Talibowie

Talibowie

Co najmniej pięciu napastników i dwóch afgańskich policjantów zginęło we wtorek w ataku talibów na siedzibę komisji wyborczej w Kabulu - poinformował rzecznik policji. Starcia bojowników z lokalnymi siłami bezpieczeństwa i siłami NATO trwały ponad trzy godziny.

Afgańscy talibowie ostrzegli, że mobilizują wszystkie siły, by zakłócać wybory prezydenckie w Afganistanie zaplanowane na 5 kwietnia. Zagrozili, że celem ataków będą wszystkie osoby pracujące przy organizacji wyborów.

Likwidacja przywódcy pakistańskich talibów Hakimullaha Mehsuda, który zginął w piątek w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na terytorium plemiennym Północnego Waziristanu, nastąpiła w złym momencie - ocenił prezydent Afganistanu Hamid Karzaj.

Władze w Pakistanie zwolniły z więzienia mułłę Abdula Ghaniego Baradara, byłego zastępcę dowódcy afgańskich talibów mułły Omara - poinformowało pakistańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Jeden z przywódców pakistańskich talibów napisał list do Malali, 16-letniej Pakistanki, postrzelonej przez talibów w październiku 2012 przed szkołą w dolinie Swat. Dziewczyna stała się celem, bowiem otwarcie domagała się prawa do nauki dla kobiet i krytykowała talibów. Ich przywódca zaapelował teraz, by uczyła się w szkole koranicznej i wróciła do Pakistanu z Wielkiej Brytanii.

Szef dyplomacji Norwegii Espen Barth Eide oświadczył we wtorek, że jego kraj odegrał kluczową rolę w procesie, którego rezultatem jest otwarcie przez afgańskich talibów biura w stolicy Kataru, Dausze. Już w czwartek mają się tam odbyć rozmowy z przedstawicielami USA.

10- i 16-latek zostali ścięci przez oddział talibów za kontakty z wojskiem i policją - twierdzą władze prowincji Kandahar na południu Afganistanu. Talibowie zdecydowanie zaprzeczają oskarżeniom.