Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Erdogan jedzie do Moskwy. Ostrzega Putina

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł w piątek prezydenta Rosji Władimira Putina, że ofensywa wojsk syryjskich i rosyjskich na prowincję Idlib może doprowadzić do humanitarnego kryzysu i zagraża bezpieczeństwu narodowemu Turcji - poinformowało biuro prasowe Erdogana.

Norweska agencja: 8 sierpnia odnotowaliśmy dwa wybuchy na północy Rosji

Na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym zarejestrowaliśmy dwie eksplozje, z których druga zbiegła się w czasie ze zgłoszonym wzrostem promieniowania - podała w piątek niezależna norweska agencja badań geologicznych Norsar. Dotychczasowe informacje mówiły o jednym wybuchu, w wyniku którego zginęło pięć osób. Przedstawiciel władz obwodu archangielskiego zaprzeczył doniesieniom o drugiej eksplozji.

Szojgu o trzech zagrożeniach ze strony NATO i ich "neutralizacji"

- Sytuacja wojskowo-polityczna na zachodnich granicach Rosji pozostaje napięta - ogłosił minister obrony Siergiej Szojgu na posiedzeniu kolegium tego resortu. W celu ich wzmocnienia - jak stwierdził - zostanie podjętych szereg działań. Do końca tego roku Rosja planuje przeprowadzić w Zachodnim Okręgu Wojskowym ponad 20 ćwiczeń.

Tak mogła przemieszczać się chmura radioaktywna z rosyjskiego poligonu

Cztery stacje monitorujące poziom promieniowania jądrowego w atmosferze przestały działać po tym, jak 8 sierpnia koło wioski Nionoksa wybuchł zasilany energią jądrową silnik rakietowy - poinformował dziennik "Wall Street Journal" za Komitetem Przygotowawczym ds. Całkowitego Zakazu Prób Jądrowych (CTBTO), który opublikował mapę pokazującą możliwą trasę wędrówki chmury radioaktywnej. Po południu we wtorek CTBO potwierdziło, że dwie stacje wznowiły pracę.

Badacze: są nowe dowody na udział Rosji w ukraińskim konflikcie

Badacze z grupy Forensic Architecture opublikowali nowe dowody mające świadczyć o udziale rosyjskich wojskowych w bitwie pod Iłowajskiem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w sierpniu 2014 roku. Poległo wówczas 366 ukraińskich żołnierzy. Brytyjski dziennik "The Guardian" zauważył, że materiały mogą posłużyć za dowód przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Szojgu stawia USA warunek w sprawie rozmieszczania pocisków

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu stwierdził, że Rosja nie rozmieści nowych pocisków tak długo, jak Stany Zjednoczone będą wykazywać się podobną powściągliwością w Europie i Azji - podaje w niedzielę agencja Reutera, cytując jego rozmowę z jedną z rosyjskich telewizji.

MSZ wzywa Rosję do zaprzestania nielegalnych działań w Gruzji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski wyraziło w piątek zaniepokojenie w związku ze wznowionym procesem "borderyzacji" nieuznawanej przez społeczność międzynarodową separatystycznej Osetii Południowej. Resort dyplomacji wezwał Rosję do "natychmiastowego zaprzestania nielegalnych działań przeciwko Gruzji".

Lekarze, którzy pomagali po wybuchu na poligonie, zgłosili się do szpitali

Po pięciu dniach od wybuchu na poligonie doświadczalnym na północy kraju rosyjskie władze przyznały: poziom promieniowania w Siewierodwińsku przewyższał emisję tła naturalnego od czterech do 16 razy. 8 sierpnia w pobliżu tego 180-tysiecznego miasta doszło do wybuchu w czasie testu związanego z wykorzystaniem energii nuklearnej. Lekarze z Archangielska, którzy udzielali pomocy ofiarom, zostali na własną prośbę wysłani na obserwację do Moskwy. W środę ma zostać ewakuowana cała wieś w pobliżu poligonu.

Buriewiestnik czyli "zwiastujący burzę". Na poligonie mogła wybuchnąć broń przyszłości

Podobno ma mieć nieograniczony zasięg, Amerykanie nie powstrzymają go w żaden sposób i jest wyjątkowo cenny dla Rosjan, bo żaden z traktatów regulujących posiadanie broni nuklearnej nie przewiduje powstania tego typu nośnika. Na poligonie w obwodzie archangielskim 8 sierpnia mogło dojść do wybuchu silnika pocisku manewrującego 9M730 Buriewiestnik, który NATO opisuje jako SSC-X-9 Skyfall.

Wybuchł "mały reaktor atomowy, o którym mówił Putin"? Trump: mamy lepszą technologię

Zapowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina z 1 marca 2018 roku dotycząca tworzenia nowego typu broni, przed którym Stany Zjednoczone nie będą w stanie się obronić może mieć pokrycie w ostatnich wydarzeniach - pisze "New York Times". Dziennik stwierdza, że amerykański wywiad bada ostatni wybuch na poligonie doświadczalnym w północnej Rosji w kontekście doniesień o tworzeniu pocisku manewrującego o napędzie nuklearnym. Wypadek skomentował prezydent Donald Trump, pisząc, że Amerykanie mają "podobną, jednakowoż, bardziej zaawansowaną technologię".

Test przygotowywano ponad rok, rosyjscy naukowcy zginęli. "Ci ludzie byli naszą elitą"

- Wydawało się, że wszystko powinno zostać zrealizowane, sytuacja jednak przebiegała inaczej - mówił szef Rosyjskiego Federalnego Centrum Jądrowego Walentin Kostiukow o wypadku z 8 sierpnia. Tamtego dnia w wyniku eksplozji na poligonie doświadczalnym w obwodzie archangielskim zginęło pięć osób, a trzy zostały ranne. Szef państwowej korporacji Rosatom obecny na pogrzebie ofiar dodał, że "największym hołdem" dla zmarłych będzie kontynuowanie prac nad nowymi typami broni.

Pożary i wybuchy w składzie amunicji w Rosji. Liczba rannych wzrosła

Liczba rannych w wyniku dwóch pożarów i wybuchów, do jakich doszło w składzie amunicji w Kraju Krasnojarskim na Syberii wzrosła do 32 - podało rosyjskie ministerstwo zdrowia. Mieszkańcy miejscowości, które znalazły się w zagrożonej strefie, proszą rząd o rekompensatę: fala uderzeniowa po eksplozjach uszkodziła ich domy.