Szwajcaria

Szwajcaria

Ściślejsza kontrola nad bronią. Szwajcarzy zagłosowali

Szwajcarzy zaaprobowali w niedzielnych referendach ściślejszą kontrolę nad dostępem do broni palnej oraz zmiany w systemie opodatkowania międzynarodowych korporacji - wynika ze wstępnych rezultatów. Obie zmiany dostosowują szwajcarskie prawo do wymogów Unii Europejskiej.

"Szwajcaria ma nieskazitelną opinię w Polsce"

- Szwajcaria i Polska podzielają te same wartości. Kochamy niepodległość i jesteśmy ciężko pracującymi narodami - podkreślił we wtorek w Warszawie prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Ueli Maurer. Prezydent Andrzej Duda zauważył, że "Szwajcaria cieszy się w Polsce nieskazitelnie dobrą opinią".

Szwajcarski kanton zakazuje noszenia burek

Mieszkańcy szwajcarskiego kantonu St. Gallen w niedzielnym referendum opowiedzieli się za wprowadzeniem zakazu noszenia burek. Takie rozwiązanie poparło dwie trzecie głosujących. To już drugi region Szwajcarii, który zakazuje zakrywania twarzy w miejscach publicznych.

Rosja mówi o "nieuzasadnionych oskarżeniach" i wzywa ambasadorów

Rosyjskie MSZ wezwało ambasadorów Szwajcarii i Holandii. Ministerstwo wyraziło sprzeciw wobec "nieuzasadnionych oskarżeń", jakoby dwaj Rosjanie próbowali szpiegować laboratorium badające środek użyty do próby otrucia Siergieja Skripala. Rosjan podejrzewa się również o przeprowadzenie cyberataku na Światową Agencję Antydopingową (WADA) w Lozannie.

Media: rosyjscy szpiedzy interesowali się szwajcarskim laboratorium

Szwajcarski dziennik "Tages Anzeiger" poinformował o aresztowaniu w Holandii dwóch Rosjan podejrzewanych o działalność szpiegowską. Obiektem ich zainteresowania miało być ważne szwajcarskie laboratorium, które bada między innymi sprawę zatrucia Skripalów. Obaj zatrzymani zostali odesłani do Rosji.

Szwajcaria chce sprzedawać broń do krajów ogarniętych wojną domową

Poluzowanie kryteriów eksportu broni jest potrzebne, by chronić miejsca pracy w szwajcarskich fabrykach - przekonywali w ostatnich miesiącach zwolennicy takich zmian w Bernie i wygląda na to, że lada moment rząd w stolicy Szwajcarii zdecyduje się na taki krok - pisze w poniedziałek agencja Reutera.

Dwie katastrofy lotnicze w Szwajcarii jednego dnia

W szwajcarskich Alpach rozbił się w sobotę niewielki samolot pasażerski. Policja poinformowała, że nikt z pasażerów nie przeżył. Katastrofa wydarzyła się zaledwie kilka godzin po tym, jak niedaleko rozbił się prywatny samolot, w którym zginęła czteroosobowa rodzina.