Szwajcaria

Szwajcaria

W Szwajcarii występują rekordowo wysokie temperatury. Pogoda wskazywałaby na to, że mieszkańcy Lozanny mają raczej do czynienia z wiosną niż z jesienią. Obecnie jest ciepło, jednak pogoda w każdej chwili może się zmienić.

Matka natura różnie doświadcza Europejczyków. Gdy w Norwegii szalał sztorm, w Szwajcarii pogoda wyrzeźbiła malownicze lodowe formy. Warstwa lodu pokryła każdą najmniejszą powierzchnię.

Narciarze szusujący po austriackich, włoskich, francuskich czy szwajcarskich stokach będą w piątek musieli przygotować się na pochmurne niebo, prószący śnieg i ujemne wartości.

Gonzalo nie ustaje. Po Wielkiej Brytanii żywioł powoduje szkody i zakłócenia w ruchu m.in. w Szwajcarii i Czechach. Meteorolodzy odnotowują silny wiatr dochodzący do 185 km/h. Pojawił się również w Holandii.

Podtopienia budynków i dróg, osunięcia ziemi, wstrzymane połączenia kolejowe - to niektóre skutki ulew, które w nocy z poniedziałku na wtorek spadły w Szwajcarii. Największe szkody wyrządziły w centrum i na południu kraju, gdzie spowodowały wielką mobilizację służb. W niektórych rejonach Szwajcarii nie było tak mokrego lipca od 1930 roku.

Potężne śnieżyce zabiły w szwajcarskich Alpach cztery osoby. W mniej niż 12 godzin spadł tam ponad metr śniegu. Pogoda znacznie pogorszyła warunki na stokach i w górach, gdzie występuje zagrożenie lawinowe.

Niemal 15-karatowy pomarańczowy diament - największy, jaki został sprzedany na aukcji - zlicytowano za 35,5 mln dolarów w Szwajcarii. Na aukcji wystawiony jest także różowy diament, który - jak szacują eksperci - osiągnie cenę ponad 60 mln dolarów.

Szwajcarzy mieszkający w pobliżu Lodowca Rodanu w środkowych Alpach co roku na własną rękę walczą ze zmianami klimatu. Każdego lata pokrywają lodowiec płachtami, a w dodatku pozwalają zajrzeć do jego wnętrza.