Rosja

Rosja

Nie tylko gratulacje. Rosja: nie ma dowodów śmierci Bagdadiego. Iran: zabiliście własną bestię

Po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa informacji o śmierci przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al-Bagdadiego, napływają gratulacje i słowa uznania za akcję w Syrii, choć wiele jest też zastrzeżeń, że to nie koniec wojny z dżihadystami. Komentują także kraje nieprzychylne Waszyngtonowi. Irański minister ocenił, że śmierć Bagdadiego "to nic wielkiego" i oskarżył USA o stworzenie IS. "Po prostu zabiliście swoją własną bestię" - napisał. Sceptyczna jest Rosja, według której brakuje wiarygodnych dowodów, że szef islamskich terrorystów naprawdę nie żyje.

Niedźwiedź zaatakował w czasie występu w cyrku

Podczas występu cyrku w mieście Ołoniec w rosyjskiej Karelii treser został zaatakowany przez niedźwiedzia. Administracja placówki twierdzi, że żyjące w niewoli od lat zwierzę sprowokowała publiczność, która używała w czasie występów aparatów z lampami błyskowymi. Sam treser podał jednak inną przyczynę zachowania zwierzęcia.

Afrykański kraj chce zniesienia embarga na broń i prosi Rosję o dostawy

Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej prosi o całkowite zniesienie obowiązującego embarga na broń - podała rosyjska agencja RIA Nowosti, która w piątek przeprowadziła wywiad z Faustinem-Archange'em Touadérą. Restrykcje zostały nałożone sześć lat temu, po wybuchu konfliktu zbrojnego w celu obalenia prezydenta Francois Bozize.

Miała szpiegować przeciwko USA, wyszła z więzienia. W sobotę "poleci do Moskwy"

Maria Butina, skazana przez sąd w Waszyngtonie na 18 miesięcy więzienia za udziału w spisku przeciwko USA, wyszła w piątek na wolność. Rosjanka została przekazana służbom imigracyjnym i ma być deportowana do Rosji. - Cieszymy się, że w końcu amerykański wymiar sprawiedliwości po bardzo długiej zwłoce podjął decyzję, o którą zabiegaliśmy - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

USA zwiększą ochronę złóż. Rosja odpowiada wzmocnieniem sił przy granicy

USA zamierzają wzmocnić wojskową ochronę eksploatowanych złóż ropy naftowej, aby uniemożliwić przejęcie nad nimi kontroli niedobitkom tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformował pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Pentagonu. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że do strefy zdemilitaryzowanej w Syrii, przy granicy z Turcją, wysłano dodatkowych funkcjonariuszy żandarmerii i pojazdy opancerzone. Jak podaje agencja Interfax, to 300 żołnierzy z Czeczenii.

"Twierdzą, że schwytali Jamesa Bonda, a w rzeczywistości zatrzymali Jasia Fasolę"

W czwartek sąd w Moskwie przedłużył areszt byłego amerykańskiego wojskowego Paula Whelana. Jest on oskarżony w Rosji o szpiegostwo. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny i oskarża służbę więzienną o łamanie praw człowieka. Na sali sądowej powiedział, że jeden ze strażników groził mu bronią - relacjonuje rosyjska agencja Interfax.

Zatrzymania na Krymie "praktycznie co drugi dzień"

126 zatrzymań oraz 587 naruszeń prawa do rzetelnego procesu sądowego odnotowali obrońcy praw człowieka na anektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim od początku roku - poinformował Eskender Barijew, szef ośrodka wsparcia Tatarów krymskich.

Putin "zebrał Afrykę" na szczycie w Soczi

Przywódcy kilkudziesięciu państw afrykańskich zebrali się w Soczi, gdzie rozpoczął się dwudniowy szczyt gospodarczy Rosja - Afryka. Jak podkreślają rosyjskie dzienniki, jest to pierwsze takie spotkanie w historii. "Dążenie, by przywrócić więzi gospodarcze jest logiczne. Jednak próba odbudowania politycznego wpływu z czasów ZSRR jest prawie niemożliwa" - komentuje dziennik "Wiedomosti".

Kreml: Amerykanie zdradzili Kurdów w Syrii

Stany Zjednoczone zdradziły i porzuciły Kurdów w Syrii - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Kurdom doradził, by "w myśl umowy Moskwa-Ankara wycofali się ze strefy przy granicy syryjsko-tureckiej, gdyż w przeciwnym razie zostaną zmiażdżeni przez turecką armię".