Byli ministrowie w rządzie koalicji 15 października Marcin Kierwiński, Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka i Krzysztof Hetman zdobyli mandaty europosłów - wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu stu procent głosów oddanych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Budka zdobył najwyższe poparcie w skali kraju.
Do Parlamentu Europejskiego wystartowało czterech kandydatów, którzy po ogłoszeniu terminu wyborów piastowali stanowiska ministrów w rządzie koalicji 15 października. Są to Marcin Kierwiński, który zarządzał resortem spraw wewnętrznych i administracji, Krzysztof Hetman, który kierował resortem rozwoju i technologii, Bartłomiej Sienkiewicz, który piastował funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Borys Budka, który był ministrem aktywów państwowych.
W związku ze startem w wyborach ministrowie złożyli rezygnacje, które przyjął premier Donald Tusk. 10 maja szef rządu wskazał ich następców.
Byli ministrowie zasiądą w Parlamencie Europejskim
W wyborach do Parlamentu Europejskiego cała czwórka była "jedynkami" list - Kierwiński, Sienkiewicz i Budka startowali z KKW Koalicja Obywatelska, a Hetman z KKW Trzecia Droga. Tak prezentują się oficjalne wyniki:
Okręg nr 4 (część woj. mazowieckiego z Warszawą): Marcin Kierwiński - zdobył mandat. Oddano na niego 143 179 głosów. Okręg nr 7 (woj. wielkopolskie): Krzysztof Hetman - zdobył mandat. Oddano na niego 44 937 głosów. Okręg nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie): Bartłomiej Sienkiewicz - zdobył mandat. Oddano na niego 254 324 głosów. Okręg nr 11 (woj. śląskie): Borys Budka - zdobył mandat. Oddano na niego 334 842 głosów. Budka uzyskał najwyższe poparcie w skali kraju.
W wyborach wystartowało też dwadzieścioro obecnych wiceministrów w rządzie koalicji 15 października.
KKW Koalicja Obywatelska - jeden startujący wiceminister
Z Komitetu Koalicji Obywatelskiej wystartował tylko jeden wiceminister.
"Jedynką" w okręgu nr 3 (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie) był wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas. Zdobył mandat, oddano na niego 125 861 głosów.
KKW Trzecia Droga - dwanaścioro startujących wiceministrów, troje na "jedynkach"
Najwięcej wiceministrów na swoich listach umieścił Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe - dwanaścioro.
Na "jedynki" trafili: - Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski w okręgu nr 3 (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie): bez mandatu. - Wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Bożena Żelazowska w okręgu nr 5 (część woj. mazowieckiego bez Warszawy): bez mandatu. - Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w okręgu nr 11 (woj. śląskie): nie zdobył mandatu.
"Dwójką" w okręgu nr 3 (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie) został wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski, a w okręgu nr 11 (woj. śląskie) wiceminister edukacji Henryk Kiepura. "Trójkami" byli z kolei wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała (okręg nr 4, część woj. mazowieckiego z Warszawą) oraz wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski (okręg nr 5, część woj. mazowieckiego bez Warszawy). Nie zdobyli mandatu.
Na piątym miejscu w okręgu nr 4 (część woj. mazowieckiego z Warszawą) był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Łukasz Krasoń, a w okręgu nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie) wiceminister sportu i turystyki Ireneusz Raś. Na dziewiątym miejscu w okręgu nr 4 (część woj. mazowieckiego z Warszawą) znalazł się wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński, a w okręgu nr 5 (część woj. mazowieckiego bez Warszawy) wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski. Z kolei w okręgu nr 6 (woj. łódzkie) listę zamykała (na dziesiątym miejscu) wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Katarzyna Nowakowska. Nie zdobyli mandatu.
KKW Lewica - siedmioro startujących wiceministrów, troje na "jedynkach"
Siedmioro wiceministrów na swoich listach umieścił Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica. Troje z nich trafiło na "jedynki":
- Wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus w okręgu nr 7 (woj. wielkopolskie): zdobyła mandat. Oddano na nią 57 669 głosów. - Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna w okręgu nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie): bez mandatu. - Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek w okręgu nr 12 (woj. dolnośląskie i opolskie): z mandatem, oddano na niego 70 363 głosów.
"Dwójką" w okręgu nr 8 (woj. lubelskie) był wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak, a "trójką" w okręgu nr 11 (woj. śląskie) wiceministra funduszy i polityki regionalnej Monika Sikora. Nie zdobyli mandatu.
Na ostatnim (dziesiątym) miejscu na liście w okręgu nr 3 (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie) znalazł się wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek, a w okręgu nr 4 (część woj. mazowieckiego z Warszawą) wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz. Nie zdobyli mandatu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP