 dni i Rosjanie na linii Dniepru. Hakerzy: wykradliśmy plan inwazji

Możliwe rozmieszczenie przez USA ciężkiej broni w Europie Wschodniej to odpowiedź na działania rosyjskich wojskowych, którzy opracowali plan szybkiej inwazji na lewobrzeżną Ukrainę – oświadczył we wtorek doradca szefa ukraińskiego MSW. Anton Heraszczenko powołuje się na wykradzione przez hakerów dokumenty powstałe w sztabie Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji. Wynika z nich, że wojska rosyjskie miałyby zająć obszar na lewym brzegu Dniepru w ciągu 15 dób.

Spotkanie za zamkniętymi drzwiami. Zacharczenko ujawnił, o czym marzy

Uczestnicy rozmów w sprawie uregulowania kryzysu w Donbasie po raz kolejny zebrali się w Mińsku. Na spotkaniu, które odbywa się bez udziału mediów, są obecni także przedstawiciele rebeliantów. - Mam nadzieję, że za stołem negocjacyjnym w stolicy białoruskiej konflikt w Donbasie zostanie uregulowany bez jedynego wystrzału. To moje marzenie - wyznał "premier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko.

Putin utajnił straty w armii. "Wyszedł poza zakres swoich kompetencji"

Grupa rosyjskich prawników zaskarżyła w Sądzie Najwyższym Federacji Rosyjskiej dekret Władimira Putina, w którym prezydent zabronił ujawniania danych o stratach armii rosyjskiej w czasie pokoju i podczas operacji specjalnych. - Prezydent nie miał takich uprawnień - oświadczył prezes rosyjskiej fundacji Wolność Informacji Iwan Pawłow.

"Moskwa proponowała Kijowowi kompromis w sprawie Donbasu". Kreml: To nieprawda

Władze na Kremlu zdementowały doniesienia ukraińskich mediów o rzekomej propozycji, dotyczącej połączenia samozwańczych republik w Doniecku i Ługańsku oraz powołania autonomii w Donbasie. Jak napisała ukraińska gazeta "Wiesti”, taką ofertę rosyjskie władze złożyły ekipie w Kijowie. "Podobne propozycje byłyby niedopuszczalne i szkodliwe dla porozumień mińskich" - skomentował te doniesienia rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Dostał się do niewoli na Ukrainie, wyrzucili go z GRU. Chce pozwać rosyjskie władze

Żołnierz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Aleksandr Aleksandrow nie wyklucza złożenia pozwu przeciwko Ministerstwu Obrony Rosji. Powodem jest nieuzasadniona jego zdaniem dymisja z armii. Aleksandrow walczył po stronie rebeliantów w Donbasie, został zatrzymany przez wojskowych ukraińskich, a władze w Kijowie oskarżyły go o działalność terrorystyczną. O sprawie napisała rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta".