Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Ławrow przyjechał z "uszanką". Kerry zrewanżował się ziemniakami

John Kerry i Sergiej Ławrow, którzy w poniedziałek wraz ze swoimi delegacjami wymieniali się poglądami na temat wojny domowej w Syrii, rozpoczęli spotkanie od wymiany prezentów. Najpierw rzeczniczka MSZ Rosji przekazała Jen Psaki wspomagającej szefa Departamentu Stanu USA różową, rosyjską "uszankę", a potem Kerry zaskoczył Ławrowa dwoma ziemniakami. Prezent prezentowi nierówny, ale wszyscy wydawali się zadowoleni.

Rosja sankcjami Ukrainie nie grozi. Miedwiediew: Są inne możliwości

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w środę, że problemu wprowadzenia przez jego kraj sankcji przeciwko Ukrainie, jeśli ta podpisze umowę o stowarzyszeniu z Unią Europejską, "nie ma w porządku dziennym". Miedwiediew nie wykluczył jednak podjęcia przez Rosję kroków protekcyjnych w takiej sytuacji. Premier nie podał jednak żadnych szczegółów i terminów.

Rosja chce Iranu, opozycja Teheranu przy stole nie widzi, a Asad władzy nie odda

Syryjski minister informacji Omran Ahid ez-Zubi zapowiedział, że w trakcie rozmów pokojowych nie będzie poruszany temat oddania sterów władzy przez rząd w Damaszku. Podkreślił jednocześnie, że Baszar el-Asad pozostanie na swym stanowisku. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow uważa natomiast, że na konferencję Genewa 2 powinien zostać zaproszony Iran. Syryjska opozycja wyklucza udział w konferencji, na której Iran byłby obecny.

Ocieplenie na Dalekim Wschodzie. Japonia i Rosja bliżej zakończenia II wojny światowej

Japonia i Rosja po dekadach bardzo chłodnych stosunków zdołały je nieco ocieplić. Oba państwa uzgodniły między innymi przeprowadzenie wspólnych manewrów i rozwinięcie współpracy wojskowej. Tokio i Moskwa pozostają w sporze o Wyspy Kurylskie, co przez dekady skutecznie uniemożliwiało normalne stosunki i formalne zakończenie II wojny światowej.

Syryjska broń chemiczna "trafi do Albanii"

Broń chemiczna Syrii prawdopodobnie będzie niszczona w Albanii - informuje dziennik "Kommiersant", powołując się na rosyjskie źródło dyplomatyczne. Gazeta podaje też, że w operacji tej weźmie udział Rosja, która m.in. udostępni środki transportu.

Irańczycy podzielili się z Rosjanami kopią amerykańskiego drona

Rosjanie otrzymali prezent od Iranu w postaci kopii zdobytego w 2012 roku amerykańskiego drona ScanEagle. Irańczycy mieli się też podzielić swoją wiedzą o tym, jak efektywnie wykorzystywać urządzenie. Rosja od lat ma problem z rozwojem swoich dronów, ale jest wątpliwe, aby prosta i nie najnowsza kopia im w czymś pomogła.

Moskwa nie chce arbitrażu ws. aktywistów Greenpeace'u

Federacja Rosyjska nie przyjmie procedury arbitrażowej przed Międzynarodowym Trybunałem Prawa Morza w Hamburgu w sprawie zatrzymanego na Morzu Barentsa statku organizacji ekologicznej Greenpeace, Arctic Sunrise - poinformowało MSZ Rosji.

Zatrzymanie, pobicie, włamanie. "Dyplomatyczne" relacje Holandii i Rosji

Nieznani sprawcy w czwartek wieczorem w Hadze przedostali się do domu, w którym mieszkają pracownicy ambasady Rosji w Holandii, i włamali się do jednego z mieszkań - informuje w piątek agencja RIA-Nowosti. To kolejny w ostatnich kilkunastu dniach incydent pogarszający stosunki obu państw.

Pijany dyplomata bił dzieci? Holandia przeprasza Rosję

Holandia wystosowała w środę przeprosiny do Rosji w związku z incydentem z rosyjskim dyplomatą w miniony weekend w Hadze. Holenderska policja zatrzymała go po skargach sąsiadów, twierdzących, że Rosjanin źle traktuje swoje dzieci.

"Dyplomata pobity", Putin żąda wyjaśnień od Holandii

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał przeprosin od Holandii po tym, jak - według Moskwy - do mieszkania radcy ambasady Rosji wtargnęli ludzie w mundurach policji i zabrali go na posterunek, powołując się na skargi sąsiadów, że źle traktuje dzieci.