Rząd Donalda Tuska

Rząd Donalda Tuska

Plany rozwoju Polski, pieniądze z Unii i nowy rzecznik. Pierwsze posiedzenie rządu w nowym roku

Dziś, pierwszy raz w nowym roku odbędzie się posiedzenie rządu, podczas którego premier Donald Tusk wspólnie z wicepremierami Elżbietą Bieńkowską i Januszem Piechocińskim przedstawi plan wieloletnich działań. Są to plany rozwoju Polski rozłożone na trzy okresy: rok 2014, a także perspektywa 7 i 10 lat. Także dziś po raz pierwszy nowy rzecznik prasowy rządu poprowadzi konferencję prasową po posiedzeniu Rady Ministrów.

Tusk jak Lewandowski? "On ma naturę sportowca"

- On przede wszystkim ma naturę sportowca - powiedział w "Faktach po Faktach" o szefie rządu Jan Krzysztof Bielecki. - Sportowiec to jest taki człowiek, który ma lepsze i gorsze okresy, ale jak przychodzi do wielkiego meczu, to dobry sportowiec się zawsze mobilizuje - wyjaśnił. Czy Donald Tusk szykuje się właśnie do swojego "wielkiego meczu"?

Tusk: 4,5 mld euro z Unii dla małych i średnich firm

Premier Donald Tusk zapewnił, że polskie mikro, małe i średnie firmy będą miały dostęp do gotówki zarówno ze środków unijnych, jak i kredytów z gwarancjami rządowymi. Podkreślił, że dla tych przedsiębiorców będą przeznaczone 4,5 mld euro z UE.

Ostatnie w tym roku posiedzenie rządu: unijne fundusze i "internet"

W poniedziałek po raz ostatni w tym roku rada ministrow zbierze się na posiedzeniu. Premier i ministrowie zajmą się planami wykorzystania środków unijnych na lata 2014-2020. Polska ma do dyspozycji ponad 76,8 mld euro w ramach sześciu krajowych programów operacyjnych i 16 programów regionalnych.

Inwestycje, rodzina, praca. Rząd chwali się osiągnięciami i pokazuje plany

700-800 mld zł inwestycji m.in. w infrastrukturę, opodatkowanie dochodów z działalności rolniczej, renta surowcowa od wydobycia gazu łupkowego – dokończenie tych działań zapowiada rząd w drugą rocznicę powołania obecnego gabinetu. Rząd podsumował też swoje dotychczasowe działania i przypomniał o prowadzonych nadal pracach. Z tej okazji powstała specjalna strona internetowa i klip promocyjny.

Grupiński o rekonstrukcji: konsultacji z klubem nie było

Jeśli chodzi o kierownictwo klubu, to akurat w tej fazie premier konsultacji z nami nie odbywał - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 szef klubu Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński, pytany, czy Donald Tusk rozmawiał z klubem o zmianach w rządzie. Polityk był też pytany, czy nie boi się, że sam zostanie "ofiarą" rekonstrukcji.

"Premier ma już tylko jedno wyjście - zaskoczyć nowymi twarzami"

- Premier ma już tylko jedno wyjście - zaskoczyć nowymi twarzami - uważa były premier Józef Oleksy. W "Faktach po Faktach" w TVN24 Oleksy podkreślił, że temat rekonstrukcji niepotrzebnie przeciąga się w czasie. - Uważam, że zmarnowany jest ten efekt dobrego zaskoczenia zmianami - podkreślił były premier.

PiS o dymisji Nowaka: prokuratura musi mieć silne argumenty

- Ta dymisja powinna była nastąpić dużo wcześniej - powiedziała posłanka PiS Jadwiga Wiśniewska odnosząc się do rezygnacji Sławomira Nowaka z funkcji ministra transportu. Ma ona związek z prokuratorskim wnioskiem o uchylenie politykowi immunitetu ws. śledztwa na temat jego oświadczeń majątkowych. - Jeśli premier byłby pewien, że minister Nowak jest "czysty" w tej sprawie, pewnie odmówiłby przyjęcia tej dymisji - stwierdziła.

Prezydent: Koalicja jest stabilna i zdolna do podejmowania trudnych decyzji

Koalicja, która dzisiaj rządzi Polską, jest stabilna i zdolna do podejmowania trudnych decyzji - zapewnił w niedzielę w Wierzchosławicach prezydent Bronisław Komorowski. - Z punktu widzenia prezydenta rzeczą ważną jest stabilność państwa. Stabilność państwa to także stabilność władzy, a więc poniekąd także i stabilność koalicji - powiedział prezydent. Prezydent uczestniczył w niedzielę w Wierzchosławicach w "Zaduszkach Witosowych".

Wrócą do rozmów z rządem? "Dostaliśmy odpowiedź, że nie ma pola kompromisu"

- Chyba dwa tygodnie temu otrzymaliśmy od pana ministra Kosiniaka-Kamysza odpowiedź na nasze postulaty dotyczące wieku emerytalnego, elastycznego czasu pracy, płacy minimalnej. Dostaliśmy odpowiedź, że nie ma pola kompromisu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Duda. Szef "Solidarności" odpowiedział tak na pytanie o możliwość powrotu do rozmów z rządem.

"Apeluję do prezydenta, by przestał być podwładnym Tuska"

- Schetyna jest wprawdzie już "bez ręki i bez oka", ale nadal jest jeszcze funkcjonującym kontrliderem. Dlatego to nie jest dobry moment na wybory dla Donalda Tuska - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Palikot, szef Twojego Ruchu. Według niego, jedyną szansą dla Tuska, by przetrwać, jest zmiana premiera, a klucz do władzy w PO ma Bronisław Komorowski.

Premier spotkał się w Zambii z absolwentami polskich uczelni

Premier Donald Tusk spotkał się w niedzielę wieczorem w Zambii z zambijskimi absolwentami polskich uczelni, którzy studiowali w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Krakowie. Wcześniej szef rządu odwiedził najstarszą polską misję w Kasisi oraz spotkał się z Polonią i misjonarzami.

Premier w RPA. Liczy na wpółpracę firm

Premier Donald Tusk chce, aby relacje biznesowe nawiązane podczas Forum Biznesu w RPA przełożyły się na konkretne działania - poinformowało CIR. Przedstawiciele PAIiIZ podpisali podczas forum porozumienie o współpracy z południowoafrykańskim odpowiednikiem agencji.

Wyższy VAT do 2016 r. Rząd pochyli sie nad projektem

Rząd zajmie się dziś propozycją utrzymania do końca 2016 r. stawek VAT na obecnym, podwyższonym poziomie oraz projektem wprowadzenia stabilizującej reguły wydatkowej, która uzależniałaby wzrost wydatków publicznych od średniookresowego wzrostu PKB.

Graś: W listopadzie zmiany w rządzie

Rekonstrukcja rządu nastąpi w połowie kadencji, mniej więcej w listopadzie - powiedział w "Jeden na jeden" rzecznik rządu Paweł Graś. Dodał, że nie będzie przy tym "medialnego spektaklu".

Rostowski: nie skorzystam z usług OFE, ZUS jest bezpieczniejszy

- Wybiorę ZUS, bo uważam, że jest bezpieczniejszy, nie skorzystam z usług OFE - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem możliwość wyboru między ZUS a OFE będzie miała pozytywny skutek dla rynku. - To stworzy presję, by OFE były bardziej efektywne, lepiej zarządzały aktywami i bardziej konkurowały ze sobą - powiedział wicepremier.