Szwajcaria

Szwajcaria

"Nic nie wskazuje na to, by walka z Państwem Islamskim (IS) miała się wkrótce zakończyć, należy więc spodziewać się kolejnych zamachów terrorystycznych ze strony tej organizacji lub osób nią inspirowanych" - ocenił wywiad Szwajcarii w dorocznym raporcie.

Szwajcarska policja przeprowadziła w środę rewizje w kilku domach i w meczecie w Ticino (kanton na południu, przy granicy z Włochami) w ramach dochodzenia w sprawie domniemanej działalności islamistów podejrzanych o werbunek, m.in. dla tzw. Państwa Islamskiego.

Według raportu ogłoszonego w czwartek przed rząd Szwajcarii, już drugi rok z rzędu maleje liczba imigrantów napływających do tego kraju. Mieszkają tam 2 miliony cudzoziemców, co stanowi czwartą część ludności.

Szwajcarska generalna Prokuratura Federalna (BA) poinformowała, że wszczęła postępowanie karne przeciwko nieznanym osobom w związku z zamachem terrorystycznym na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie.

Trzy osoby zostały ranne w wyniku strzelaniny, do której doszło w islamskim centrum modlitewnym w Zurychu w poniedziałkowe popołudnie. Po kilkunastu godzinach pościgu i obławy policja poinformowała o śmierci sprawcy ataku.

15-letni uczeń, który odmawiał podawania ręki nauczycielkom, tłumacząc to swoimi przekonaniami religijnymi, będzie musiał zmienić swoją radykalną postawę lub zapłaci wysoką grzywnę. Tak zdecydowały szwajcarskie władze, odrzucają odwołanie w tej sprawie. Podawanie ręki na rozpoczęcie i zakończenie zajęć jest w Szwajcarii wyrazem szacunku wobec nauczyciela.

Ministerstwo obrony Szwajcarii poinformowało, że odnaleziono zwłoki 27-letniego pilota myśliwca szwajcarskich sił powietrznych, który rozbił się w poniedziałek w Alpach podczas lotu szkoleniowego. Przyczyna wypadku jest ustalana.

W Szwajcarii występują rekordowo wysokie temperatury. Pogoda wskazywałaby na to, że mieszkańcy Lozanny mają raczej do czynienia z wiosną niż z jesienią. Obecnie jest ciepło, jednak pogoda w każdej chwili może się zmienić.