Rząd Donalda Tuska

Rząd Donalda Tuska

Prezydent porozmawia z rządem o euro

Polska strategia w sprawie wejścia do strefy euro będzie tematem dzisiejszego posiedzenia Rady Gabinetowej. Bronisław Komorowski chce, by Polska do 2015 r. spełniła kryteria niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty. Decyzja w tej sprawie miałaby zapaść po wyborach parlamentarnych.

Nowi ministrowie zaprzysiężeni. Tusk: Przyrzekam, że wypełnią zadanie

Prezydent Bronisław Komorowski powołał Jacka Rostowskiego na urząd wicepremiera, a Bartłomieja Sienkiewicza i Jacka Cichockiego odpowiednio na urzędy ministra spraw wewnętrznych i szefa kancelarii premiera. W pierwszych słowach prezydent życzył im "odwagi w podejmowaniu decyzji brzemiennych w skutkach dla Polski". Premier Donald Tusk podkreślił z kolei, że powołane dziś osoby "to ludzie, którzy są w stanie sprostać każdemu zadaniu".

Dwie godziny na nic. Gliński Millera nie wzruszył

Nie będzie poparcia SLD dla wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera. Szef Sojuszu Leszek Miller przyznał po dwugodzinnym spotkaniu, że kandydat PiS nie powinien mieć w tej sprawie "żadnych złudzeń". - Każda zmiana polityczna, która grozi recydywą IV Rzeczypospolitej jest dla nas nie do przyjęcia - podkreślił Miller.

Premier o bezrobociu w 2013: To będzie wyścig na śmierć i życie

Walka z bezrobociem w Polsce, zwłaszcza w pierwszym półroczu, będzie "wyścigiem na śmierć i życie" - tak sytuację na rodzimym rynku pracy opisał w piątek Donald Tusk. Według premiera, końcówka roku będzie dużo lepsza niż jego początek. - Ale ciągle nie będzie to tempo, o które nam chodzi - przyznał.

Żalek: Nie było ultimatum Tuska wobec konserwatystów

Nie było ultimatum premiera Donalda Tuska wobec konserwatystów w PO - zapewnił w "Jeden na jeden" Jacek Żalek z grupy konserwatywnej w PO. - Nie trzeba będzie wychodzić z Platformy Obywatelskiej, ona po prostu zmieni swoje oblicze - zaznaczył, odpowiadając na spekulacje o wyjściu frakcji konserwatywnej z partii.

Sondaż: Polacy krytyczni wobec premiera. Bardziej zadowoleni z prezydenta

56 proc. respondentów uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta - wskazuje sondaż TNS Polska. Negatywnie pracę głowy państwa ocenia 34 proc. Zadowolonych z tego, jak Donald Tusk wypełnia obowiązki premiera, jest 32 proc. badanych, a 59 proc. wyraża niezadowolenie.

PO na skraju rozpadu

Platforma na skraju rozpadu - środowe spotkanie klubu z premierem miało mocno nerwowy przebieg. Według informacji "Faktów" TVN Donald Tusk postawił partyjnym konserwatystom jasne ultimatum - albo porozumienie w sprawie związków partnerskich, albo grupa Gowina będzie musiała szukać miejsca poza Platformą. Uzasadnienie też nie zostawiało złudzeń - to już nie walka o kompromis, tylko bój o przywództwo.

Zawrzało podczas klubu PO. "Jeśli się nie zgadzacie to wynoście się"

Premier, podczas spotkania z klubem PO, dał wyraźny sygnał tzw. grupie konserwatywnej w sprawie ustawy o związkach partnerskich. Padły słowa o lojalności i jedności. Poseł John Godson relacjonuje w TVN24, że momentami czuł się "przyparty do muru" stylem dyskusji. "Jeśli się nie zgadzacie to wynoście się" - cytował jedną z wypowiedzi, które padły.

Tusk nie chce już być szefem PO? Dowiemy się jeszcze w marcu

"Wczesną wiosną" Donald Tusk ma ogłosić, jak widzi swoją rolę w Platformie Obywatelskiej w najbliższych latach. Jakiś czas temu szef rządu deklarował, że w 2014 r. nie stanie do wyborów na szefa partii. Posiedzenie Rady Krajowej PO, podczas którego premier ma ogłosić swoją ostateczną decyzję w tej sprawie, ma odbyć się już za kilka tygodni.

Tusk: Cieszę się, że większość opozycji była za paktem

Premier Donald Tusk cieszy się, że większość klubów opozycyjnych zagłosowała za ustawą zezwalającą na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego Jednocześnie skrytykował PiS. - Nie rozumiem, co się stało z niektórymi posłami PiS-u, (...) to, co prezentowali, jest poniżej krytyki - stwierdził.

Kowal: Wolałbym, żeby premier sam pomyślał o dymisji

Ten rząd jest zmęczony, nie widzę w nim żadnej nowej idei. Wolałbym, żeby premier wymienił cały rząd albo sam pomyślał o dymisji - powiedział w "Jeden na jeden" Paweł Kowal z PJN, odnosząc się do zapowiadanych na dziś przez Donalda Tuska zmian w jego gabinecie. Kowal dodał, że - w jego opinii - rząd nie ma pomysłu na Polskę.

Z jednej strony Gowin, z drugiej Schetyna. Wymiana ministrów pomoże?

Medialny haczyk został zarzucony - od kilku dni trwają spekulacje kogo i na kogo premier wymieni swoich współpracowników, choć wydaje się, że żadnych spektakularnych dymisji nie będzie. Większym problemem dla premiera jest dziś bowiem jego własna partia. Wewnętrzna opozycja w Platformie coraz mocniej nią targa. Z jednej strony w kontrze konserwatyści Gowina, z drugiej strony Grzegorz Schetyna. Próbę sił widać gołym okiem. Czy planowane przez premiera zmiany to partyjne przetasowania, czy tylko polityczny starszak?

Reporter, urzędnik, współpracownik premiera. Powinien zostać ambasadorem?

Dziś pewna jest tylko jedna dymisja - ministra Tomasza Arabskiego. Szef kancelarii premiera odchodzi, bo ma zostać ambasadorem w Hiszpanii. Arabski to jeden z najbliższych i najbardziej zaufanych ludzi Tuska, choć stojący w medialnym cieniu. Cieniem na ministrze położyły się za to zarzuty związane z organizacją tragicznego lotu do Smoleńska. Polityczne zarzuty, za którymi dziś idzie jednak pytanie o to, czy Arabski powinien zostać ambasadorem?

Premier układa puzzle po odejściu Arabskiego. "Spokojnie, tylko kosmetyka"

Zapowiadane przez Donalda Tuska zmiany w rządzie będą niewielkie. Do roszad dojdzie na dwóch, maksymalnie trzech istotnych stanowiskach – wynika z informacji uzyskanych przez tvn24.pl od polityków z otoczenia premiera. Nowym szefem kancelarii premiera ma zostać Maciej Berek, szef Rządowego Centrum Legislacji. Spośród ministrów konstytucyjnych najbardziej zagrożone jest stanowisko Michała Boniego. W swoich resortach, wbrew początkowym spekulacjom, pozostaną natomiast na pewno Mikołaj Budzanowski i Sławomir Nowak.

Rekonstrukcja rządu? Duda: To wszystko pudrowanie

Ten rząd powinien jak najszybciej podać się do dymisji - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Odnosząc się do złożonego przez PiS wniosku o wotum nieufności wobec gabinetu Tuska, stwierdził, że "popiera każde rozwiązania, które doprowadzą rząd do dymisji".