Szwajcaria

Szwajcaria

Napastnik zaatakował ludzi piłą łańcuchową w miasteczku Szafuza w północnej Szwajcarii - podała policja. Co najmniej pięć osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Funkcjonariusze donoszą, że atak ten nie jest "aktem terrorystycznym". Policja zidentyfikowała już napastnika, jednak pozostaje on nadal na wolności.

Szczyt wzgórza, kawałek podłogi, łóżko, szafka nocna i… niewiele więcej. Tak wygląda hotel Zero Star, otwarty niedawno w Szwajcarii. Noc w tym niecodziennym miejscu kosztuje około 300 dolarów. Gości przyciąga zapierającą dech w piersi alpejską scenerią i niczym nieskrępowanym widokiem. Tak niecodzienny hotel to właściwie instalacja artystyczna stworzona przez braci Franka i Patrika Riklinów. Ma być odpowiedzią na dużą liczbę luksusowych hoteli i spa zlokalizowanych w okolicy.

"Nic nie wskazuje na to, by walka z Państwem Islamskim (IS) miała się wkrótce zakończyć, należy więc spodziewać się kolejnych zamachów terrorystycznych ze strony tej organizacji lub osób nią inspirowanych" - ocenił wywiad Szwajcarii w dorocznym raporcie.

Szwajcarska policja przeprowadziła w środę rewizje w kilku domach i w meczecie w Ticino (kanton na południu, przy granicy z Włochami) w ramach dochodzenia w sprawie domniemanej działalności islamistów podejrzanych o werbunek, m.in. dla tzw. Państwa Islamskiego.

Według raportu ogłoszonego w czwartek przed rząd Szwajcarii, już drugi rok z rzędu maleje liczba imigrantów napływających do tego kraju. Mieszkają tam 2 miliony cudzoziemców, co stanowi czwartą część ludności.

Szwajcarska generalna Prokuratura Federalna (BA) poinformowała, że wszczęła postępowanie karne przeciwko nieznanym osobom w związku z zamachem terrorystycznym na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie.

Trzy osoby zostały ranne w wyniku strzelaniny, do której doszło w islamskim centrum modlitewnym w Zurychu w poniedziałkowe popołudnie. Po kilkunastu godzinach pościgu i obławy policja poinformowała o śmierci sprawcy ataku.

15-letni uczeń, który odmawiał podawania ręki nauczycielkom, tłumacząc to swoimi przekonaniami religijnymi, będzie musiał zmienić swoją radykalną postawę lub zapłaci wysoką grzywnę. Tak zdecydowały szwajcarskie władze, odrzucają odwołanie w tej sprawie. Podawanie ręki na rozpoczęcie i zakończenie zajęć jest w Szwajcarii wyrazem szacunku wobec nauczyciela.

Ministerstwo obrony Szwajcarii poinformowało, że odnaleziono zwłoki 27-letniego pilota myśliwca szwajcarskich sił powietrznych, który rozbił się w poniedziałek w Alpach podczas lotu szkoleniowego. Przyczyna wypadku jest ustalana.