W Rosji rozpoczęła się produkcja najnowszych systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej S-500 Prometeusz - podała w poniedziałek telewizja Rossija 24. S-500, według zapewnień strony rosyjskiej, ma być lepszy od amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot PAC-3.
Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu w sobotę na szczycie G20 ogłosili inicjatywy mające pogłębić więzi gospodarcze i turystyczne między ich krajami, ale przyznali, że nie osiągnęli znaczących postępów w wieloletnim sporze terytorialnym.
Władze Izraela potwierdziły, że w ostatnich trzech tygodniach miały miejsce znaczne zakłócenia systemu nawigacyjnego w przestrzeni powietrznej głównego izraelskiego lotniska - Ben Guriona w pobliżu Tel Awiwu.
Dostawy systemów rakietowych S-400 do Turcji rozpoczną się w lipcu - powiedział agencji Interfax szef rosyjskiego eksportera broni Rosoboroneksport Aleksandr Michejew. Wcześniej turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył w parlamencie swojego kraju, że zakup S-400 jest "suwerennym prawem Turcji, która nie zamierza z niego zrezygnować".
Rosji pozostało pięć tygodni, aby uratować traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) - oświadczył we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Zapowiedział, że NATO odpowie, jeśli Rosja się nie dostosuje.
Siły zbrojne Rosji rozpoczęły w poniedziałek niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej w Centralnym Okręgu Wojskowym. W ćwiczeniach uczestniczy około 150 tysięcy żołnierzy. Jak przekazał rosyjski minister obrony, w manewrach zostanie wykorzystanych w sumie 500 samolotów i 20 tysięcy pojazdów wojskowych.
Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył w poniedziałek w parlamencie, że ewentualne rozmieszczenie pocisków amerykańskich na lądzie w pobliżu granic Rosji może doprowadzić do kryzysu porównywalnego z kryzysem kubańskim z 1962 roku.
Rosja rozmieści na Krymie najnowsze myśliwce Su-35. Będą one stanowić rezerwę dla grupy wojsk rosyjskich w Syrii - podał w środę dziennik "Izwiestija". Zdaniem ekspertów obecność tych maszyn na Krymie gwarantuje kontrolę nieba nad wodami całego Morza Czarnego.
Turcja nie wycofa się z decyzji o kupnie rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400 mimo ostrzeżeń Waszyngtonu, że spowoduje to wykluczenie jej z programu myśliwców F-35 - oświadczył szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w środę, że Turcja zakupiła już od Rosji system rakietowy S-400. Potwierdził, że dostawy rosyjskiej broni rozpoczną się w lipcu mimo ostrzeżeń USA, które od początku przeciwne są tej transakcji.
Dwudziestu pięciu cywilów, w tym siedmioro dzieci, zginęło w atakach prowadzonych głównie z powietrza w północno-zachodniej Syrii. Dokonały ich siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada i jego rosyjskiego sojusznika - poinformowało w poniedziałek wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Amerykańska marynarka wojenna pokazała nagranie pokazujące, że rosyjski niszczyciel był bliski zderzenia się z krążownikiem rakietowym US Navy na Morzu Filipińskim. Działania rosyjskiego okrętu uznano za "niebezpieczne i nieprofesjonalne". Wcześniej strona rosyjska przekazała inną relację z tego wydarzenia.
Rosja jest gotowa wysłać więcej specjalistów wojskowych do Wenezueli, jeśli będzie to potrzebne - poinformowały rosyjskie agencje prasowe, powołując się na MSZ w Moskwie.
Najnowsze rosyjskie uzbrojenie będzie w stanie obronić Rosję nawet w przypadku wygaśnięcia układu rozbrojeniowego z USA, tzw. nowego START - oświadczył prezydent Władimir Putin. Dodał, że nie ma rozmów o przedłużeniu wygasającej w 2021 roku umowy.
Władimir Putin oświadczył, że Rosja nie tworzy w Wenezueli baz wojskowych, a jedynie realizuje zobowiązania wynikające z wcześniejszych kontraktów dotyczących współpracy wojskowo-technicznej.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył we wtorek, że nie wycofa się z zakupu od Rosji systemów rakietowych S-400, pomimo ostrzeżeń Amerykanów. Jak ocenił, przedstawiona przez USA oferta nie jest tak dobra, jak oferta Rosjan.
W ostatnim tygodniu maja myśliwce NATO-wskiej misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich - Baltic Air Policing - sześć razy startowały w trybie alarmowym, by przechwycić łącznie osiem rosyjskich samolotów – podał w poniedziałek litewski resort obrony.
Rosja wycofuje z Wenezueli kluczowych doradców do spraw obronności - poinformował "Wall Street Journal", powołując się na "osobę zbliżoną do rosyjskiego ministerstwa obrony". Zaprzeczył temu rosyjski ambasador w Caracas.
Cztery amerykańskie myśliwce F-22 przechwyciły sześć rosyjskich samolotów wojskowych: cztery bombowce dalekiego zasięgu Tu-95 i dwa myśliwce Su-35 w pobliżu Alaski - poinformowało Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).
Nowe pociski testowane w ciągu ostatniego tygodnia przez Koreę Północną przypominają rosyjskie rakiety Iskander, które były wykorzystywane w Syrii i na szeroką skalę kopiowane przez inne państwa - oceniła agencja Associated Press, powołując się na ekspertów.