Syria

Syria

Turcy prą coraz głębiej, Amerykanie wycofują się na południe

Prezydent Donald Trump nakazał wycofanie niewielkich sił USA stacjonujących jeszcze w Syrii na południe, by znalazły się dalej od miejsc, gdzie Turcja prowadzi ofensywę przeciw syryjskim Kurdom - poinformował w niedzielę szef Pentagonu Mark Esper. Około tysiąca amerykańskich żołnierzy zostanie wycofanych z północy Syrii, gdzie trwa operacja militarna sił tureckich.

Nadzwyczajne posiedzenie w sprawie Syrii. "Działania Francji w najbliższych godzinach"

Pałac Elizejski po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu poinformował w niedzielę wieczorem, że Francja podejmie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo swojego personelu wojskowego i cywilnego w północno-wschodniej Syrii. Nie wyjaśniono, na czym te działania będą polegać. Według źródeł dyplomatycznych Paryż przygotowuje się do wycofania kilkuset żołnierzy sił specjalnych i pracowników organizacji pomocowych.

"Cztery zbombardowane szpitale w Syrii. Jeden winowajca: Rosja"

"Rosyjskie lotnictwo wielokrotnie bombardowało szpitale w Syrii. Na początku maja zaatakowało cztery placówki" - podał amerykański dziennik "New York Times". Gazeta powołała się na relacje naocznych świadków, nagrania z miejsc ataków, a także rozmowy rosyjskich pilotów z kontrolą lotów w Syrii.

Egzekucje cywilów w Syrii. Nie żyje szefowa kurdyjskiej partii

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało w sobotę, że wspierani przez Turcję syryjscy rebelianci "dokonali egzekucji" dziewięciu cywilów, w tym szefowej kurdyjskiej partii Przyszłość Syrii Hewrin Chalaf. Od początku tureckiej inwazji w Syrii zginęło 38 cywilów.

Kolejne europejskie kraje zakazują eksportu broni do Turcji

Ze skutkiem natychmiastowym Francja zawiesza eksport wszelkiej broni do Turcji w związku z jej inwazją na północno-wschodnią Syrię - przekazały w sobotę wieczorem we wspólnym komunikacie resorty spraw zagranicznych i obrony. Wcześniej tego dnia decyzję o zakazie eksportu nowej broni podjął rząd Niemiec.

"Zasadniczo zmienił się kierunek polityki tureckiej. Erdogan wraca do polityki osmańskiej"

Europa doprowadziła do takiego podziału, jaki jest na Bliskim Wschodzie, Syrii czy Iraku po I wojnie światowej, kiedy tworzono tam terytoria mandatowe i w gruncie rzeczy Europa nigdy tam nie posprzątała - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP na Łotwie oraz w Armenii, komentując rozwój tureckiej ofensywy militarnej na kontrolowanym przez Kurdów północnym wschodzie Syrii. Drugim gościem programu był politolog i amerykanista Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

Pentagon: wojska USA w Syrii pod tureckim ostrzałem. Jest reakcja Ankary

Departament Obrony USA poinformował, że amerykańskie wojska w północnej Syrii znalazły się w piątek pod tureckim ostrzałem artyleryjskim. Nie ucierpiał żaden żołnierz. Władze w Ankarze zaprzeczają i tłumaczą, że "w samoobronie" ostrzelano "pozycje terrorystów", a po sygnale ze strony amerykańskiej akcję wstrzymano. W piątek wieczorem Donald Trump rozmawiał o sytuacji w Syrii z prezydentem Francji.

Tureccy ambasadorowie wzywani na rozmowy, Moskwa "gotowa do dialogu"

MSZ Belgii i Holandii wezwały ambasadorów Turcji w tych krajach w związku z ofensywą sił tureckich w Syrii. W przyszłym tygodniu Unia Europejska ma rozważyć nałożenie sankcji na Ankarę. Tymczasem Moskwa wezwała wszystkie strony konfliktu do "maksymalnej powściągliwości".

Stoltenberg i Tusk apelują do Turcji. Mówią o "kluczowych siłach kurdyjskich"

Mimo uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa, oczekujemy, że Ankara będzie działać z powściągliwością - powiedział w piątek przybywający w Turcji szef NATO Jens Stoltenberg. Tego samego dnia przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł, że działania armii tureckiej mogą doprowadzić do kolejnej katastrofy humanitarnej.

Turcy stracili pierwszego żołnierza w walkach z Kurdami

Ministerstwo obrony Turcji poinformowało w piątek, że w czasie rozpoczętej w środę ofensywy w północno-wschodniej Syrii zginął turecki żołnierz. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna po stronie tureckich sił zbrojnych, o której poinformowała Ankara.

Turcy atakują, Kurdowie odpowiedzieli moździerzami

Sześć osób, w tym 9-miesięczne dziecko, zostało zabitych w czasie ataku rakietowego z terytorium Syrii na przygraniczne tureckie miasta - przekazały w czwartek biura gubernatorów południowych prowincji Turcji, w których miało dość do ataku.

Norwegia i Finlandia zawieszają eksport broni do Turcji

Norwegia zawiesza eksport wszelkiej nowej broni do Turcji - poinformowała szefowa norweskiej dyplomacji Marie Eriksen Soereide. Podobną decyzje podjęła Finlandia. Powodem jest rozpoczęta w czwartek turecka inwazja na północno-wschodnią Syrię.

"Staram się skończyć wojny bez końca". Trump ostrzega Ankarę, Moskwa zaniepokojona

Dziesiątki tysięcy osób musiało opuścić domy z powodu tureckiej ofensywy militarnej na kontrolowanym przez Kurdów północnym wschodzie Syrii - poinformowała organizacja pozarządowa Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tego samego dnia prezydent USA Donald Trump oświadczył, że "rozmawia z obiema stronami" konfliktu i ostrzegł Ankarę, by "grała zgodnie z regułami gry". Zaniepokojenie turecką inwazją wyraził także Kreml.

Kilka wsi "wyzwolonych", zbombardowane miasta. Turcy atakują w Syrii

Ponad 100 bojowników zginęło od środy w tureckiej ofensywie na północnym wschodzie Syrii - oświadczył w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Europie zagroził, że jeśli ofensywę uzna za okupację, wyśle do niej przebywających w Turcji syryjskich uchodźców. Turecka państwowa agencja Anatolia poinformowała w czwartek, że wspierani przez Turcję syryjscy rebelianci usunęli kurdyjskich bojowników z dwóch wsi na północy Syrii. Podała też, że w wyniku ostrzału tureckich miast przy granicy z Syrią rannych zostało 12 osób.