Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Daty, rozmowy, nazwiska. "Mocne dowody" na udział w walkach najemników z Rosji

Władze Libii chcą przekazać Rosji dowody świadczące o walce rosyjskich najemników z grupy Wagnera po stronie przeciwnika władz, generała Chalify Haftara - podała agencja Associated Press. Lista ma zawierać 600-800 nazwisk. O obecności w ogarniętym konfliktem kraju najemników z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej informowały wcześniej - między innymi - "New York Times" i agencja Bloomberga. Władze w Moskwie konsekwentnie zaprzeczają tym doniesieniom.

Zestrzelony boeing nad Donbasem. Rosja nie wyda Holandii separatysty

Holenderska prokuratura podała, że strona rosyjska odmówiła ekstradycji Wołodymyra Cemacha, dowódcy brygady obrony przeciwlotniczej w opanowanej przez separatystów części obwodu donieckiego, który miał związek z zestrzeleniem malezyjskiego Boeinga i pozwoliła mu wyjechać. W tragedii samolotu zginęło 298 osób.

Macron: słowa o "śmierci mózgowej" NATO były potrzebne

Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że jego słowa o "śmierci mózgowej" NATO, okazały się być potrzebną pobudką dla członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Francji powiedział to w czasie spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Putin zapowiada nowy program zbrojeń

W przyszłym roku w Rosji rozpoczną się prace nad nowym państwowym programem zbrojeń. Głównym zadaniem będzie wzmacnianie jakości i ilości uzbrojenia i sprzętu - oznajmił w piątek prezydent Władimir Putin. Zapewnił, że niektóre modele rosyjskiej broni "wyprzedzają o całe lata odpowiedniki zagraniczne".

"Specjaliści wysokiej klasy mieli szczególną misję". Zginęli

Wszyscy jesteśmy z nich dumni i zawsze będziemy o nich pamiętać - powiedział Władimir Putin na spotkaniu z rodzinami specjalistów korporacji Rosatom, którzy zginęli w sierpniowym wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim. Prezydent Rosji uhonorował ofiary pośmiertnie Orderem Męstwa i powiedział, że "ludzie ci mieli szczególną misję: brali udział w pracach nad unikalnym rodzajem uzbrojenia".

Turcy "dobrze wiedzą, co trzeba zrobić"

Jeżeli rzeczywiście zależy Turcji na wyjściu z impasu w relacjach dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi, to powinna się ona pozbyć świeżo nabytych w Rosji systemów rakietowych S-400 - ocenił w czwartek wysoko postawiony przedstawiciel Departamentu Stanu. - Oni dobrze wiedzą, co trzeba zrobić - dodał.

Oligarcha straszył rosyjskimi czołgami pod Warszawą. Odpowiada mu Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że politykę zagraniaczną Ukrainy kształtuje prezydent i rząd, a nie "jakiś biznesmen". Ukraiński przywódca skomentował w ten sposób słowa Ihora Kołomojskiego, który uznał, że Zachód zawiódł Ukrainę i należy rozpocząć naprawę relacji Kijowa z Moskwą. Oligarcha w wywiadzie dla "New York Timesa" mówił też, że Rosja jest silniejsza od NATO i jej czołgi mogłyby się pojawić w Polsce.

Rosja zwróciła okręty. Kijów: pozdejmowali klosze, gniazdka elektryczne i sedesy

Ukraińskie okręty wojenne, które Rosja zwróciła Ukrainie po ich zeszłorocznym przejęciu w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko. Jednostki wyruszyły z rosyjskiego portu w poniedziałek. Marynarze wrócili do kraju 7 września w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych.

"Nie oczekujemy nawet skrawka rosyjskiej ziemi. Chcemy odzyskać naszą"

Żądania terytorialne Estonii wobec Rosji są nie do przyjęcia, a Moskwa nie może się na nie zgodzić - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tak zareagował na wypowiedzi estońskich polityków na temat układu z Tartu z 1920 roku. "Aneksja estońskich terytoriów nie różni się od okupacji Krymu" - takie głosy płyną z Tallina.

Rosja zwróciła okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej. Zatrzymała broń i dokumenty

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakomunikowało, że trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w listopadzie 2018 roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostały w poniedziałek przekazane Ukrainie. Informację tę potwierdziła strona ukraińska. W Rosji prowadzona jest nadal sprawa karna dotycząca "naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej w trakcie celowej prowokacji Kijowa".

Rosyjskie myśliwce "zwiększą potencjał bojowy" Białorusi

Dwa pierwsze rosyjskie myśliwce wielozadaniowe Su-30SM wylądowały na lotnisku w Baranowiczach - poinformowało w środę białoruskie ministerstwo obrony. Białorusini planują kupić od Rosjan 12 takich maszyn. "Wybór rosyjskich systemów uzbrojenia nie był przypadkowy" - podkreślił resort obrony w Mińsku.