Rząd Donalda Tuska

Rząd Donalda Tuska

Rostowski: nie skorzystam z usług OFE, ZUS jest bezpieczniejszy

- Wybiorę ZUS, bo uważam, że jest bezpieczniejszy, nie skorzystam z usług OFE - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem możliwość wyboru między ZUS a OFE będzie miała pozytywny skutek dla rynku. - To stworzy presję, by OFE były bardziej efektywne, lepiej zarządzały aktywami i bardziej konkurowały ze sobą - powiedział wicepremier.

Rostowski podał się do dymisji? Premier i resort dementują

Rostowski nie złożył żadnej dymisji - tak Donald Tusk zareagował na Twitterze na doniesienia "Newsweeka". Tygodnik podał, że nieoficjalnie dowiedział się z dwóch niezależnych źródeł, iż minister finansów złożył rezygnację na ręce premiera.

Rostowski do dymisji? Premier: to plotka

- To wyłącznie plotka, nie zamierzam tego komentować - tak premier Donald Tusk we wtorek odniósł się do doniesień agencji Reutera, jakoby w ciągu najbliższych miesięcy miało dojść do dymisji wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego.

"Nos mi mówi, że zmiany w rządzie będą"

- Mój nos mi mówi, że zmiany w rządzie będą. Mówię o nosie, a nie o uchu. Nikt mi do ucha nie mówił o tym, to są sprawy, o których rozstrzyga pan premier - powiedział w "Rozmowie Bardzo Politycznej" poseł PO Adam Szejnfeld. Pytany, czy z rządu odejdzie minister Rostowski, ocenił, że wicepremier "był i jest fundamentem rządu".

Giertych: Tusk musi ubić dużego zwierza. Rekonstrukcja możliwa w sierpniu

- Pewnie premier jest w sytuacji, w której nie bardzo ma wyjście, bo jeżeli chce dokonać dużej zmiany, to musi ubić dużego zwierza - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wicepremier w rządzie PiS Roman Giertych. Skomentował w ten sposób doniesienia, jakoby premier planował dymisję ministra finansów Jacka Rostowskiego. Zdaniem Giertycha, do rekonstrukcji rządu może dojść jeszcze w sierpniu.

"Pisior" w ministerstwie do zwolnienia? Sienkiewicz: nie ma powodów

- Nie ma powodów do zwolnienia szefa gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych Pawła Majchera - powiedział w Polskim Radiu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. W ten sposób skomentował nagranie premiera Donalda Tuska, w którym ten zasugerował, że Majcher może zostać zwolniony za współpracę z PiS kilka lat temu. Według szefa resortu w tej sprawie "więcej pytań powinno być skierowanych w stronę Grzegorza Schetyny".

Kamiński: Tusk jak mały cwaniaczek. Kupczy głosami

- Donald Tusk zachowuje się jak mały, polityczny cwaniaczek. Tak się boi Gowina, że dla kilku głosów z Dolnego Śląska chce wyrzucać jednego człowieka - tak w "Rozmowie bardzo politycznej" Mariusz Kamiński z PiS ocenił zapowiedź premiera o zwolnieniu doradcy ministra sprawiedliwości za to, że kilka lat temu współpracował z PiS. - To pokazuje, że Platforma Obywatelska jest na etapie destrukcji - dodał Ryszard Kalisz ze stowarzyszenia Dom Wszystkich - Polska.

Tusk utrąci doradcę Sienkiewicza? "Pisior, tak? Nie będzie długo dyrektorem"

Donald Tusk chce dymisji Pawła Majchra - szefa gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych. Powodem ma być jego współpraca z PiS kilka lat temu. - "Pisior", tak? Na mój nos on nie będzie długo dyrektorem gabinetu - zapowiedział szef PO podczas spotkania wyborczego z działaczami partii z Dolnego Śląska. Nagranie ze spotkania publikuje "Newsweek".

Kłopotek o Tusku: ten koń przestaje ciągnąć

- Donald Tusk powinien się zastanowić, czy da radę być dalej premierem - uważa poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. Poseł skrytykował rząd za działania ws. budżetu. Premier odpowiada krótko: Mam ważniejsze sprawy na głowie.

Premier zarabia 21 tysięcy. Powinien więcej?

Po tym, jak media prześwietliły sprawozdania finansowe partii, rozpętała się burzliwa dyskusja o garniturach premiera. Czy powinien za nie płacić podatnik? W tej dyskusji łatwo o tani populizm, bo trudno zaprzeczać, że szef rządu - jako jedna z najważniejszych osób w państwie - musi sensownie wyglądać. Kupowania z państwowej kasy ubrań dla premiera można by więc bronić, albo uznać, że szef rządu powinien nie tylko sensownie wyglądać, ale też sensownie zarabiać, by garnitury kupować za swoje pieniądze.

Uścisnęli sobie dłonie. Chwilę później wręczyli oświadczenie i wyszli z sali

- Układamy konkurencyjną Polskę, panie premierze - powiedział witając się z Donaldem Tuskiem Jan Guz, przewodniczący OPZZ, chwilę przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji Trójstronnej. Kilka minut później, po przedstawieniu harmonogramu posiedzenia, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" oświadczył, że w imieniu związków składa na ręce premiera oświadczenie. - 26 czerwca 2013 roku w Polsce definitywnie skończył się dialog społeczny - stwierdził Duda. Chwilę później związkowcy opuścili salę.