Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Seul twierdzi, że Moskwa przeprosiła. Rosja zaprzecza

Strona rosyjska przekazała władzom Korei Południowej, że rosyjski samolot nie miał zamiaru naruszać jej przestrzeni powietrznej – powiedział w środę urzędnik pałacu prezydenckiego w Seulu Jun Do Han. Jak dodał, przedstawiciel Moskwy miał przeprosić za incydent i wyjaśnić, że doszło do niego prawdopodobnie z powodu problemu technicznego. Rosyjscy dyplomaci zaprzeczyli jednak tym informacjom.

Strzały w kierunku rosyjskiego samolotu. Moskwa odpiera zarzuty Seulu

Samoloty Korei Południowej oddały dwa ostrzegawcze strzały po tym, jak rosyjski samolot wojskowy naruszył tamtejszą przestrzeń powietrzną - przekazało południowokoreańskie ministerstwo obrony. W przestrzeń Korei Południowej miała wlecieć także maszyna należąca do Chin. Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło, aby bombowce strategiczne tego kraju złamały międzynarodowe zasady, a samolotom południowokoreańskim zarzuciło wykonywanie niebezpiecznych manewrów.

Media: nowy pułk śmigłowców w Kaliningradzie

Dziennik "Izwiestija", powołując się na ministerstwo obrony Rosji, poinformował o sformowaniu nowego pułku śmigłowców w Kaliningradzie. W jego skład wchodzą maszyny marynarki wojennej typu Ka-27 i transportowo-bojowe Mi-8 i Mi-24.

W Donbasie wymiana jeńców, w Petersburgu Putin z Miedwiedczukiem

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw konfliktu na wschodzie Ukrainy uzgodniła wymianę 277 osób, więzionych przez władze w Kijowie oraz separatystów prorosyjskich w Donbasie - oświadczył ukraiński dyplomata Roman Bezsmertny. W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Petersburgu z prorosyjskim politykiem ukraińskim Wiktorem Medwedczukiem.

F-35 nie dla Turcji. Rosja ma propozycję

Szef rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rostiech (Rostec) Siergiej Czemiezow zapewnił w czwartek, że firma jest gotowa dostarczyć myśliwce Su-35 Turcji, jeśli będzie ona tym zainteresowana. Wcześniej USA wyłączyły Turcję z programu zakupu amerykańskich F-35.

Radioaktywny wyciek z wraku sowieckiego okrętu atomowego

Naukowcy, którzy w ramach wspólnej norwesko-rosyjskiej ekspedycji badają wrak atomowego okrętu podwodnego Komsomolec, w pobranych z jego wnętrza próbkach wody wykryli bardzo wysokie stężenie substancji radioaktywnych - informują drugi kanał norweskiej telewizji i nadawca NRK.

Rosyjski Su-27 poderwany do amerykańskiego Poseidona

Rosyjski myśliwski samolot przechwytujący Su-27 zmusił do odwrotu operujący w pobliżu południowych granic Rosji amerykański morski samolot rozpoznawczy i patrolowy bazowania lądowego P-8 Poseidon, przeznaczony do wykrywania okrętów podwodnych - podał TASS. Według agencji incydent może mieć związek z ćwiczeniami Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym.

"Ważny przejaw dobrej woli" Moskwy w kwestii pocisków

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że Moskwa nie będzie rozmieszczać pocisków zakazanych przez układ rozbrojeniowy INF, dopóki analogiczna broń amerykańska nie pojawi się "w odpowiednich regionach".

Putin: Rosja ma wolę wznowienia dialogu ze Stanami Zjednoczonymi

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że gotów jest do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach strategicznych, o czym - jak dodał - rozmawiał niedawno z prezydentem Donaldem Trumpem w Osace. Zapewnił, że Rosja nie ingeruje w sprawy innych państw.

Rosjanie zaprzeczają, by na podwodnej jednostce doszło do wybuchu

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło doniesieniom o tym, by na jednostce głębinowej w Morzu Barentsa doszło do eksplozji gazu. Władze norweskiego urzędu do spraw bezpieczeństwa nuklearnego przekazały, że informację o wybuchu otrzymały od strony rosyjskiej. Dodały, że "nie stwierdzono zbyt wysokiego poziomu promieniowania na tym obszarze". Wiadomo, że w pożarze zginęło 14 marynarzy. Według rosyjskich mediów kilka osób przeżyło. Zostały przewiezione do szpitala.