Szwajcaria

Szwajcaria

Szwajcaria będzie wydalać cudzoziemców, którzy zostali prawomocnie skazani za ciężkie przestępstwa lub nielegalnie korzystali ze świadczeń socjalnych. Taką decyzję w niedzielnym referendum przyjęła większość obywateli tego kraju, która poszła do urn. Przeciwnicy nowego prawa w niedzielny wieczór w Zurichu zorganizowali protest.

W piątek po południu szwajcarscy inżynierowie przebili ostatnie 80 cm skał, uroczyście otwierając najdłuższy transportowy tunel na świecie. Kolejowy Tunel Gottharda (Gotthard-Basistunnel) był budowany od 14 lat i kosztował ponad 10 miliardów dolarów.

Credit Suisse i UBS - dwa największe banki Szwajcarii - muszą podnieść kapitał. Rządowa komisja nakazała obu spółkom podniesienie norm płynności do poziomów wyższych niż te, które zakładają ogłoszone niedawno międzynarodowe normy zwane "Bazylea III".

Od teraz to kobiety przejmują stery w Szwajcarii. W środę tamtejszy parlament wybrał czwartą kobietę, socjaldemokratkę Simonettę Sommarugę, do siedmioosobowej Rady Federalnej (rządu). Jest to pierwszy w historii Szwajcarii rząd, w którym kobiety mają przewagę.

Dwaj Polacy spędzili miesiąc w szwajcarskim więzieniu, bezpodstawnie obwinieni o napad na jubilera w Genewie. Przez cały ten czas nawet żony nie wiedziały, co się z nimi dzieje. Nieobecność szefów firmę doprowadziła do upadku. Biznesmeni domagają się odszkodowania.

Szwajcarska policja zatrzymała dwóch mężczyzn i kobietę podejrzanych o planowanie zamachu bombowego na ośrodek badawczy IBM koło Zurychu. Zatrzymani mieli przy sobie ładunki wybuchowe.

W akwarium woda jest zbyt mętna, karma jest zbyt sucha, łańcuch jest zbyt krótki? Zwierzęta w Szwajcarii straciły szansę na to, żeby prawnicy z urzędu walczyli o ich prawa. W niedzielnym referendum Szwajcarzy odrzucili ten kontrowersyjny pomysł.

Franku, osłabnij, bo gospodarka się dusi - zdaje się mówić Narodowy Bank Szwajcarii (SNB). To pomyśli polskich kredytobiorców zadłużonych w tej walucie. Thomas Jordan, wiceprezes SNB zapowiedział w czwartek kontynuację przez bank działań zmierzających do osłabienia franka, żeby poprawić konkurencyjność szwajcarskiego eksportu.

- Walczmy przeciwko Szwajcarii, syjonizmowi, zagranicznej agresji - apeluje libijski przywódca Muammar Kadaf Kadafi. Święta wojna ma być prowadzona z użyciem wszelkich metod, ponieważ Szwajcaria niszczy meczety.

Sprzedaż szwajcarskich zegarków wciąż pod kreską. Jak podała federacja producentów tych urządzeń, w grudniu eksport zegarków stopniał o 7,2 procent wobec grudnia roku 2008. W całym minionym roku eksport stopniał o ponad jedną piątą.

Niemal od razu po ogłoszeniu wyników szwajcarskiego referendum, które zakazało budowy minaretów, było wiadomo, że skarga na tę decyzję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jest tylko kwestią czasu.

Wspólnota muzułmańska ze szwajcarskiego miasta Lagenthal postanowiła zareagować na wynik referendum, które kilka dni temu przesądziło o zakazie budowy minaretów w całym kraju. Jeśli nie uda im się zmienić przepisów w walce na arenie krajowej, zapowiadają, iż pójdą do Strasburga.

Kobiety niepodzielnie rządzą krajem banków i czekolady. Po wybraniu w środę Doris Leuthard na przewodniczącą Rady Federalnej (czyli prezydenta federalnego) na rok 2010 Szwajcaria będzie miała w przyszłym roku po raz pierwszy w swych dziejach kobiety na trzech najwyższych stanowiskach w państwie.

Liga Arabska, szef dyplomacji sprawującej przewodnictwo w UE Szwecji i amerykańska prasa - wszyscy zgodnie krytykują Szwajcarów za przegłosowanie zakazu budowy minaretów.

Zakaz budowy minaretów w Szwajcarii jest "ewidentnie dyskryminujący" - uważa wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay. Szwajcarom dostało się też od Turcji, zdaniem której zakaz to "pogwałcenie podstawowych praw i swobód".

Komisja Europejska nie ma zamiaru wypowiadać się w sprawie szwajcarskiego referendum, w którym przegłosowano zakaz budowy minaretów. Przewodzący UE Szwedzi uważają jednak, że wynik głosowania to zły znak. Szwajcarski rząd natomiast, obawia się upadku turystyki z krajów arabskich.

Ostra krytyka spadła na Szwajcarów, po tym, jak w niedzielnym referendum poparli zakaz budowy w Szwajcarii nowych minaretów. To oznaka nienawiści i nietolerancji wobec islamu - uznała główna organizacja muzułmańska w Indonezji. Niezadowolony ze Szwajcarów jest także szef francuskiego MSZ Bernard Kouchner. - Jestem zgorszony tą decyzją - oświadczył.

Szwajcarzy w referendum opowiedzieli się za zakazem budowy minaretów przy meczetach. "Nie" minaretom powiedziało 57 proc. głosujących. Taki wynik to dla komentatorów zaskoczenie.

- Szwajcaria została zdjęta z "szarej listy" rajów podatkowych po podpisaniu 12 umów międzynarodowych dotyczących wymiany informacji podatkowych - poinformowała agencja AFP powołując się na OECD. Od tej pory Szwajcaria widnieje na "liście białej", na której znajdują się kraje przestrzegające zasad współpracy podatkowej.