Talibowie

Talibowie

Afgańskim talibom udało się zażegnać grożące schizmami kłótnie o schedę po zmarłym emirze i założycielu ruchu mulle Omarze. Rywalizujące frakcje niemal bez wyjątku zgodziły się uznać za nowego przywódcę dotychczasowego zastępcę emira, mułłę Achtara Mohammeda Mansura.

Szef Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri w imieniu swego ugrupowania ślubował wierność nowemu przywódcy afgańskich talibów mulle Achtarowi Mohammedowi Mansurowi - wynika z opublikowanego w czwartek oświadczenia. Wybór Mansura jest kwestionowany przez część islamistów.

Afgański rząd zwrócił w poniedziałek uwagę na narastający kryzys w kierownictwie talibów i zapowiedział, że nie będzie rozmawiać oddzielnie z tym ugrupowaniem zbrojnym i z jakąś "inną zbrojną opozycją" w kraju.

Amerykański wywiad potwierdził śmierć przywódcy afgańskich talibów mułły Omara, choć jej okoliczności pozostają niejasne - poinformował Biały Dom w oświadczeniu wydanym w piątek wieczorem czasu lokalnego.

Afgańscy talibowie wyłonili swojego nowego przywódcę, którym został mułła Achtar Mohammed Mansur - poinformowali dwaj dowódcy obecni na spotkaniu talibskiego kierownictwa, cytowani przez agencję Reutera. Mimo to zaplanowane na piątek rozmowy pokojowe talibów z afgańskim rządem zostaną przełożone na późniejszy termin.

Talibowie zajęli dużą bazę policji w prowincji Badachszan w północno-wschodnim Afganistanie po kapitulacji ponad 100 afgańskich funkcjonariuszy - podały w niedzielę miejscowe służby bezpieczeństwa. Talibscy bojownicy przejęli jedzenie, broń i amunicję.

Zakończyły się rozmowy między władzami Afganistanu a przedstawicielami talibów - poinformowało w środę pakistańskie MSZ. Obie strony uzgodniły, że spotkają się ponownie po zakończeniu świętego dla muzułmanów miesiąca postu, ramadanu.

Zaostrza się zbrojny konflikt między dwoma obozami islamistów w Afganistanie. Państwo Islamskie, które wkroczyło na obszar uznawany za strefę wpływów Talibanu, jest już atakowane nie tylko przez talibów, ale też afgańskie siły rządowe. Szalę tej wojny może jednak przechylić na korzyść dżihadystów z IS wsparcie, jakiego udzielił im legendarny mudżahedin Gulbuddin Hekmatyar.

Stany Zjednoczone nadal negocjują z rządami Afganistanu i Kataru ws. losu pięciu talibów wymienionych rok temu za sierżanta Bowe Berghdala - pisze CNN. Uważani za terrorystów mężczyźni zostali przewiezieni do Kataru z więzienia w Guantanamo w maju 2014 roku. Nałożony na nich zakaz podróżowania kończy się w niedzielę.

Pakistańskie siły specjalne zabiły mężczyznę uważanego za mózg ataku na szkołę w Peszawarze - podały źródła rządowe. Bojownik ukrywał się w niewielkim miasteczku położonym ok. 20 km od Peszawaru, gdzie dokonano masakry.