Rząd Donalda Tuska

Rząd Donalda Tuska

Dziś posiedzenie Rady Ministrów. Rząd zajmie się rajami podatkowymi i leczeniem za granicą

Propozycjami zmian w prawie zmierzającymi do ukrócenia wyprowadzania zysków firm do rajów podatkowych oraz projektem dotyczącym wykrywania ewentualnych oszustów podatkowych dokonywanych przez firmy zajmie się dziś rząd. Ministrowie omówią też projekty ustaw dotyczących Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu oraz projektem noweli, która dostosuje nasze prawo do dyrektywy UE o transgranicznej opiece zdrowotnej.

Posiedzenie rządu: bezpieczniejsza restrukturyzacja i specustawa o LNG

Rząd zajmie się dziś projektem zmian w przepisach dotyczących restrukturyzacji przedsiębiorstw. Chodzi o ustawę - Prawo restrukturyzacyjne. Ma ona m.in. umożliwić restrukturyzację przedsiębiorstwa w wypadkach, w których stosowanie obecnych przepisów prowadzi do jego likwidacji. Rada ministrów zastanowi się też nad propozycjami zmierzającymi do uproszczenia procedur administracyjnych przy budowie dużych gazociągów.

Tour Tuska ws. Ukrainy. "Fundamentem wspólnej polityki musi być zdrowy rozsądek i odwaga"

Premier Donald Tusk w poniedziałek wieczorem przybył do Helsinek, gdzie na temat rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie będzie rozmawiać z premierem Jyrkim Katainenem. Wcześniej tego dnia spotkał się z szefami rządów państw bałtyckich i Szwecji. - Cała Europa powinna twardo i jednoznacznie formułować pogląd, że wszystkie decyzje dotyczące przyszłości Ukrainy muszą zapadać w Kijowie i muszą być decyzjami suwerennego państwa ukraińskiego - mówił w Tallinie.

Barroso: Ukraina powinna pójść drogą Polski. To gwarant sukcesu

- Uważamy, że droga Ukrainy do Unii Europejskiej powinna przebiegać podobnie, jak to było w przypadku Polski - powiedział w czwartek przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso na wspólnej z premierem Donaldem Tuskiem konferencji prasowej. - W 1990 roku polski PKB na osobę był o 100 dolarów wyższy od ukraińskiego. Dziś jest wyższy już o 9 tys. dolarów - dodał. - To pokazuje, jak bliska współpraca z UE przynosi sukcesy - podkreślił.

Strach przed darmowym podręcznikiem. "Żebyśmy tylko nie dostali gniota"

Rządowy pomysł jednego i darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów wzbudził wiele kontrowersji. Nauczyciele i wydawcy już mówią, że podręcznik zawierający treści z tak różnych przedmiotów jak języki obce, matematyka czy religia będzie niezwykle trudno stworzyć. Na szczegółowe pytania, co ma więc zawierać ujednolicony i darmowy podręcznik od państwa, odpowiedzi ze strony rządu na razie nie ma.

Eksperci o planach rządu: "fajne", "trudne", "nie rozumiem"

Najważniejszym przedstawionym dziś pomysłem Donalda Tuska jest zapowiedź początku końca umów "śmieciowych" - ocenił prof. Witold Orłowski na antenie TVN24 Biznes i Świat ekonomista z firmy doradczej PWC. Jego zdaniem ich likwidacja, choć "kosztowna ekonomicznie", przyniesie "wymierne korzyści społeczne". Z kolei zdaniem Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. A. Smitha, nie przyniesie ona podatnikom żadnych korzyści.