Rząd Tuska 2012

Rząd Tuska 2012

Koalicjanci rozmawiali o emeryturach

- Znalezienie kompromisu między PO a PSL ws. wydłużenia wieku emerytalnego jest możliwe - ocenił w poniedziałek po wieczornych konsultacjach kierownictw PO i PSL szef Rady Naczelnej Stronnictwa Jarosław Kalinowski. Dodał, że partie nadal nie osiągnęły jednak porozumienia. Wcześniej o godz. 18 u premiera Donalda Tuska zebrało się kierownictwo Platformy.

"Spółdzielnie" pogodziły się i buntują przeciw Tuskowi

Donald Tusk zażądał od członków małopolskiej Platformy Obywatelskiej odwołania wicemarszałka województwa Witolda Latuska - informuje "Wprost". Działacze nie chcą się jednak na to zgodzić. Co więcej, w Małopolsce porozumiały się dwie dotychczas wrogie frakcje partii - Cezarego Grabarczyka i Grzegorza Schetyny.

Ministrowie na dywaniku u premiera

Po godz. 13.30 rozpoczęło się spotkanie Donalda Tuska z minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarą Kudrycką. To ostatnie z zaplanowanych na sobotę spotkań premiera z ministrami, podsumowujących pierwsze 100 dni rządu. Premier zapowiedział, że dziś odniesie się do tego, co uważa za porażki i niepowodzenia swojego gabinetu.

"Gawron" idzie do lamusa. Z wojska odejdą kapelani

Subwencje rządowe dla przedszkoli i dyskusja o Karcie Nauczyciela w edukacji oraz zamknięcie projektu korwety "Gawron" i redukcja liczby wojskowych kapelanów w MON - to tematy, jakie poruszył premier na spotkaniach z ministrami Krystyną Szumilas i Tomaszem Siemoniakiem. Spotkania to kolejny dzień "rządowej studniówki", czyli przeglądu ministerstw na 100 dni drugiego gabinetu Donalda Tuska.

MSZ pozbywa się rezydencji i siedzib b. ambasad

Informatyzacja, redukcja personelu, a przede wszystkim potrzeba oszczędności - to powody, które skłoniły resort spraw zagranicznych do wystawienia na sprzedaż kilkunastu nieruchomości za granicą. Szacowana wartość budynków, znajdujących się m.in. w Wenezueli, Senegalu, Nigerii, Urugwaju i na Kostaryce - wynosi ponad 38 mln euro. Wśród nich są siedziby byłych ambasad.

"Premier Pawlak jest alter ego moim, a ja jego"

- Pan premier Pawlak z każdej z tych spraw odpowie to samo, co ja bym odpowiedział. Ja jestem alter ego pana premiera, pan premier jest alter ego moim - powiedział wychodząc z konferencji prasowej Donald Tusk dziennikarzom, którzy chcieli go zapytać o nastroje w koalicji. Zapewniał też, że do Waldemara Pawlaka "jest przyspawany na wieki wieków".

Bez reformy "nie wystarczy nawet na podłe przeżycie"

- Jeśli pozostawimy wiek emerytalny na tym poziomie, jaki jest dziś, a ludzie będą coraz dłużej żyli, to emerytura nie wystarczy nawet na najbardziej podłe przeżycie - powiedział podczas spotkania z Parlamentarną Grupą Kobiet premier Donald Tusk, przekonując do zasadności podwyższenie wieku emerytalnego. - Musimy mieć odwagę to powiedzieć i podjąć decyzję, żeby nie skazać Polaków, a przede wszystkim kobiet na fikcyjne emerytury - podkreślił premier.

Tusk: Polska zdeterminowana, jeśli chodzi o atom

- Narastający sceptycyzm wobec atomu nie zmienia naszego stanowiska w tej sprawie - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z kolejną dwójką swoich ministrów: Waldemarem Pawlakiem i Elżbietą Bieńkowską. Jak podkreślił, strategia energetyczna była głównym tematem rozmów. Premier odniósł się też do swojej obietnicy z kampanii wyborczej o kwocie, jaką zamierza wywalczyć w nowym unijnym budżecie. - Zdobyć te 300 mld zł to nie sztuka. Sztuką jest je wykorzystać - stwierdził.

Lubi Młynarskiego, robi swoje

O dymisji nie wspomina, za to zapewnia, że robi swoje, jak powtarza jego ulubiony artysta Wojciech Młynarski - tak o swojej pracy mówił w programie "Jeden na jeden" minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jest on ostatnio jednym z najbardziej krytykowanych ministrów. W sobotę o swoich dokonaniach ma opowiedzieć premierowi.

"Jak nie wierzy w system, to niech go z nami naprawia"

Komentarze wokół słów Waldemara Pawlaka, który przyznał, że niezbyt wierzy w państwowe emerytury, nie milkną. - Skoro ma wątpliwości do systemu emerytalnego, tym bardziej powinien chcieć ten system z nami naprawiać - radził mu w "Kropce nad i" minister finansów Jacek Rostowski.

"Tusk zapewnił chleb, a zapomniał o igrzyskach"

- Donald Tusk zapomniał o jednej podstawowej zasadzie - rząd już od czasów rzymskich ma za zadanie zapewnić obywatelom nie tylko chleb, ale i igrzyska - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Roman Giertych. Jego zdaniem w poprzedniej kadencji igrzyska były, a "teraz jest nuda". Krytycznie rząd ocenił też Władysław Frasyniuk. - Dzisiaj widać, że ta ekipa od stu dni to jest ekipa, która zaczyna zupełnie od nowa - powiedział Frasyniuk.

Tusk dostał buciki. "Ku pamięci"

- Nie można odkładać na bok koniecznej zmiany jaką jest podniesienia wieku emerytalnego - przekonywał premier Donald Tusk polityków Solidarnej Polski podczas środowego spotkania poświęconego rządowym planom reformy emerytalnej. Spotkanie jest elementem konsultacji premiera z klubami parlamentarnymi w sprawie podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Na początek dobrej rozmowy premier dostał od Zbigniewa Ziobry dziecięce buciki.

Tusk porozmawia ze Schetyną w poniedziałek. "To trudny tydzień"

W tym tygodniu nie będzie spotkania z premierem. Odbędzie się w poniedziałek, w szerszym gronie kierownictwa Platformy - powiedział w Sejmie były wicepremier Grzegorz Schetyna. Dlaczego rozmowę przełożono? - Teraz jest trudny tydzień, bo premier rozmawia z ministrami i kierownictwami ministerstw. Rozumiem, że jest trudno w tym tygodniu znaleźć czas - tłumaczył Schetyna. Wcześniej pojawiały się informacje, że do spotkania, może połączonego z kolacją, dojdzie w środę.

Rostowski: Jest lepiej, niż myśleliśmy

- Sytuacja budżetu jest obecnie dużo lepsza niż w grudniu, kiedy były przyjmowane założenia do projektu. Wtedy zdecydowaliśmy się na ten środkowy wariant, który zakładał wzrost PKB o 2,5 proc., ale obawy wtedy były dużo większe - mówił podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem minister finansów Jacek Rostowski. Szef rządu rozpoczął w czwartek spotkania ze swoimi ministrami mającymi być podsumowaniem 100 dni nowego rządu.

"Spotykamy się, żeby się wyspowiadać"

Spotykamy się, żeby się wyspowiadać - tak premier Donald Tusk zaczął konferencję prasową, na której omawiał swoje spotkania z szefem MSZ i ministrem finansów. Ze strony szefa rządu nie padły jednak żadne krytyczne słowa pod adresem Radosława Sikorskiego i Jacka Rostowskiego. - Bardzo wysoko oceniam trzy miesiące pracy ich resortów - powiedział premier, który rozpoczął przegląd resortów po 100 dniach działania rządu PO-PSL.

"Rząd jest odpowiedzialny, żeby nie ściemniać"

- Rząd jest też odpowiedzialny, żeby nie "ściemniać" i nie oszukiwać ludzi - powiedział w "Faktach po faktach" wicepremier i szef PSL Waldemar Pawlak komentując swoje własne słowa, że "na państwowe emerytury lepiej zbytnio nie liczyć". Pytany, czy zatem "ściemnia" premier Tusk, który słowa Pawlaka nazywa "przejęzyczeniem", odpowiedział: Dobrze, chwała i cześć. I zaczął tłumaczyć, że na emerytury składa się wiele rzeczy, nie tylko te, które gwarantuje państwo.

"Jestem zdziwiony. Tusk powtarza 67, 67, 67". Premier: a wyglądał dobrze

- Spotkanie z częścią klubu PiS było merytoryczne. Nie powiem, żeby moja argumentacja była tam przyjęta z entuzjazmem, ale wymieniliśmy poglądy i intencje - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z PiS ws. reformy emerytalnej. W reakcji na słowa rzecznika PiS, który po spotkaniu oznajmił, że jest "zdziwiony" stanowiskiem premiera Tusk stwierdził: - Jak wychodziłem z pomieszczenia PiS to pan Hofman nie wyglądał na wstrząśniętego. Dobrze wyglądał, raczej na zadowolonego z siebie i spotkania - podkreślił Tusk.

Miller: Zmusiłbym Pawlaka do opuszczenia koalicji

Zmusiłbym go do wycofania się z tych słów albo do opuszczenia koalicji - tak wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka skomentował w programie "Jeden na Jeden" szef SLD Leszek Miller. Chodzi o słowa szefa ludowców, który mówiąc, że nie wierzy w bezpieczeństwo wypłacalności emerytur przez ZUS, "zasiał wątpliwość w umysłach Polaków". - A to jest bardzo poważna sprawa - uznał polityk lewicy.

"Wytrzymaj! Nie akceptujemy waszego bezmyślnego uporu"

- Ja mówię krótko - my nie zaakceptujemy tego waszego bezmyślnego postulatu i tego uporu. Wy tkwicie w uporze bez argumentów - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, komentując rządową propozycję reformy emerytalnej. Wywołał tym ostrą reakcję swojego koalicjanta. - W 1999 roku mówiliście dokładnie to samo - nie róbmy tej reformy, poczekajmy - oburzył się Adam Szejnfeld z PO.