Szwajcaria

Szwajcaria

Niemal od razu po ogłoszeniu wyników szwajcarskiego referendum, które zakazało budowy minaretów, było wiadomo, że skarga na tę decyzję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jest tylko kwestią czasu.

Wspólnota muzułmańska ze szwajcarskiego miasta Lagenthal postanowiła zareagować na wynik referendum, które kilka dni temu przesądziło o zakazie budowy minaretów w całym kraju. Jeśli nie uda im się zmienić przepisów w walce na arenie krajowej, zapowiadają, iż pójdą do Strasburga.

Kobiety niepodzielnie rządzą krajem banków i czekolady. Po wybraniu w środę Doris Leuthard na przewodniczącą Rady Federalnej (czyli prezydenta federalnego) na rok 2010 Szwajcaria będzie miała w przyszłym roku po raz pierwszy w swych dziejach kobiety na trzech najwyższych stanowiskach w państwie.

Liga Arabska, szef dyplomacji sprawującej przewodnictwo w UE Szwecji i amerykańska prasa - wszyscy zgodnie krytykują Szwajcarów za przegłosowanie zakazu budowy minaretów.

Zakaz budowy minaretów w Szwajcarii jest "ewidentnie dyskryminujący" - uważa wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay. Szwajcarom dostało się też od Turcji, zdaniem której zakaz to "pogwałcenie podstawowych praw i swobód".

Komisja Europejska nie ma zamiaru wypowiadać się w sprawie szwajcarskiego referendum, w którym przegłosowano zakaz budowy minaretów. Przewodzący UE Szwedzi uważają jednak, że wynik głosowania to zły znak. Szwajcarski rząd natomiast, obawia się upadku turystyki z krajów arabskich.

Ostra krytyka spadła na Szwajcarów, po tym, jak w niedzielnym referendum poparli zakaz budowy w Szwajcarii nowych minaretów. To oznaka nienawiści i nietolerancji wobec islamu - uznała główna organizacja muzułmańska w Indonezji. Niezadowolony ze Szwajcarów jest także szef francuskiego MSZ Bernard Kouchner. - Jestem zgorszony tą decyzją - oświadczył.

Szwajcarzy w referendum opowiedzieli się za zakazem budowy minaretów przy meczetach. "Nie" minaretom powiedziało 57 proc. głosujących. Taki wynik to dla komentatorów zaskoczenie.

- Szwajcaria została zdjęta z "szarej listy" rajów podatkowych po podpisaniu 12 umów międzynarodowych dotyczących wymiany informacji podatkowych - poinformowała agencja AFP powołując się na OECD. Od tej pory Szwajcaria widnieje na "liście białej", na której znajdują się kraje przestrzegające zasad współpracy podatkowej.

Rząd Szwajcarii pozbędzie się swoich akcji banku UBS, wartych 1 670 milionów dolarów. Wcześniej zostaną one przekonwertowane za uprzywilejowanych na zwykłe. Informację o planach rządu podano wkrótce po zawarciu porozumienia z USA o ujawnieniu danych części klientów banku.

Amerykańska prokuratura zajęła się przypadkami ponad 150 osób, które miały konta w szwajcarskim banku UBS. Postawiono im zarzut ukrywania dochodów i unikania płacenia podatków. Amerykanie dane o podatnikach otrzymali od samego banku. W wyniku ostatecznego porozumienia UBS przekaże USA dane kolejnych 4,450 klientów