Rząd Tuska 2012

Rząd Tuska 2012

Rząd ma nowego pełnomocnika

Jest nowy pełnomocnik rządu do spraw deregulacji gospodarczych. Z końcem roku premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Mieczysława Kasprzaka (PSL), dotychczasowego sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.

"To będzie rok testów dla rządu"

- Nadchodzący rok będzie przede wszystkim testem dla rządu Donalda Tuska - mówili zgodnie socjologowie noworocznym wydaniu "Faktów po Faktach" w TVN24. Różnili się jednak, co do oceny przygotowania gabinetu PO-PSL do tego egzaminu - zwłaszcza w obliczu kryzysu.

Tusk: To był dramatycznie trudny rok

- Rok 2011 był dramatycznie trudny, z wyzwaniami, o jakich się wcześniej nam nie śniło - ocenił premier Donald Tusk. Jak dodał, były wyzwania, do których się przygotowywaliśmy - jak polska prezydencja i takie, do których nikt na świecie nie był się w stanie przygotować czyli fale kryzysu.

Dobra ściąga połową sukcesu

Każdy mówca wie, że plan przemowy to przydatna rzecz. Właśnie w oparciu o taki plan przemawiał w czwartek minister zdrowia - Bartosz Arłukowicz. Nie zabrakło też słów-kluczy: "dziki zachód", "porządek" i "nowoczesność".

Bardzo młode zaplecze rządu

Tak młodo wokół rządu jeszcze nie było - w gabinetach politycznych nowych ministrów dominują dwudziestolatkowie. Najmłodszy pracownik spośród nich ma zaledwie 21 lat - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

"Miller dużo lepszy od PiS"

- W czym jest gorszy Leszek Miller od PiS-u. Moim zdaniem największym złem polskiej polityki jest Prawo i Sprawiedliwość. To jest ta wojna polsko-polska - mówił w "Rozmowie Rymanowskiego" Stefan Niesiołowski o ewentualnej koalicji pomiędzy PO a SLD. Jednak jego zdaniem obecnie taka koalicja nie wchodzi w grę, a PSL jest dobrym koalicjantem. Europoseł Solidarnej Polski, Tadeusz Cymański podkreślał, że zmiany, które chce wprowadzić PO, mogą być trudne do zrealizowania w koalicji z PSL.

115 małych sądów do likwidacji

W miejsce 115 najmniejszych sądów powstaną wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości, o którym pisze "DGP". Resort tłumaczy, że pozwoli to usunąć zatory i równomiernie obłożyć sędziów pracą. Ci zaś uważają, że zmiany spowodują niepotrzebny chaos.

Emerytury inne niż zapowiadał Tusk

Tylko w 2012 r. ma być waloryzacja kwotowa emerytur. Na dalsze lata resort przygotowuje podwyżkę o inflację - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Taki krok zapowiada minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. To duża zmiana w stosunku do tego, co premier Donald Tusk zapowiadał w expose.

Nowy rząd, stare odczucia

Zmiany w rządzie Donalda Tuska nie wpłynęły na jego ocenę przez Polaków. Choć ponad połowę jego składu stanowią nowi ministrowie, to - jak wynika z sondażu CBOS - w porównaniu do starego gabinetu ma on niemal tyle samo i zwolenników, i przeciwników.

"Wysiłek intelektualny może przekracza pani możliwości"

Wystąpienie Stefana Niesiołowskiego z sejmowej trybuny (po raz kolejny) wywołało burzę. Poseł PO podczas debaty o przyszłości UE stwierdził m.in., że wysiłek intelektualny zrozumienia dlaczego "mamy płacić za innych" przekracza możliwości Anny Fotygi. W obronie posłanki PiS stanął jej partyjny kolega Antoni Macierewicz. Od prowadzącego obrady wicemarszałka zażądał przerwy i zwołania Konwentu Seniorów w sprawie "szkalowania posłów PiS" przez Niesiołowskiego.

Świeża krew w resorcie środowiska

Były minister gospodarki Piotr Grzegorz Woźniak, został wiceministrem środowiska, Głównym Geologiem Kraju - poinformował minister środowiska Marcin Korolec. Do resortu dołączyła również nowa wiceminister Beata Jaczewska.

W co gra Pawlak?

Dwugłos w rządzie jest słyszalny coraz wyraźniej. I to na koalicyjnym szczycie. Premier swoje, wicepremier swoje - w sprawie reformy emerytur, KRUS czy recept na kryzys. Czy Waldemar Pawlak gra na rozpad koalicji, czy gra rolę, w której obsadził go Donald Tusk?

Ministrowie kneblowani? Premier zaprzecza

Dajmy sobie spokój, bo to są spekulacje, bezpodstawne i niepoważne - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się w ten sposób do pytań o to, czy zabronił ministrom wypowiadać się w mediach. Z kolei wicepremier Waldemar Pawlak zapewniał, że nie słyszał o takim zakazie.

Tusk "traci wzrok"

Profil PO na Facebooku zgromadził 25 tys. fanów. Z tej okazji głos zabrał sam premier Donald Tusk, który w specjalnym spocie podziękował internautom i pierwszy raz pokazał się w okularach. - Jest was już 25 tys. na naszym Facebooku. Czas płynie i mi też zaczyna dokuczać, czasami muszę używać okularów - mówi premier, majestatycznie zdejmując okulary.

PSL rozwiązuje konflikt interesów wiceministra

PSL ma już następcę wiceministra zdrowia, który nadzoruje wielomiliardowy rynek leków będąc jednocześnie prezesem fundacji finansowanej przez koncerny farmaceutyczne - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Adama Fronczaka miałby zastąpić Aleksander Sopliński, ale, jak przekonują politycy Stronnictwa, nie ma to związku z odkrytymi wczoraj potencjalnymi nieprawidłowościami.

Opozycja krytykuje superuprawnienia szefa MSW

PiS chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał rozporządzenie premiera Donalda Tuska w sprawie koordynacji służb specjalnych przez szefa MSW Jacka Cichockiego. Zdaniem opozycji, narusza ono przepisy konstytucji i innych ustaw. - PiS najwyraźniej trudno pogodzić się z tym, że służby działają sprawnie - stwierdził z kolei rzecznik rządu Paweł Graś.

"Kierunek i zasadnicze tezy były akceptowane przeze mnie"

Donald Tusk broni przemówienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. - Kierunek i zasadnicze myśli, tezy, były akceptowane przeze mnie i są wynikiem wielomiesięcznej pracy całego rządu i prezydencji - powiedział premier. Zaznaczył przy tym jednak, że nie było to oficjalne stanowisko rządu.