Talibowie

Talibowie

Książę Harry kończy służbę w Afganistanie i jak to on - choć teraz bezwiednie - szokuje. Kolorowa prasa - co ciekawe nie tylko brytyjska - krzyczy z nagłówków "Książę Harry zabijał". I rzeczywiście tak powiedział on sam w wywiadzie udzielonym jeszcze w afgańskiej bazie wojskowej. Zabijał, bo służył w wojsku i brał udział w akcjach przeciw talibom.

Książę Harry, który w telewizyjnym wywiadzie przyznał się do zabijania talibów w Afganistanie, porównał oddawanie strzałów z helikoptera z grą na Playstation. - Książę musi mieć jakiś problem umysłowy - ocenił te słowa rzecznik talibów, Zabiullah Mudżahid.

W Afganistanie wciąż dochodzi do torturowania więźniów - wynika z opublikowanego w niedzielę raportu ONZ. Podobnie jak przed rokiem, po publikacji poprzedniego raportu, władze w Kabulu obiecały, że zbadają te doniesienia.

Kilka miesięcy przerwy i znowu trzeba wracać do piekła zwanego wojną. Komandosi z Lublińca niebawem wracają do Afganistanu. Tam uczestniczyć będą w wielu trudnych i ważnych akcjach, bo są cenieni przez naszych wojskowych partnerów w NATO. Reporter "Polski i Świata" Piotr Świerczek namówił ich na opowieści wojenne z poprzedniego wyjazdu. Od niektórych - włos na głowie się jeży.

Afgańscy antyterroryści oraz polscy komandosi schwytali Mullę Saeeda Rahmana - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Operację komandosów zabezpieczali żołnierze ze Zgrupowania Bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

- Możemy przyspieszyć w tym roku przekazywanie Afgańczykom zadań ochrony bezpieczeństwa ich kraju i wycofywanie z Afganistanu wojsk USA - powiedział w piątek prezydent Barack Obama po spotkaniu z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.

Polski komandos na czele wszystkich jednostek specjalnych w Afganistanie. To niesamowity awans i równie wielka odpowiedzialność. Komandor Dariusz Wichniarek, do tej pory dowódca jednostki specjalnej Formoza, będzie mózgiem najbardziej tajnych i niebezpiecznych akcji sił specjalnych na tym niełatwym terenie. Wyżej jeszcze nikt z naszych nie zaszedł. Dlaczego jemu się udało? Powodów jest wiele.

Międzynarodowi komandosi będą teraz ścigać terrorystów pod okiem Polaka. Wszystkimi ich akcjami w Afganistanie już za kilka dni pokieruje kmdr Dariusz Wichniarek. Wichniarek to dowódca Formozy, elitarnej jednostki morskich komandosów. Funkcję tą będzie pełnił przez rok, dotychczas stanowisko obejmowali tylko Amerykanie.

Polscy żołnierze, współpracujący z Afgańczykami, pojmali najbardziej poszukiwanego Taliba we wschodnim Afganistanie - podaje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Mułła Abdul Kabir miał być zamieszany między innymi w dwa ataki, w wyniku których zginęło sześciu polskich żołnierzy.

Pakistańska 14-letnia dziewczynka, która wydała jednoosobową wojnę talibom, za co ci próbowali ją zabić, opuściła szpital w Birmingham, do którego trafiła w październiku po postrzale w głowę. Czeka ją jeszcze jedna operacja, a potem długa rehabilitacja.

W wybuchu bomby, do jakiego doszło we wtorek na zatłoczonym terenie w największym mieście Pakistanu Karaczi, zginęły co najmniej dwie osoby, a 50 innych zostało rannych - poinformowała policja.

Lada dzień Amerykanie rozpoczną wiosenną pacyfikację "polskiej" prowincji Ghazni i będzie to najpewniej ostatnia wielka operacja amerykańskich wojsk przed 2014 r., gdy zachodnie wojska mają zostać wycofane z Afganistanu.