Rosja

Rosja

Niektórzy już go pochowali. Tajemnica pałacu, obawy regionu i mocarstw

Kwestia ewentualnego następcy prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa pozostaje otwarta - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti". Media w Rosji cytują ekspertów, którzy wskazują na wagę stabilności w Uzbekistanie dla całego regionu Azji Środkowej. Nie wiadomo, co się tak naprawdę dzieje z prezydentem, który niepodzielnie rządził krajem od ćwierć wieku.

Depardieu otworzył centrum kulturalne swego imienia. W Rosji

Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, zainaugurował w sobotę działalność centrum kultury i kinematografii noszące jego imię. Centrum otwarto w Sarańsku w Mordowii (środek europejskiej części Rosji), gdzie aktor ma meldunek.

"Mamy sobie wiele do powiedzenia". Premier Słowacji u Putina

Współpraca gospodarcza, w tym w sferze energetycznej, była jednym z tematów rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Słowacji Robertem Fico. Przywódcy dwóch krajów spotkali się w czwartek późnym wieczorem w Moskwie. Putin przyjął Fico na Kremlu.

Nowa odsłona potężnej naddźwiękowej "kuchni" prawie gotowa

- Testy rakiety Ch-32 są na ukończeniu. Jest gotowa do seryjnej produkcji - twierdzi gazeta “Izwiestia”, powołując się na źródła w przemyśle obronnym. To nowa odsłona jednej z największych rakiet odpalanych z samolotów, Ch-22. Rosjanie od lat pracowali nad unowocześnieniem tej radzieckiej konstrukcji, stanowiącej najważniejsze uzbrojenie bombowców Tu-22M.

Putin uruchomił pięść armii. Czym to grozi? Pięć punktów

Niezapowiedzianemu sprawdzianowi gotowości bojowej większości rosyjskich wojsk przyświecają cele zarówno taktyczne, jak i strategiczne. Polityczne, jak i czysto militarne. Powodów do straszenia wojną, zwłaszcza w NATO, nie ma. Z drugiej jednak strony Kreml już nie raz pokazał, że symulację działań wojennych łatwo zmienić w jak najbardziej realną operację wojskową.

Alarm na południowych rubieżach Rosji. Tysiące żołnierzy wyruszyło z baz

Manewry wojskowe z udziałem około ośmiu tysięcy żołnierzy i ponad trzech tysięcy pojazdów rozpoczęły się w położonych na południu Federacji Rosyjskiej Czeczenii i Dagestanie - poinformowało ministerstwo obrony w Moskwie. To część przygotowań do wielkich manewrów Kaukaz-2016, w ramach ogłoszonego w czwartek niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej trzech okręgów wojskowych Rosji.

Rosjanie sprawdzają gotowość bojową

Niezapowiedziany sprawdzian w siłach zbrojnych Rosji. W stan gotowości bojowej zostały postawione wojska trzech okręgów i Floty Północnej. Polski minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w związku z tymi informacjami zwołał odprawę szefów Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Kreml wziął odwet. "Stosują zakazane metody prowadzenia wojny"

Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie karne przeciwko ministrowi obrony Ukrainy. Na celowniku znalazł się także szef sztabu generalnego. Stepan Półtorak i Wiktor Mużenko są podejrzani o "stosowanie zakazanych metod prowadzenia wojny". Wcześniej prokuratura generalna w Kijowie wysłała zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa 18 wysokim urzędnikom Rosji, w tym ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu.

Fico nie ujawnia, o czym będzie rozmawiał z Putinem

Premier Słowacji Robert Fico poinformował, że spotka się w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Nie ujawnił, o czym konkretnie chce z nim rozmawiać. Fico jest zwolennikiem zniesienia sankcji wobec Rosji.

"Pewne nieporozumienie" wokół bazy w Iranie. Rosjanie mogli chcieć zbyt wiele

Rosyjski dziennik "Kommiersant" ujawnia, dlaczego Rosjanie i Irańczycy nie doszli do porozumienia w sprawie wykorzystania bazy lotniczej nieopodal Hamadanu. Rosyjskie bombowce startowały z tego miejsca i dokonywały nalotów na Syrię przez kilka dni. Później współpraca Moskwy i Teheranu została przerwana. Doniesienia o pojawieniu się rosyjskiej bazy w Iranie były zaskoczeniem dla Zachodu. Rosyjskie prorządowe media uznały to za "triumf" Kremla w tym regionie.

Sukces czy porażka? Igrzyska w Rio oczami Moskwy

To sukces, czy porażka, zastanawiają się rosyjscy komentatorzy sportowi oceniając rezultaty Igrzysk Olimpijskich w Rio. Formalnie trzeba je zaliczyć do najgorszych w najnowszej historii Rosji. W stolicy Brazylii sportowcy z tego kraju zdobyli bowiem 56 medali, zdecydowanie mniej niż na poprzednich imprezach. Materiał z programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.