Szwajcaria

Szwajcaria

Północna ściana Jungfrau (4 158 m n.p.m.) w szwajcarskich Alpach będzie iluminowana do niedzieli w ramach uroczystości związanych z setną rocznicą najwyżej położonej w Europie kolejki zębatej.

W Oberstdorfie, Jenaz i Davos spadł śnieg. Jego gruba warstwa oznacza dla mieszkańców niemieckiego miasteczka i szwajcarskich kurortów jedno - sezon narciarski jest rozpoczęty.

Najnowszy szwedzki myśliwiec JAS-39 Gripen trafi na alpejskie niebo. Szwajcaria zdecydowała się kupić od Szwedów 22 maszyny za 3,3 miliarda dolarów. Myśliwiec Saaba wygrał z francuskim Rafalem i europejskim Eurofighterem. Kiedyś w Polsce szwedzka maszyna przegrała z F-16.

Niemcy i Wielka Brytania mają podpisać umowy ze Szwajcarią, by odzyskać zaległe podatki od swych obywateli, którzy ulokowali pieniądze w tym kraju. Duże wątpliwości Komisji Europejskiej budzą jednak zapisy w kwestiach stawki podatku i dostępu do danych nieuczciwych podatników.

Stereotypowo spokojni Szwajcarzy walcząc z niechcianymi islamskimi świątyniami pokazują drugie oblicze. Policja odkryła na placu budowy meczetu w Grenchen zakopane między innym świńskie łby i setki litrów krwi świń. Dla muzułmanów świnia jest zwierzęciem nieczystym, odkrycie wywołało więc oburzenie w środowisku muzułmańskim w Szwajcarii.

We wschodniej Szwajcarii spadł świeży śnieg. Sytuacja pogodowa nie jest jednak tak trudna, jak w Austrii. Tyrol, Karyntia i Styria pokryte są zaspami. Meteorolodzy nie nastrajają optymistycznie kierowców - w Alpach w piątek też popada.

Uprowadzony przed kilkoma dniami kozioł Zottel (Kudłaty) - maskotka prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP)- jest już wolny. "Ekstremistyczni porywacze" pomalowali go na czarno.

Szwajcarska policja zdecydowanie zareagowała na próbę zorganizowania nielegalnej zabawy na ulicach w pobliżu głównego dworca kolejowego w Zurychu. Podczas rozpędzania tłumu doszło do starć, które skończyły się użyciem armatek wodnych, gumowych kul i gazu łzawiącego. Aresztowano 80 osób.

Szwajcarzy próbują pobić rekord świata. Tysiące pomarańczowych dmuchanych łódek wypłynęło w tym celu na rzekę Aare. Morze to być największy rafting w historii.

Zapierające dech w piersiach widoki i muzyka jazzowa w tle. To atrakcje, jakie czekają na turystów podróżujących pociągiem po górach Szwajcarii. I to wszystko tylko jeden raz w roku.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oddalił skargi ugrupowań muzułmańskich na wprowadzony przez Szwajcarię zakaz budowy minaretów. Siedmioosobowy skład sędziowski uznał, że pozywający nie mogą twierdzić, iż są ofiarami.

Przytłaczającą większością wyborcy z kantonu Zurych odrzucili w referendum propozycję, by całkowicie zakazać eutanazji lub zakazać jej osobom nie mieszkającym w kantonie. Co roku śmierci na życzenie poddaje się tam około 200 osób.

Szwajcaria powinna przywrócić kontrole na granicach, żeby ograniczyć imigrację, a może nawet wystąpić z Schengen - powiedział w wywiadzie dla Reutersa wiceprzewodniczący Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), były minister sprawiedliwości Christoph Blocher. Jego zdaniem "Szwajcaria popełniła błąd, oddając kontrolę nad polityką imigracyjną".

Szwajcaria dalej od podwyżki stóp procentowych - taki wniosek płynie z danych o inflacji za kwiecień. W ujęciu miesięcznym ceny w Szwajcarii wzrosły o 0,1 procent, czyli 6 razy wolniej niż oczekiwano. Rok do roku inflacja wyniosła 0,3 procent, a rynek spodziewał się 0,7. Po tych danych frank znacznie osłabił się do euro i do dolara.

Inflacja coraz większym problemem szwajcarskiej gospodarki. Ceny towarów konsumenckich urosły tam w lutym o 0,4 proc. w porównaniu do stycznia 2011. W ujęciu rocznym wskaźnik inflacji wyniósł 0,5 proc. Zbliża się moment, gdy nasze kredyty we frankach podrożeją.

Szwajcarzy w dalszym ciągu mogą przechowywać w domu broń palną. Obywatele tego kraju opowiedzieli się w niedzielnym referendum za pozostawieniem w niezmienionej postaci liberalnych zasad dotyczących posiadania i nabywania broni palnej.

Ponad setka niepełnosprawnych dzieci stała się ofiarami pedofila, którym okazał się terapeuta pracujący w kilku domach opieki w Szwajcarii i Niemczech. Policja poinformowała, że 54-letni mężczyzna przyznał się do ich seksualnego wykorzystywania.

Władze szwajcarskiej miejscowości Reconvilier w kantonie Berno wymyśliły bardzo drastyczny sposób egzekwowania należnego podatku od właścicieli psów. "Płaćcie albo wasze psy zostaną zlikwidowane" - ogłoszono. Obywatele są oburzeni, a władze zapewniają, że nie chodzi o masowe egzekucje psów, lecz o wywarcie presji na ludzi, którzy nie stosują się do reguł.