Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosji przypada niemal cała wygrana z podpisania konwencji w sprawie Morza Kaspijskiego - twierdzą eksperci, na których powołuje się w piątek dziennik "Le Monde". Tytuły większości francuskich komentarzy zawierają cytat z prezydenta Rosji Władimira Putina o "epokowej" czy "historycznej" umowie.

Ambasada Rosji w USA nazwała drakońskimi nowe amerykańskie sankcje w związku z ustaleniem, że Rosja użyła środka paralityczno-drgawkowego przeciw byłemu agentowi Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Wielkiej Brytanii. Powód nowych sankcji Rosja nazwała "wydumanym".

Do rosyjskiego MSZ wezwano w poniedziałek ambasadora Grecji w tym kraju i wręczono mu notę, w której poinformowano o symetrycznej odpowiedzi na "nieprzyjacielskie działania" Aten i wydaleniu z kraju dwóch greckich dyplomatów.

Minister obrony Japonii Itsunori Onodera zapewnił we wtorek w Moskwie, że japońskie rakiety balistyczne nie są skierowane przeciw Rosji. Powiedział, że Japonia wezwała Rosję do zmniejszenia aktywności wojskowej na Wyspach Kurylskich. Rozmawiano też o Korei Północnej.

Obecnie nie ma warunków do spotkania przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, czyli tak zwanej czwórki normandzkiej - oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w poniedziałek. "Czwórka" prowadzi negocjacje na temat uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w środę, występując przed senacką komisją spraw zagranicznych, że osobiście ostrzegł najwyższej rangi przedstawicieli Kremla, iż za jakiekolwiek ingerowanie w amerykańskie wybory Rosję spotkają "poważne konsekwencje".

Na szczycie w Helsinkach prezydenci Władimir Putin i Donald Trump omawiali "konkretne propozycje" dotyczące uregulowania sytuacji w Donbasie - powiedział w piątek w Moskwie ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow. Wcześniej agencja Bloomberga informowała, że taką propozycją był pomysł referendum na wschodzie Ukrainy.

Prezydent USA Donald Trump polecił swemu doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johnowi Boltonowi, by zaprosił rosyjskiego przywódcę Władimira Putina do Białego Domu - poinformowała na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Grecji przestała być w obecnej sytuacji aktualna, przynajmniej w planowanym wcześniej terminie - oświadczył ambasador Rosji w Atenach Andriej Masłow.