Rząd Donalda Tuska

Rząd Donalda Tuska

Sondaż: odejście Tuska nie osłabi Platformy

Odejście Donalda Tuska z polskiej polityki osłabi Platformę Obywatelską - uważa 44 proc. ankietowanych przez CBOS. Według 39 proc. badanych odejście Tuska nie będzie miało większego wpływu na funkcjonowanie PO, a według 8 proc. - wzmocni tę partię.

"Kopacz politykiem niesamodzielnym"

W "Kawie na ławę" politycy dyskutowali o przyszłej szefowej polskiego rządu. - Pani marszałek Kopacz jest niestety politykiem niesamodzielnym - mówił Zbigniew Girzyński z PiS. Kopacz bronił jej partyjny kolega Cezary Grabarczyk z PO: - Marszałek Kopacz ma silną pozycję w PO. Wynika ona nie tylko z merytorycznych kompetencji.

Prezydent przyjął dymisję rządu Donalda Tuska

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu Donalda Tuska. Premier będzie pełnił obowiązki Prezesa Rady Ministrów do czasu wyłonienia następcy. Do zmiany na stanowisku szefa rządu doszło w związku z wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Rzuci wyzwanie Kopacz? Schetyna: Wybory na szefa PO w ciągu kilku miesięcy. Jestem gotów

- Rok temu nie kandydowałem przeciwko Donaldowi Tuskowi, bo (…) to doprowadziłoby do podziałów w Platformie i konfliktów - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, nawiązując do ubiegłorocznych wyborów przewodniczącego partii. Stwierdził jednak, że teraz sytuacja się zmieniła, bo Tusk porzuca politykę krajową i wyjeżdża do Brukseli. Schetyna zapowiedział, że wystartuje wewnętrznych wyborach w PO, które - jego zdaniem - powinny się odbyć w ciągu kilku miesięcy.

Komorowski: prezydent, który chciałby toczyć spór z większością parlamentu, byłby nieodpowiedzialny

Konstytucja nie przewidywała sytuacji, w której premier podaje rząd do dymisji w wyniku własnego awansu, a nie upadku rządu czy utraty większości - zauważył w magazynie "Świat" TVN24 Biznes i Świat prezydent Bronisław Komorowski. Wyjaśnił, że w związku z tym mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową i potwierdził, że poprze kandydatkę zgłoszoną przez koalicję rządzącą, czyli Ewę Kopacz. - Prezydent, który chciałby toczyć spór z większością parlamentu (…), byłby według mnie nieodpowiedzialny - dodał.

Grabarczyk: Na zarządzie nie było sporu o Kopacz

Ewa Kopacz była jedyną kandydatką na stanowisko premiera omawianą na środowym zarządzie Platformy Obywatelskiej - stwierdził w rozmowie z TVN24 Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Sejmu. Dodał, że jedyne różnice pomiędzy członkami zarządu dotyczyły "pewnych scenariuszy".

Siemoniak: Kopacz naturalnym następcą Tuska. Mnie nie rozważano

Kandydatura Ewy Kopacz na premiera jest optymalna i naturalna - stwierdził w "Jeden na jeden" Tomasz Siemoniak, szef MON. Jego zdaniem marszałek Sejmu powinna podjąć się nowej roli. Zaprzeczył, że jego kandydatura była brana pod uwagę. - W moim rozumieniu takiego tematu nie było - stwierdził.

Budżet 2015 r. Będą pieniądze na obietnice Tuska, czy czeka nas podwyżka podatków?

We wtorek rząd zajmie się projektem budżetu na 2015 r. W projekcie rząd będzie musiał uwzględnić między innymi koszty zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska zmian dotyczących podwyższenia ulgi na dzieci i wyższej waloryzacji emerytur i rent. Według szacunków, które resort finansów podał TVN24BiŚ, zmiany mają wynieść: waloryzacja 3,57 mld zł., ulga – 1,10 mld zł.

Tusk szefem RE i jednocześnie PO? "Trudno to połączyć"

Ten kardynał, który jedzie na konklawe z nadzieją na to, że zostanie wybrany papieżem, na pewno papieżem nie będzie - w ten sposób Leszek Miller komentuje szanse na zostanie szefem Rady Europejskiej przez Donalda Tuska. Z kolei, według Grzegorza Schetyny z PO, Tusk nie może być jednocześnie szefem Rady i partii.

Premier obiecuje, złoty tanieje

Zaledwie kilkanaście minut po słowach premiera o podwyżce waloryzacji rent i emerytur oraz zwiększeniu ulg na dzieci polska waluta zaczęła tracić na wartości. Inwestorzy walutowi natychmiast zareagowali na słowa Donalda Tuska, a polski złoty potaniał o 0,28 proc. względem euro i 0,38 względem franka szwajcarskiego.